Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

15 maja 2016 r.
8:06

Janowiec. Wojewoda nie pozwolił zamknąć technikum

0 5 A A
(fot. Archiwum)
(fot. Archiwum)

Wójtowi gminy nie udało się zlikwidować technikum w Zespole Szkół nr 2. Uchwałę rady gminy po skardze rodziców uczniów, unieważnił wojewoda. To jednak nie koniec prób reformy miejscowej oświaty, którą latem czeka mała rewolucja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od wielu miesięcy trwają próby likwidacji technikum weterynaryjnego w Janowcu. Władze gminy już w lutym podjęły uchwały o jego wyłączeniu z ZS nr 2, a następnie rozwiązaniu. Powody? Wysokie koszty utrzymania i słabnące zainteresowanie nauką w tej szkole. W ostatnim roku nie było nawet naboru do klasy pierwszej i nie będzie go także teraz. Po odejściu klasy czwartej, zostały tam raptem dwa oddziały.

– Do naszej oświaty co roku dopłacamy około 1,5 mln złotych, co jest dla nas bardzo dużą kwotą. Na likwidacji technikum zaoszczędzilibyśmy około 200 tysięcy złotych rocznie – mówi Waldemar Słowik, zastępca wójta gminy Janowiec.

Argumenty władz przekonały radnych, którzy w większości zimą poparli plany rozwiązania szkoły. Uchwałę zaskarżyli jednak rodzice uczniów, a sprawą zajęło się biuro wojewody. Po rozpatrzeniu skargi, wojewoda rację przyznał rodzicom i unieważnił podjętą uchwałę. Powód był błahy – troje rodziców nie zostało „skutecznie poinformowanych” o planie likwidacji ZS nr 2.

– Okazało się, że część rodziców nazywa się inaczej, niż było to zapisane w dzienniku elektronicznym prowadzonym przez szkołę i dlatego nasza korespondencja do nich nie dotarła – wyjaśnia Waldemar Słowik.

Kilka nazwisk w dzienniku elektronicznym i papierowym różniło się od siebie. Winą za ten błąd, wójt Jan Gędek, obarczył dyrektora ZS nr 2, Małgorzatę Tarłowską, która otrzymała z tego powodu oficjalną naganę. Ukarana dyrektor szkoły zapowiada, że o swoje dobre imię zawalczy w sądzie. Sama jest wyraźnie rozczarowana postawą lokalnych władz, które jej zdaniem nie zrobiły nic, by technikum mogło się rozwijać i nadal funkcjonować.

– Jestem już zmęczona walką o tę szkołę. Poprzednie władze wspierały nasze technikum, a uczniowie byli zapewniani o tym, że będą mogli dokończyć tutaj swoją naukę i nie będą przenoszeni. Teraz okazuje się, że te obietnice zostały złamane, bo nasi uczniowie mieli trafić do ZS nr 3 w Puławach. Część z nich właśnie stamtąd do nas przyszła i na pewno nie chciałaby tam wracać. Mimo, że ta uchwała została uchylona, nasza przyszłość nadal jest niepewna – mówi Małgorzata Tarłowska.

Co stanie się z uczniami?

Likwidacja szkoły miała zapoczątkować dalsze zmiany w gminnej oświacie, które na razie jednak wstrzymano. W poniedziałek 9 maja radni co prawda unieważnili uchwałę o wyłączeniu technikum z ZS, ale to niewiele zmienia. Władze chcą przede wszystkim połączyć ze sobą ZS nr 2 i ZS nr 1, którymi zarządzać ma nowy dyrektor, wybrany w konkursie. Problem w tym, że na to trzeba czasu. Tymczasem reforma musi wejść w życie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Projekt uchwały w sprawie połączenia szkół jest już gotowy. Według jej zapisów, technikum weterynaryjne ma wejść w skład nowego ZS, a za dwa lata z przyczyn naturalnych zostanie rozwiązane. Co czeka pracowników? – Nie widzimy przerostu zatrudnienia w administracji, a jeśli chodzi o kadrę pedagogiczną, to jej kształt będzie zależał przede wszystkim od ilości uczniów. My nie planujemy żadnych zwolnień – mówi Waldemar Słowik.

Jeśli plan urzędników się powiedzie, w skład nowego Zespołu Szkół wejdzie gimnazjum, szkoła podstawowa i przedszkole, a po dwóch latach technikum zostanie rozwiązane. Opuszczony budynek władze gminy chcą wykorzystać głównie na cele kulturalne. Trafić mogłaby tam gminna biblioteka, koło gospodyń, czy część pracowników domu kultury.

Pozostałe informacje

Koniec sezonu w lubelskim Teatrze Andersena. Ostatnie spektakle przed wakacjami
25 maja 2024, 16:00

Koniec sezonu w lubelskim Teatrze Andersena. Ostatnie spektakle przed wakacjami

Koniec sezonu w Teatrze Andersena coraz bliżej. Jest to ostatni moment żeby odwiedzić Teatr przed wakacjami.

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień
24 maja 2024, 12:00

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień

Od najbliższego piątku (24 maja) aż do kolejnej niedzieli (2 czerwca) potrwają tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy
NASZ PATRONAT
26 maja 2024, 10:00

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy

Już w najbliższą niedzielę na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu: Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Darmowa atrakcja z Pepsi
galeria
film

Darmowa atrakcja z Pepsi

Do niedzieli (26 maja) w Lublinie w pobliżu placu Litewskiego i deptaka, przy Galerii Centrum można spotkać wyjątkową atrakcję, która z pewnością przypadnie do gustu fanom nietypowych instalacji miejskich.

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni będzie gwiazda ostatniego dnia imprezy

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni, Kubańczyk i Andrzej Rybiński

Do tego triathlon w Zimnej Wodzie, zlot motocyklowy i jeszcze więcej koncertów. Wszystko przez trzy dni: w najbliższy weekend w Łukowie.

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Lumpeksy, zwane także second-handami, zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Dla jednych są sposobem na odnalezienie unikalnych, modnych ubrań za niewielkie pieniądze, dla innych – świadomym wyborem ekologicznym. Ale skąd właściwie pochodzą te ubrania? Odpowiedź na to pytanie prowadzi nas do miejsc, które są kluczowym ogniwem w tym procesie – hurtowni ubrań używanych.

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego
galeria

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego

Przepiękna rocznica, pięknego województwa, które ma wspaniałą historię, a przede wszystkim miało i ma wspaniałych mieszkańców – tak mówiła Agnieszka Szczebiot, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie z okazji świętowania jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego.

Miasto świętuje cały weekend. Będą koncerty i atrakcje dla dzieci
25 maja 2024, 17:00

Miasto świętuje cały weekend. Będą koncerty i atrakcje dla dzieci

Cały najbliższy weekend Biłgoraj będzie świętował. Dni miasta to okazja do wybrania się na kilka koncertów. Nie zabranie również animacji dla najmłodszych.

MKS Lublin zagra w Final Four mistrzostw Polski juniorek młodszych

MKS Lublin zagra w Final Four mistrzostw Polski juniorek młodszych

Juniorki młodsze MKS Lublin dopiero co wygrały turniej ćwierćfinały mistrzostw Polski. A już w piątek rozpoczną batalię w Final Four. Impreza znowu odbędzie się w hali Globus.

Azoty nadal przynoszą milionowe straty. Jest nowy raport

Azoty nadal przynoszą milionowe straty. Jest nowy raport

Zakłady Azotowe "Puławy" oraz należące do nich spółki nie najlepiej rozpoczęły rok 2024. W pierwszym kwartale chemiczny potentat przyniósł stratę netto rzędu 146 mln zł. Wśród przyczyn problemów firmy jej zarząd wymienia niski popyt oraz spadek cen na światowych rynkach.

zdjęcie ilustracyjne

Na przyjęciu rodzinnym groził granatem. Policjanci musieli go obezwładnić

Mieszkaniec powiatu lubelskiego groził policjantom granatem. Wcześniej zrobił awanturę na rodzinnym przyjęciu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium