Mieszkanka ul. Wróblewskiego pomyślała, że to pomyłka, kiedy pod jej adresem przyszło wezwanie do zapłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego.
"Uprzejmie informujemy, że dotychczas nie wpłynęła do nas Pani wpłata abonamentu radiowo-telewizyjnego za okres od 1 stycznia 2006 r. do dnia przygotowania niniejszego pisma” - pisze pracownik Poczty Polskiej, która zbiera należności za abonament na rzecz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jednocześnie poczta prosi kobietę, aby wpłaciła zaległe pieniądze w kwocie 73 zł, plus odsetki.
Kopię pisma, które trafiło do mieszkanki Puław, przynieśli do naszej redakcji jej sąsiedzi. - Ta pani jest już bardzo schorowana. Dlatego postanowiliśmy pomóc jej w wyjaśnieniu tego problemu - tłumaczy Irena Dudek.
Ale już sami sąsiedzi domyślili się, że urzędnicy poczty po prostu się pomylili wysyłając zawiadomienie pod ten adres. - Bardzo dobrze pamiętam panią, do której zaadresowano pismo, bo mieszkamy w tym bloku od 1968 r. Ona zmarła w 1993 r. Właśnie po niej - do tego samego mieszkania - wprowadziła się obecna lokatorka - opowiada pani Irena.
Okazuje się, że na poczcie problem jest już znany. - Nie mamy bazy abonentów połączonej z danymi z ZUS-u. Dlatego w sytuacji, kiedy ktoś umiera, rodzina powinna taką osobę wyrejestrować - tłumaczy Elżbieta Mroczkowska, rzeczniczka Poczty Polskiej w Lublinie.
Podobnych zawiadomień poczta wysłała ostatnio bardzo dużo (ok. 12 tys. w całym woj. lubelskim). Wiele dotyczy osób niepełnosprawnych lub powyżej 75 roku życia, które na początku 2006 r. nie złożyły oświadczenia o tym, że są uprawnione do niepłacenia abonamentu. Właśnie wtedy w życie weszła nowa ustawa, która nałożyła na te osoby taki obowiązek. Wcześniej nie musiały tego robić.
Ale rzeczniczka poczty uspokaja, że oświadczenie o tym, że ma się uprawnienia do niepłacenia abonamentu można złożyć nawet u listonosza, który podpowie, co dokładnie należy napisać.
Kto nie musi płacić za oglądanie telewizji
Z opłat abonamentowych zwolnione są osoby zaliczone do pierwszej grupy inwalidzkiej, o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, o znacznym stopniu niepełnosprawności, osoby które ukończyły 75 lat, osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, niesłyszący, niewidomi, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz członkowie rodzin po nich. Zwolnienia nie przysługują, jeśli dana osoba mieszka we wspólnym gospodarstwie domowym z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26. rok życia i nie spełniają warunków do uzyskania zwolnienia z obowiązku płacenia za abonament.