Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 sierpnia 2020 r.
7:27

Koło Puław i Łęcznej wyjdą blokować drogi. Dzielą ich kilometry, ale chcą tego samego: Zbudujcie nam chodniki!

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
21 4 A A
W Parchatce na płotach posesji wiszą alarmujące banery.
W Parchatce na płotach posesji wiszą alarmujące banery. (fot. Piotr Michalski)

W sobotę na ulicę wyjdą mieszkańcy Parchatki, w niedzielę Wierzchoniowa i Ludwina. Wszyscy żądają budowy chodników przy drogach, którymi codziennie chodzą na przystanek czy po zakupy. – Ja do sklepu jeżdżę samochodem, rowerem się boję – mówi Henryk Osiak z Parchatki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tomasz Lenart, sołtys wsi Wierzchoniów w gminie Kazimierz Dolny, obywatelski protest organizuje razem ze swoimi sąsiadami.

– Od kilku lat Zarząd Dróg Wojewódzkich obiecuje nam budowę 700 metrów chodnika. Od 2017 roku słyszymy obietnice. I nic. A to brak wykonawcy, a to nie ma pieniędzy, a to projekt zły, chociaż wykonali go fachowcy z ZDW. I tak na okrągło. A po tej drodze bez pobocza strach chodzić, gdy ciężarówki jeżdżą po rękawach – mówi Lenart.

Nawet pobocza nie mamy

Część chodnika w centrum Wierzchoniowa powstała w 2001 r. Ale do ponad 30 domostw na skraju osady trzeba iść ulicą.

– W miejscu gdzie urywa się chodnik, zaczyna się horror. Kończy się jezdnia i zaraz zaczyna się rów odpływowy. Nie ma nawet bezpiecznego pobocza – tłumaczy

Damian Rybkowski, strażak miejscowego OSP. – Nawet nie ma, gdzie uskoczyć przed jadącym pojazdem. A ruch jest tu spory.

– Rzecz idzie przede wszystkim o dzieci wracające ze szkoły i osoby starsze. Muszą dojść z przystanku do domów. Już były wypadki śmiertelne i potrącenia – dodaje Arkadiusz Rybkowski, jego brat.

Protest na drodze 830 rozpocznie się w niedzielę o godz. 11.30. Przez pół godziny mieszkańcy wsi będą chodzić po przejściu, blokując ruchliwą trasę Lublin - Kazimierz.

Wierzchoniów: Tomasz Lenart i bracia Rybkowscy razem z sąsiadami organizują obywatelski protest (fot. Piotr Michalski)

Zginęła tu rowerzystka

Parę kilometrów dalej w Parchatce na płotach posesji alarmujące banery: „Tu zginęła nasza sąsiadka”, „55 lat czekania na chodnik”, „Tu została potrącona dziewczynka i trzy osoby dorosłe”.

– W weekendy przez Parchatkę ciągnie się potok samochodów do i z Kazimierza. Droga jest wąska, a kierowcy pędzą. Po chleb do najbliższego sklepu jadę samochodem, bo rowerem się boję – mówi Henryk Osiak, który wywiesił jeden z banerów.

– O brakujące kilkaset metrów chodnika staramy się już 55 lat. Po ostatnim śmiertelnym potrąceniu rowerzystki stwierdziliśmy, że już dość. Będziemy blokować drogę – dodaje mieszkaniec Parchatki.

Ostatnią ofiarą tej drogi jest Karolina Kraska z Puław. 10 sierpnia potrącił ją samochód. Na Zrzutka.pl trwa zbiórka rzecz jej rodziny „Pomoc dla Arka, Julki i Majki”.

Gmina: My pieniądze mamy

– W obu przypadkach nasza gmina jest gotowa do realizacji budowy obu chodników. Już w 2017 wykonaliśmy projekty – zapewnia Artur Pomianowski, burmistrz Kazimierza Dolnego.

I tłumaczy, że ZDW chodników nie zbudował choć gmina po swojej stronie zabezpieczyła odpowiednie fundusze.

– Zarząd Dróg Wojewódzkich wymaga, aby 60 proc. wartości inwestycji pokrywała gmina. My na oba zadania mamy zabezpieczone ponad pół miliona złotych. Mimo to znowu się nie udało. W przyszłym roku będziemy się starać ponownie – mówi burmistrz.

Koszt budowy chodników w Parchatce obliczono na 350 tys. zł, w Wierzchoniowie - 600 tys. zł.

Parchatka - banery z żądaniami mieszkańców

Jakie marszałek ma priorytety

Dlaczego w obu miejscowościach chodników wciąż nie ma?

– Oba zadania znajdują się na liście rezerwowej zadań proponowanych do wykonania w 2020 r. – mówi Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka województwa lubelskiego.

To, czy pieniądze się znajdą zależy od oszczędności w przetargach na inwestycje z „listy podstawowej”. – Procedury przetargowe nadal trwają – tłumaczy rzecznik.

Mieszkańcy w obietnice urzędników już nie wierzą. W sobotę będą blokować przejście dla pieszych w Parchatce (droga numer 824). Początek protestu – godz. 10.30, planowany koniec – godz. 11.

Wierzchoniów - mieszkańcy żądają przedłużenia chodnika

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Park na Felinie miał powstać w ramach budżetu obywatelskiego dla Lublina. Ale żaden wykonawca nie chciał się podjąć jego budowy za 380 tys. zł

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

W spotkaniu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Edach Budowlani Lublin zmierzą się z RzKS Juvenią Kraków. Pierwszy gwizdek na boisku przy ul. Magnoliowej w sobotę o godzinie 16. O tej samej porze rozpocznie się ważne dla układu tabeli spotkanie Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Organizatorem rozgrywek jest stowarzyszenie Manufaktura Futbolu. Do rywalizacji w grupie „35+” stanęło sześć drużyn. Mecze są rozgrywane na boisku Orlik Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jarzębinowej 6 w Świdniku, która jest oficjalnym partnerem Ligi PABLO. Rozgrywki w całości są finansowane ze Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Od roku babski rynek działa w odnowionej przestrzeni. Administracją nadal zajmować się będzie Zakład Gospodarki Lokalowej, który jako jedyny złożył taką ofertę.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium