Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

18 kwietnia 2018 r.
16:25

"Nie każdy żołnierz radziecki był zbrodniarzem". Fundacja z Ukrainy chce uratować zburzony pomnik

0 20 A A
Pomnik poświęcony „wyzwolicielom” Puław, który przedstawiał polskiego i radzieckiego żołnierza, został usunięty 20 marca tego roku. W tym samym dniu o momumencie przypomnieli sobie członkowie fundacji działającej w Kijowie
Pomnik poświęcony „wyzwolicielom” Puław, który przedstawiał polskiego i radzieckiego żołnierza, został usunięty 20 marca tego roku. W tym samym dniu o momumencie przypomnieli sobie członkowie fundacji działającej w Kijowie (fot. Radosław Szczęch / archiwum)

Tydzień po usunięciu z centrum Puław pomnika „Bohaterom Wspólnych Walk”, do ratusza wpłynęła propozycja zabrania monumentu przez działającą na Ukrainie fundację. Ta chciała umieścić go na cmentarzu wojennym w Kazimierzu Dolnym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokładnie w tym samym dniu, w którym ciężki sprzęt „dekomunizował”, czyli burzył pomnik „Bohaterom Wspólnych Walk o Wyzwolenie Puław”, na pomysł jego uratowania wpadły władze Fundacji Związku Polaków w Kijowie. Jej prezes, Władysław Zwaricz, zaproponował władzom Puław, że sfinansuje przenosiny kamiennych podobizn polskiego i radzieckiego żołnierza na Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej w Kazimierzu Dolnym.

Jak podkreślił, „nie każdy żołnierz radziecki był zbrodniarzem wojennym”, a „pamięć poległych należy chronić”. – Ten pomnik nie ma na celu upamiętnienia zbrodniczej doktryny politycznej, ale żołnierzy, którzy oddali swoje życie walcząc z hitlerowskim okupantem – tłumaczy Zwaricz.

Utworzone 20 marca pismo z fundacji na biurko prezydenta Janusz Grobla trafiło tydzień później, gdy po „Bolku i Lolku”, jak mieszkańcy nazywali pomnik, nie było już śladu. Ale czy wyrażenie zgody na propozycję naszych rodaków z Kijowa byłoby w ogóle możliwe? Są dwa problemy. Pierwszy natury technicznej.

– Przeniesienie konstrukcji byłoby praktycznie nierealne, bo to nie był monolit. Pomnik składał się z 14 elementów połączonymi metalowymi prętami od środka, które były dodatkowo uzbrojone żelbetem – przekonuje Wiesław Stolarski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Puławach.

Kolejny problem dotyczy uzyskania zgody od zarządcy cmentarza. Fundacja napisała w tej sprawie (dzień po rozwaleniu pomnika) do Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. – Odpisaliśmy im, żeby kierowali takie pytania do wojewody. My ze swojej strony prowadzimy tam jedynie drobne prace konserwatorskie. Nie decydujemy o tym, co może tam trafić – informuje Marzena Śliwa z wydziału gospodarki nieruchomościami kazimierskiego magistratu.

Czy pomnik przeznaczony do usunięcia z uwagi na ustawę dekomunizacyjną mógłby trafić na wskazany cmentarz?
– Cmentarze wojenne nie tworzą przestrzeni, która znajduje się poza polskim prawem. Jeśli mieliśmy pomnik, który według wiążącej opinii IPN-u propagował komunizm, to nie mógłby on stać ani w centrum Puław, ani w Kazimierzu Dolnym. Nie ma od tego wyjątku, nie licząc takich miejsc, jak Muzeum Socrealizmu w Kozłówce, gdzie tego rodzaju elementy poprzedniego ustroju występują i opatrzone są stosownym komentarzem – tłumaczy Radosław Brzózka, rzecznik wojewody.

Niestety, Muzeum Socrealizmu puławskiego pomnika prawdopodobnie również by nie przejęło. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale żeby dany obiekt trafił do Kozłówki, musi spełniać pewne kryteria.

– To musi być sztuka, w tym przypadku sztuka socrealizmu. Staramy się uzupełniać naszą kolekcję np. wyjątkowymi obrazami znanych artystów, unikatowymi miniaturami. Pomniki mają ponadto duże gabaryty – technicznie nie mielibyśmy gdzie ich wyeksponować – mówi Anna Fic-Lazor, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, która przyznaje, że pod koniec marca otrzymała kilka zapytań z prośbą o przyjęcie przeznaczonych do dekomunizacji tablic i pomników. – Wszystkie te prośby zostały odrzucone – przyznaje dyrektor. 

Pozostałe informacje

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie z „12” wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!