Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

3 maja 2023 r.
14:25

Orkiestra, Polanki i kwiaty. Puławianie świętują trzeciego maja [zdjęcia]

0 A A

Na placu przed kościołem pw. św. Józefa puławianie, młodzież szkolna, przedstawiciele lokalnych samorządów, organizacji politycznych i patriotycznych - złożyli kwiaty pod Pomnikiem Konstytucji. Dzisiaj 232. rocznica uchwalenia drugiej ustawy zasadniczej na świecie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trwa Święto Narodowe Trzeciego Maja. W Puławach z tej okazji po mszy w kościele na osiedlu Włostowice zebrali przedstawiciele władz miasta, powiatu, służb mundurowych, klubów i partii politycznych, puławskich szkół, organizacji kombatanckich, związków zawodowych i miejscowych stowarzyszeń. Wśród składających kwiaty znaleźli się również parlamentarzyści, radni sejmiku i pracownicy Zakładów Azotowych.

Za muzyczną oprawę uroczystości odpowiadała Puławska Orkiestra Dęta z Domu Chemika. Gościnnie wystąpił również zespół Polanki z pobliskiej Parchatki, który przygotował na tę okazję kilka utworów ludowych. Wartę honorową przed pomnikiem sprawowała młodzież puławskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego.

Po wysłuchaniu hymnu państwowego oraz hejnału miasta, głos zabrał prezydent Puław. Paweł Maj zaczął od okolicznościowego wiersza, a następnie przypomniał historię samej konstytucji, nazywając ją jednym z najważniejszych historycznych dokumentów na świecie.

- Święto, które obchodzimy przez ponad 230 lat było okazją do demonstrowania patriotyzmu, tożsamości narodowej zarówno w czasach wolności, jak i zniewolenia. To piękna okazja do jednoczenia się jako naród i jako społeczność lokalna. Jednoczenia wokół idei wolności, równości i swobód obywatelskich - mówił prezydent.

- Pragnąłbym, by te biało-czerwone flagi trwały, powiewały w naszych sercach przez cały czas, a kwiaty stale rozkwitały w duszy narodu, najczystszymi barwami umiłowania naszej tożsamości, wiary, ojczyzny i drugiego człowieka - dodał, życząc zgromadzonym radości z bycia razem i jedności, która "ożywi naszego ducha".

Warto przy tej okazji zadać pytanie o to, czy wiemy, co właściwie świętujemy 3 maja i czy jest co świętować. Sama konstytucja Rzeczpospolitej przyjęta w 1791 roku była drugą ustawą zasadniczą na świecie. Znosiła liberum veto, ustanawiała trójpodział władzy, wprowadzając do ówczesnego porządku prawnego szereg nowatorskich reform. Problem w tym, że jej autorzy źle odczytali sytuację międzynarodową. Zdaniem historyka, Andrzeja Chwalby, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, trzeciomajowa konstytucja, zamiast wzmocnić państwo, przyspieszyła tylko jego degradację.

"Można sobie wyobrazić, że 3 maja 1791 r. nie uchwalono Konstytucji. Wówczas nie byłoby wojny w jej obronie i drugiego rozbioru. Nie wybuchłoby powstanie kościuszkowskie, które doprowadziło do trzeciego rozbioru i wymazania Rzeczpospolitej z mapy Europy" - pisze w jednym z wywiadów profesor Chwalba. "Była kamieniem, który spowodował lawinę" - dodaje.

Twórcy konstytucji nie spodziewali się, że próba radykalnej zmiany prawa wywoła reakcję nieprzychylnych Polsce sił, ich gwałtownego oporu - doprowadzając do wybuchu wojny domowej zakończonej interwencją zewnętrzną.

"Dlatego ten piękny i wspaniały dokument reformatorski, jakim była Konstytucja 3 Maja, przyspieszył upadek Rzeczypospolitej. Do dzisiaj cieszymy się z jej uchwalenia, ale musimy jednocześnie pamiętać, że to przyspieszenie rewolucyjne zaowocowało wojną z Rosją, której nie mogliśmy wygrać, a Prusy na udział w rozbiorze po prostu czekały" - tłumaczy Andrzej Chwalba na łamach "dzieje.pl".

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium