Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

12 kwietnia 2018 r.
21:05

Ma 300 pokoi i miał być dumą PRL-u. Niedokończona ruina, której nikt nie chce

Roczny koszt utrzymania obiektu to ponad 270 tys. złotych. Budynek przynosi również pewien dochód – za maszt GSM operator płaci rocznie ok. 40 tys. zł<br />
Roczny koszt utrzymania obiektu to ponad 270 tys. złotych. Budynek przynosi również pewien dochód – za maszt GSM operator płaci rocznie ok. 40 tys. zł
(fot. AMW)

Miał być dumą PRL-u. Planowano tu sanatorium dla funkcjonariuszy MO lub szpital MSW. Nigdy nie ukończony budynek z trzystoma pokojami trwale wpisał się już w krajobraz Nałęczowa. Lokalne władze marzą o jego wyburzeniu, a zarządca bezskutecznie próbuje go sprzedać

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Budynek ma sześć pięter i rozpościera się na działce o powierzchni ponad 3 hektarów. Jego budowę przy ul. Spółdzielczej rozpoczęto w grudniu 1983 r. W latach 90. kilkakrotnie prace przerywano i wznawiano, aż w końcu z powodu braku funduszy z MSW, a potem MSWiA, definitywnie zarzucono. By nieukończony gmach nie popadł w ruinę zapewniono więc państwowe środki na ochronę (i psa), oświetlenie, a nawet ogrzewanie. Nie udało się jednak doprowadzić do ukończenia prac budowlanych. Nie znalazł się też żaden chętny do zakupu nieruchomości. 

Początkowo nieruchomość skarb państwa próbował zbyć poprzez starostę puławskiego, potem przez Agencję Mienia Wojskowego. Ta ostatnia od czterech lat regularnie wystawia ją na sprzedaż, ale klient gotowy zapłacić ok. 10 mln złotych jeszcze się nie pojawił. Agencja jest jednak dobrej myśli.
– Każda nieruchomość wymaga odpowiedniego czasu ekspozycji na rynku. Czasem wymaga to nawet kilkunastu przetargów – tłumaczy Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW.

Co można zrobić z dziewięciokondygnacyjnym budynkiem o powierzchni użytkowej sięgającej prawie 17 tysięcy metrów kwadratowych, z 300-ma pokojami, w odległości około kilometra od Parku Zdrojowego, z widokiem na malowniczy wąwóz?

– Staramy się kierować ofertę do inwestora z branży hotelarskiej, ochrony zdrowia etc. Jednak do przetargu może przystąpić każdy, a my nowemu właścicielowi nie możemy niczego narzucić – dodaje Weber. 

W to, że ktoś zapłaci agencji żądaną kwotę i zaadaptuje nieskończone sanatorium np. na cele turystyczne wątpią władze Nałęczowa. Zdaniem burmistrza, mimo dobrego stanu technicznego obiekt ma poważną wadę.

– Nie nadaje się do adaptacji, bo nie spełnia współczesnych norm budowlanych. Rozsądnym wyjściem byłoby jego zburzenie i nowe zagospodarowanie działki. Ale wtedy cena za tę nieruchomość musiałaby być znacznie niższa – tłumaczy.

Burmistrz krytykuje także sposób sprzedaży. Jego zdaniem burmistrza, skuteczniej i taniej od wojskowej agencji, zrobiłaby to np. wyłoniona w przetargu firma specjalizująca się w handlu nieruchomościami.
AMW działkę przy ul. Spółdzielczej ponownie wystawi na sprzedaż pod koniec czerwca. Za ile? Jeszcze nie wiadomo.

Tymczasem opuszczony gmach od lat jest atrakcją dla urban explorerów, którzy po przechytrzeniu ochrony, dostają się do środka, robią zdjęcia i filmy, a następnie wrzucają je do sieci. Przyciąga ich niedostępność, skala budynku, jego puste, niedokończone wnętrza i widok z dachu – najwyższego punktu w mieście.

 

 

 

Quiz: Jak dobrze znasz miasta i powiaty województwa lubelskiego?

Jak dobrze znasz miasta i powiaty województwa lubelskiego?
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium