Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

17 listopada 2016 r.
7:35

Nałęczów: Miasto nie rezygnuje z rewolucji w szkole. List nauczycielki

Przeciwko łączeniu szkół protestowali uczniowie i nauczyciele (fot. Radosław Szczęch / archiwum)
Przeciwko łączeniu szkół protestowali uczniowie i nauczyciele (fot. Radosław Szczęch / archiwum)

Decyzją radnych ZS im. Z. Chmielewskiego w Nałęczowie w połowie stycznia zostanie rozwiązany. Szkoły, które go tworzyły czeka przeprowadzka i zmiana organu prowadzącego. Reformę krytykują nauczyciele „Ekonomika” i chwalą ostatnią rekrutację.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Nałęczowie działają trzy szkoły średnie. To Liceum Plastyczne im. J. Chełmońskiego, prowadzony przez powiat ZS nr 2 (z liceum im. S. Żeromskiego) oraz miejski ZS. im Z. Chmielewskiego, zwany „Ekonomikiem”. Zdaniem lokalnego samorządu, to za dużo, jak na finansowe i demograficzne możliwości małego miasta. Rozwiązaniem problemów z naborem, konkurencją między placówkami oraz kosztami prowadzenia szkoły średniej przez miasto ma być oddanie jej powiatowi. Pierwsze porozumienie w tej sprawie zostało zawarte niemal rok temu, ale po fiasku pierwszej próby rozwiązania ZS im. Z. Chmielewskiego przy ul. Spółdzielczej, konieczne będzie kolejne.

Reforma ma wyglądać tak: miejski zespół szkół przestanie istnieć, a szkoły wchodzące w jego skład znajdą się w strukturze powiatowego ZS nr 2. Miasto oszczędzi 3 mln złotych rocznie. Powiat nie będzie miał problemów z rekrutacją do swojej placówki, skończy się walka o ucznia z „Ekonomikiem”.

Uczniowie „Ekonomika” przeprowadza się ze świetnie wyposażonej placówki do budynku podstawówki.

- Nasze technikum osiągnęło w tym roku bardzo dobre wyniki na egzaminie maturalnym. To paradoks, że władze miasta robią wszystko, żeby utrudnić funkcjonowanie szkoły, proponując o wiele gorsze warunki, zamykając stołówkę, czy ograniczając środki - mówi Beata Surdacka, jedna z nauczycielek ZS im. Z. Chmielewskiego. Pracownicy ZS i uczniowie czuja się poszkodowani i nie chcą łączenia z konkurencyjnym „Żeromskim”. Mówią o udanej rekrutacji do klas pierwszych, podwojeniu ilości mieszkańców internatu oraz reformie oświaty przywracającej pięcioletnie technika.

– W ZS są dwie szkoły dzienne. Do I klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej przyjęto 19 uczniów, a do technikum 54 z czego 43 uczniów to uczniowie z Białorusi i Ukrainy. W mojej ocenie taki nabór trudno uznać za sukces - mówi burmistrz Andrzej Ćwiek. – Nie wycofujemy się z naszych zamierzeń. W styczniu ZS im. Z. Chmielewskiego zostanie rozwiązany. Później mamy zamiar podpisać nowe porozumienie z powiatem, nad którym cały czas pracujemy. Chcemy, żeby we wrześniu szkoły zaczęły rok w ramach powiatowego ZS nr 2 - tłumaczy Andrzej Ćwiek.

>>>

NAŁĘCZOWSKI EKONOMIK MA SIĘ DOBRZE - list Beaty Surdackiej

Pomimo ogromnego zamieszania, jakie w ubiegłym roku szkolnym miało miejsce wokół Zespołu Szkół im. Z. Chmielewskiego z powodu działań władz gminnych, zmierzających do jego likwidacji, szkoła ma się całkiem dobrze. 

Nabór do klas pierwszych, przeprowadzony w skrajnie trudnych warunkach, udał się niespodziewanie pomyślnie. Powstały trzy klasy pierwsze. Pomimo braku stołówki dwukrotnie wzrosła liczba mieszkańców internatu w porównaniu z rokiem ubiegłym. Technikum osiągnęło bardzo dobre wyniki na egzaminie maturalnym, zajmując wśród szkół technicznych 2 miejsce w powiecie. Pełną parą ruszyły nowe projekty. Już w październiku odbyła się międzynarodowa konferencja „Kresy-zaginiony świat”, której szkoła była jednym z głównych organizatorów. Wkrótce z inicjatywy szkoły otwarta zostanie w Nałęczowie wystawa, „ Niedokończone Msze Wołyńskie”. Szkoła organizuje też ogólnopolski konkurs o Kresach.

Perspektywy rozwoju Zespołu Szkół są optymistyczne. Zapowiadana reforma szkolnictwa zakłada rozwój szkół branżowych i 5-letnie technika. Szkoła przyjęła grupę zdolnych uczniów z Ukrainy, za którymi idą większe subwencje. Wydawałoby się, że władze miasta zatroskane o utrzymanie szkoły, którą przejęły 18 lat temu mogą odetchnąć z ulgą. Ekonomik się utrzyma. Nie jest też już „zagrożeniem” dla pozostałych szkół średnich z terenu gminy ze względu na inny profil kształcenia. (3 lata temu, po 3 tygodniach funkcjonowania władze gminy rozwiązały ostatnią klasę Liceum Ogólnokształcącego.)

Dobra baza lokalowa pozwala na rozwój nowoczesnej szkoły technicznej, która umożliwi młodym mieszkańcom gminy i okolic zdobycie na miejscu wykształcenia w poszukiwanych na rynku zawodach, a dorosłym zapewni miejsca pracy. Dzięki staraniom dyrektorów szkoły, pozyskującym środki na wyposażenie i konieczne remonty z innych źródeł, szkoła jest nowocześnie urządzona i dobrze utrzymana.

Okazuje się to w obecnej sytuacji paradoksalnie jej największym minusem. Prowadzona przez gminę Szkoła Podstawowa ma gorsze warunki lokalowe i po reformie przyjmie o jeden poziom uczniów więcej niż Technikum Zespołu Szkół. Dla burmistrza i Rady Miasta jest to jedyny argument za pomysłem zajęcia przez Szkołę Podstawową terenu od 87 lat należącego do Ekonomika oraz budynku wybudowanego dla potrzeb tej szkoły i przystosowanego do kształcenia technicznego. Budynek Szkoły Podstawowej bez problemu mieścił przez lata 8 roczników i to w okresie wyżu demograficznego.

Drugim paradoksem okazało się przejęcie Ekonomika przez władze gminy, której następcy zamiast wspierać swoją szkołę, wpisaną w historię miasta i przyczyniającą się do jego rozwoju kulturalnego, od lat podkreślają, że nie muszą jej utrzymywać i robią wszystko, żeby utrudnić jej funkcjonowanie, od zamknięcia stołówki poprzez ograniczanie środków i okazywanie pogardy dla jej społeczności.

Kadencja władz gminy trwa 4 lata. Zespół Szkół im. Z. Chmielewskiego wkrótce będzie obchodzić swoje 90 –lecie. Nie da się w jednym głosowaniu zlikwidować szkoły, która wpisała się w historię Nałęczowa, od której wywodzi się nazwa ulicy Spółdzielczej ściśle związana z początkiem działalności szkoły i wielką naiwnością jest sądzić, że możliwa byłaby jakakolwiek zmiana jej siedziby. Szkoła w Wąwozach jest silna, a wydarzenia ostatniego roku pokazały, że jej społeczność potrafi się solidaryzować w obronie swojej placówki, za którą czuje się odpowiedzialna.

Beata Surdacka

Pozostałe informacje

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Przed świętami Wielkanocnymi Wisła Puławy pokonała na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż plasuje się tuż nad strefą spadkową. W sobotę podopiecznych trenera Macieja Tokarczyka czeka bardzo ciężkie spotkanie. Duma Powiśla zagra w Bytomiu z tamtejszą Polonią

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Już w najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, Warszawa będzie gospodarzem centralnych obchodów „Tysiąclecia Korony Polskiej”. Z tej okazji PKP Intercity przygotowało dla uczestników wyjątkową promocję – bezpłatny powrót do domu pociągami przewoźnika.

Jedną z chełmskich szkół, która przejdzie termomodernizację jest I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie

Kolejne miliony na termomodernizację szkół i przedszkoli w Chełmie

Miasto Chełm kontynuuje ambitny plan poprawy efektywności energetycznej swoich placówek oświatowych. Aż 53,5 mln złotych trafi do miasta na termomodernizację dziewięciu kolejnych szkół i przedszkoli. To kolejny krok w realizacji programu, który zmienia nie tylko wygląd budynków, ale i komfort nauki najmłodszych mieszkańców.

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

39-latek planował napad już pół roku wcześniej, a we wszystkim pomogła mu żona. Po całym zdarzeniu małżeństwo uciekło z Polski. Długo jednak nie cieszyli się wolnością ani skradzionymi pieniędzmi.

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje
film

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje

Ciężko wyobrazić sobie bardziej rajski kierunek ekskluzywnej podróży niż gorące, tropikalne Seszele. Ten kraj wyspiarski z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę fanów wśród turystów z Polski, a jednocześnie pozostaje egzotyczny i trudno dostępny ze względu na swoje położenie na mapie.

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia
ZDJĘCIA
galeria

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się uroczyste obchody 40-lecia Państwowej Straży Rybackiej w Lublinie. Jubileusz był okazją do podsumowania czterech dekad działalności formacji oraz uhonorowania jej funkcjonariuszy.

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

36-latek, który w minionym tygodniu potrącił nastolatkę, dzisiaj trafił do prokuratury. Usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia, za co może mu grozić do 4,5 roku więzienia.

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Ponad 3 kg marihuany znaleźli łukowscy policjanci w domu 38-letniego mieszkańca powiatu radzyńskiego. Mężczyzna zarzekał się, że z narkotykami nie ma nic wspólnego.

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ
26 kwietnia 2025, 12:00

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ

Jeśli zalegają Wam niepotrzebne już części, czy też akcesoria rowerowe albo rowerowe ciuchy lub nieużywane już rowery, a nie macie czasu by wystawiać je na aukcjach, to przyjdźcie w sobotę na III Lubelski Rowerowy Pchli Targ.

Górniczki spróbują w sobotę zatrzymać lidera tabeli

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik zmierzy się z GKS Katowice

W sobotę o godz. 11 GKS Górnik Łęczna podejmie GKS Katowice, czyli lidera tabeli. Co ciekawe, przyjezdne w tym sezonie wygrały... wszystkie 18 spotkań ligowych.

Koszykarze będą jeździć komunikacją miejską. I rozdawać niespodzianki

Koszykarze będą jeździć komunikacją miejską. I rozdawać niespodzianki

Fani koszykówki w poniedziałek powinni przesiąść się na komunikację miejską. Lubelskimi autobusami będą jeździć zawodnicy PGE Startu Lublin i będą rozdawać bilety na najbliższy mecz i inne niespodzianki.

Imprezy klubowe w weekend (25 -26 kwietnia)
Imprezy
25 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (25 -26 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

PGE MKS FunFloor Lublin pokonał Zagłębie 29:25

Dominika Więckowska (PGE MKS FunFloor): Nie chcemy mieć sobie już nic do zarzucenia

Rozmowa z Dominiką Więckowską, zawodniczką PGE MKS FunFloor Lublin

Strzelanina na Lubelszczyźnie. Jeden z poszkodowanych jest w ciężkim stanie

Strzelanina na Lubelszczyźnie. Jeden z poszkodowanych jest w ciężkim stanie

Do strzelaniny w jednym z lokali gastronomicznych miało dojść w czwartek wieczorem w gminie Niemce - podaje portal RadioZET.pl

Monika B.

Oszpecała córeczkę i organizowała zbiórki na leczenie. Jest akt oskarżenia

Przez kilka lat miała oszpecać córeczkę toksyczną substancją, a potem organizować publiczne zbiórki pieniędzy na jej leczenie. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Monice B. spod Łukowa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium