Nowy dach „Kuncewiczówki” i zaawansowane prace w ogrodzie wokół budynku. Są już pierwsze widoczne efekty remontu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Wszystko ma być gotowe w drugiej połowie przyszłego roku.
Za nami pierwszy etap inwestycji. Na przykład ulubione miejsce wielbicieli literatury - „Kuncewiczówka” posiada nowy gont, a wokół budynku trwają prace, które zasadniczo zmienią wygląd ogrodu otaczającego dom Marii i Jerzego Kuncewiczów – podkreśla Agnieszka Zadura, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego.
– Wszystkie obiekty objęte remontem i modernizacją to obiekty zabytkowe, które z upływem czasu ulegają procesom destrukcyjnym w obrębie substancji zabytkowej. Stąd konieczna była jak najszybsza interwencja.
Dodaje, że teraz w poszczególnych obiektach są prowadzone prace remontowe, budowlane i konserwatorskie. – Nasze placówki zmienią swój dotychczasowy wystrój. Wnętrza będą bardziej przestronne i pozwalające na wykorzystanie nowoczesnych metod wystawienniczych m.in. na potrzeby edukacji – mówi Zadura.
Inwestycja objęła pięć placówek kazimierskiego muzeum: Kamienicę Celejowską, Willę pod Wiewiórką czyli „Kuncewiczówkę”, Dom z Modliborzyc, Spichlerz Ulanowski oraz Dwór z Gościeradowa. Wyposażenie oraz zbiory tych obiektów na czas remontu zostały przeniesione m.in. do Pałacu Czartoryskich w Puławach.
– Modernizacja przestrzeni ekspozycyjnej pozwoli na przygotowanie nowych aranżacji wystaw stałych oraz stworzenie warunków do prezentacji równolegle wystaw czasowych, a przy tym organizację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych na znacznie większą skalę niż do tej pory – zaznacza Zadura. – Będzie to również okazja do rozszerzenia oferty edukacyjnej muzeum.
Zaznacza, że pozostałe obiekty Muzeum Nadwiślańskiego (Gmach Główny przy Rynku 19 z oddziałem Muzeum Sztuki Złotniczej i Galerią Wystaw Czasowych, Zamek w Janowcu oraz Grodzisko Żmijowiska) działają bez zmian.
Zwiedzający będą mogli zobaczyć efekty remontu za ponad 16 mln zł w drugiej połowie 2019 roku.