Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

15 września 2006 r.
11:30
Edytuj ten wpis

Po drugiej stronie kamery

0 0 A A

Nagranie, montaż, emisja. Przygotowanie kilkunastu minut materiału zajmuje dziennikarzom cały tydzień. Do godz. 18.00 w piątek wszystko musi być zapięte na ostatni guzik.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wszystko zaczyna się w poniedziałek. Najpierw "prasówka”, czyli szybki przegląd prasy. Potem kilka telefonów. Trzeba obdzwonić policję, pogotowie, straż pożarną - może w trakcie weekendu wydarzyło się coś ważnego. Tak dziennikarz ustala wstępną listę tematów do zrobienia. Teraz trzeba umówić się z rozmówcami na nagranie. Czasu jest mało - program ukaże się na antenie już w piątek.
"Informacje Puławskie” są przygotowywane przez Studio K. Na antenie ukazują się od 2002 r.
- Wcześniej za program płaciła spółdzielnia. Teraz już nie jest tak dobrze. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam - mówi Piotr Kawka, właściciel Studia K i redaktor naczelny "Informacji”.
Dziś w TVK Puławy pracuje dwóch dziennikarzy. Grzegorz Sierocki zajmuje się sportem, a Katarzyna Szczuka polityką, kulturą, bieżącymi wydarzeniami. Kasia pracuje tu od października ubiegłego roku. Jak mówi, w dostaniu tej pracy wcale nie pomogło jej nazwisko słynnej feministki.
- Przeczytałam w gazecie ogłoszenie o naborze. A, że miałam już doświadczenie z Radia Lublin, to wcale nie było trudno się dostać - mówi Kasia.

Kamera start!
Nad piątkowym programem dziennikarze pracują cały tydzień. Przez kilka dni reporter razem z operatorem jeżdżą na zdjęcia. Nakręcenie krótkiego materiału tylko z pozoru jest proste. Przede wszystkim rozmówcę trzeba odpowiednio ustawić. Ważny jest kąt padania promieni słonecznych, tło, a nawet to, w którą stronę mówi.
Dziś Katarzyna Szczuka umówiła się z Andrzejem Mitruczukiem - kandydatem Ligi Polskich Rodzin na prezydenta Puław. Jutro spotka się z Januszem Groblem i przedstawicielami lewicy. To będzie typowy przedwyborczy materiał. Po oficjalnej wyważonej wypowiedzi do kamery, czas na ploteczki: Kto z kim wystartuje, kto kogo poprze i kto ma największe szanse na zwycięstwo. Ma być dynamicznie, ciekawie i treściwie. Materiały o polityce wcale nie muszą być nudne.

Wpadki i wypadki
Każdemu zdarzają się małe wpadki. Także dziennikarzom puławskiej kablówki.
- W mikrofonie mogą wyczerpać się baterie i potem przy montażu okazuje się, że rozmówcy w ogóle nie słychać. Pamiętam też, że kiedyś nie wzięliśmy na nagranie kasety - śmieje się Kasia. - Ale to oczywiście zdarza się bardzo rzadko - dodaje.
Darek Nadolski to jeden z dwóch operatorów w TVK Puławy. Darek pracuje zazwyczaj popołudniami i w weekendy. Często przygotowuje materiały sportowe. Jak do tej pory najmilej wspomina wspólne patrole z policją.
- Zanosiłem się śmiechem kiedy widziałem, jak ludzie reagują na próbę wręczenia im mandatu. Jeden facet nawet klęknął przed radiowozem, błagając o łaskę - opowiada Darek.
Obok sytuacji zabawnych, zdarzają się też smutne.
- To było coś, co zapamiętam do końca życia. Byliśmy nad Wisłą w momencie, kiedy policja wyciągnęła z wody ciała dwóch chłopaków, którzy się utopili. Wokół było mnóstwo ludzi, także rodziny tych chłopców. Musiałem kręcić, robić materiał, ale tak jak wszyscy, sam też płakałem - wspomina Darek.

Czwarta władza
Emisja materiału w telewizji zwykle pomaga w załatwieniu spraw. Nawet takich, które na pierwszy rzut oka są nie do przejścia.
Dziennikarze puławskiej kablówki wspominają jak pewien mężczyzna amatorską kamerą nakręcił film, na którym jego sąsiad niszczy samochód. Materiał przekazał TVK Puławy i ukazał się on w "Informacjach”. Sprawcę spotkała kara, a przy okazji najadł się dużo wstydu.
Nie wszyscy jednak biegną do dziennikarzy z każdym swoim problemem. Są też tacy, którzy panicznie boją się kamer.
- Podczas sondy ulicznej ludzie zwykle uciekają na nasz widok. A szkoda, przecież jesteśmy tacy mili - śmieje się Kasia.
Dziennikarze mają też swoje sukcesy. To po ich materiałach o braku boisk sportowych dla młodzieży, w puławskim Ratuszu zakiełkowała myśl o budowie boiska ze sztuczną nawierzchnią. Teraz szykuje się budowa kolejnego. I jak tu nie mówić, że dziennikarze to czwarta władza?
W czwartek wszystko musi już być gotowe. Trwa gorączkowy montaż w studiu przy ul. Wojska Polskiego. Wtedy też w redakcji zjawia się osoba, którą najlepiej znamy z ekranu. Agnieszka Saderska jest prezenterką w TVK Puławy od ponad roku. Ma niewiele wspólnego z dziennikarstwem, ale odkąd wygrała casting na prezentera, w Puławach jest kojarzona jako "pani od informacji”. Agnieszka Saderska na antenie zapowiada wszystkie przygotowane materiały.
W piątek gotowy materiał jest zgrywany na taśmę i trafia do studia przy ul. Centralnej. A stamtąd na antenę TVK Puławy. Obejrzeć go mogą wszyscy, którzy odbierają lokalną kablówkę. Po emisji programu w redakcji rozdzwaniają się telefony.
Jedni krytykują, inni chwalą. Tych drugich jest znacznie więcej. TVK Puławy zdobyła już sobie opinię telewizji niezależnej od politycznych układów. I tak trzymać!

Pozostałe informacje

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Mimo że energia elektryczna odgrywa kluczową rolę niemal w każdym aspekcie codziennego życia, nie wszyscy zdają sobie sprawę z mechanizmów dotyczących jej sprzedaży i dystrybucji. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niezrozumienie, jakie funkcje w łańcuchu dostaw pełnią sprzedawca i dostawca prądu, a jeszcze powszechniejszym – utożsamianie tych dwóch różnych podmiotów ze sobą. Tymczasem ich rozróżnienie ma ogromne znaczenie np. dla wysokości rachunków za energię. Warto więc znać podstawowe różnice pomiędzy dostawcą a sprzedawcą prądu.

Zostań cichym bohaterem dnia codziennego, dzieląc się cenną kroplą swojej krwi.

Pilnie potrzebna krew dla mieszkańca Świdnika

Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL-Świdnik” organizuje już 22. w tym roku akcję krwiodawstwa. Szczególnie poszukiwana jest krew grupy B RhD-.

Wisła Puławy w sobotę po raz ostatni w tym roku powalczy o ligowe punkty

Wisła Puławy spróbuje pozytywnym akcentem zakończyć rok w Stalowej Woli

Runda jesienna formalnie dobiegła końca, ale do rozegrania pozostały jeszcze mecze zaległe. Jednym z nich jest wyjazdowe starcie Wisły Puławy, która pojedzie po punkty do Lubina. Mecz z tamtejszym Zagłębiem II zaplanowano na sobotę (godz. 13).

Film z drona: Jak wykorzystać technologię w biznesie?

Film z drona: Jak wykorzystać technologię w biznesie?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu technologia odgrywa kluczową rolę w nowoczesnych strategiach marketingowych. Jednym z najbardziej ekscytujących trendów ostatnich lat jest film reklamowy z drona. To innowacyjne rozwiązanie pozwala firmom nie tylko wyróżnić się na tle konkurencji, ale także dostarczyć klientom niezapomniane wrażenia wizualne. Krótkie, ale efektowne ujęcia z lotu ptaka potrafią na długo zapisać się w pamięci odbiorców.

Jak przygotować skórę do tatuażu?

Jak przygotować skórę do tatuażu?

Decyzja o zrobieniu tatuażu to nie tylko kwestia wyboru wzoru czy miejsca na ciele. To także odpowiednie przygotowanie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Tatuaż to trwała ingerencja w skórę, dlatego warto zadbać o kilka kluczowych aspektów, aby zapewnić sobie najlepsze efekty i zminimalizować ryzyko komplikacji. Co ważne, przygotowania zaczynają się na długo przed wizytą w studiu. Nie zapominaj o wyborze odpowiedniego studia tatuażu. Profesjonalne studio zapewni nie tylko higieniczne warunki, ale także doradzi, jak dbać o skórę przed i po zabiegu. Konsultacja z doświadczonym tatuatorem to kluczowy krok, który rozwieje wszelkie wątpliwości i upewni Cię, że jesteś gotowy na ten krok.

Czy depilacja laserowa w zimie przynosi lepsze efekty?

Czy depilacja laserowa w zimie przynosi lepsze efekty?

Wiele osób zastanawia się, czy depilacja laserowa w zimie rzeczywiście przynosi lepsze rezultaty. To pytanie nabiera szczególnego znaczenia dla tych, którzy planują rozpocząć serię zabiegów w chłodniejszych miesiącach. Zima, z krótszymi dniami i mniejszą ekspozycją na słońce, może rzeczywiście stwarzać idealne warunki do tego typu procedur. Ale czy to faktycznie wpływa na skuteczność zabiegów?

Imprezy klubowe w weekend (29 - 30 listopada)
imprezy
29 listopada 2024, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (29 - 30 listopada)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Tym bardziej, że obecny weekend upłynie pod znakiem imprez andrzejkowych. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w Lublinie.

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. "Po raz pierwszy w życiu"

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. "Po raz pierwszy w życiu"

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. „Z wielką siłą”, jak pisze piosenkarka z Lublina, dopadła ją choroba. Apeluje do swoich fanów, by dbali o siebie.

Jak tradycyjnie ubrać choinkę? Poradnik Szkło-Dekor

Jak tradycyjnie ubrać choinkę? Poradnik Szkło-Dekor

Choinka – symbol Bożego Narodzenia, który natychmiast przywołuje ciepłe wspomnienia i magię świąt. Prawda, że tak jest? Od wieków kojarzona z życiem, odrodzeniem i nadzieją, stała się nieodłącznym elementem świątecznej tradycji. Do Polski zwyczaj ubierania choinki przywędrował z Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku. Dziś to nie tylko piękny rytuał, ale także sposób na wprowadzenie świątecznego nastroju do naszych domów. W naszym kraju niektórzy zaczynają dekorować drzewko już na początku grudnia, podczas gdy inni czekają z tym do samej Wigilii. Niezależnie od tego, kiedy to robimy, choinka zawsze staje się centralnym punktem świątecznych ozdób. Symbolizuje radość, ciepło i pielęgnowanie rodzinnych tradycji. Warto więc zastanowić się, jak ubrać choinkę w tradycyjny sposób, by oddać hołd tej pięknej tradycji, a jednocześnie cieszyć się jej urokiem.

Padwa Zamość już dzisiaj w meczu na szczycie zagra ze Stalą Mielec

Padwa Zamość już dzisiaj w meczu na szczycie zagra ze Stalą Mielec

W najciekawszym spotkaniu 11. kolejki KPR Padwa Zamość, już w piątek o godzinie 19, zagra z Handball Stalą Mielec. Drugi z zespołów naszego regionu AZS AWF Biała Podlaska zaprezentuje się na wyjeździe z KPR Fit Dieta Żukowo.

Rybacy się ucieszą. Liny i karasie w siedmiu jeziorach pojezierza
ZDJĘCIA
galeria

Rybacy się ucieszą. Liny i karasie w siedmiu jeziorach pojezierza

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej przeprowadził ostatnią w tym roku akcję zarybiania lubelskich akwenów. Łącznie w tym roku było ich aż 150.

Wchodzi w dyskusje z internautami i nie gryzie się w język. Prezydent Chełma znalazł na to sposób
Dzień Wschodzi
film

Wchodzi w dyskusje z internautami i nie gryzie się w język. Prezydent Chełma znalazł na to sposób

Dzisiejszym gościem programu Dzień Wschodzi jest prezydent Chełma Jakub Banaszek. Rozmawiamy o kontakcie z wyborcami, ale również z mieszkańcami oraz o tym, dlaczego tak ważne jest, aby prezydent miasta był aktywny w sieci. Dlaczego czasami wchodzi w dyskusje z internautami i dlaczego nie gryzie się w język? Na to pytanie również uzyskamy odpowiedź. Rozmawiamy również o sprawach z bieżącej polityki. Banaszek odpowiada również na pytania dotyczące Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej.

Kacper Adamski zdobył w meczu w Kwidzynie 10 bramek i został nominowany do zawodnika 12. kolejki. Jaką dyspozycję zaprezentuje w sobotę?

Azoty Puławy atakują czwartą pozycję w tabeli. W sobotę mecz z Ostrovią

W Puławach szykuje się ciekawy mecz. W sobotę piąte w tabeli Azoty Puławy podejmą czwartą Rebud KPR Ostrovię Ostrów Wielkopolski. Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godz. 18

Ciepłownicy od 15 lat tworzą i wysyłają kartki świąteczne
galeria

Ciepłownicy od 15 lat tworzą i wysyłają kartki świąteczne

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej od 15 lat tworzy i wysyła niezwykłe karty świąteczne "Od Narodzenia do Zmartwychwstania”. W czwartek w Teatrze Starym w Lublinie podsumowano ten projekt.

Ocieplenie domu lub wymiana kopciucha z dotacją? Program Czyste Powietrze zawieszony

Ocieplenie domu lub wymiana kopciucha z dotacją? Program Czyste Powietrze zawieszony

Od 28 listopada nie można składać wniosków w programie Czyste Powietrze. Dzięki dotacjom można na przykład wymienić stary piec kopciuch na nowy czy ocieplić dom. Program zawieszony będzie tylko tymczasowo, bo jak tłumaczy kierownictwo wymaga on reformy z racji pojawiających się nadużyć.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium