Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 lutego 2019 r.
12:55

Pokus – legenda na zakręcie. Zasłużony zespół czeka na powrót do Domu Chemika

Występy Studia Tańca Pokus można oglądać m.in. podczas miejskich imprez. Tutaj w trakcie zeszłorocznych POK-Frontacji na dziedzińcu Pałacu Marynki w programie "Gwiezdne Wojny"
Występy Studia Tańca Pokus można oglądać m.in. podczas miejskich imprez. Tutaj w trakcie zeszłorocznych POK-Frontacji na dziedzińcu Pałacu Marynki w programie "Gwiezdne Wojny" (fot. Radosław Szczęch)

Jeden z najbardziej utytułowanych zespołów tanecznych w naszym województwie, puławski Pokus, niedawno skończył 30 lat. W czasach swojej świetności tańczyło w nim nawet kilkadziesiąt młodych osób, a każdy rok przynosił kolejne puchary i nagrody. Dzisiaj tancerzy jest mniej, co utrudnia start w konkursach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Żeby zacząć opowieść o zespole, warto cofnąć się do roku 2000. Wtedy tancerze z puławskiego Pokusa zdobywają piąte miejsce na Mistrzostwach Polski w Szczecinie i I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Tańca Młodzieżowego w Białymstoku. Puławska młodzież garnie się do tańca. W zajęciach prowadzonych w Domu Chemika uczestniczy ponad 60 tancerzy. Zespół przyciąga nowoczesnymi układami i dynamiczną muzyką, a do treningów zachęcają kolejne sukcesy na turniejach w całym kraju.

Za zdobytymi pucharami stoją talent i ciężka praca tancerzy, ale także osoba, która prowadzi ten zespół nieprzerwanie od 30 lat. To Wojciech Gędek, instruktor, choreograf, kierownik artystyczny, nauczyciel takich tańców, jak disco dance, czy hip hop. Jeden z pierwszych instruktorów tańca nowoczesnego w naszym województwie.

Za mało chłopców

Gdy jako były tancerz zaczynał swoją przygodę z utworzonym w 1988 roku zespole, ten nie miał jeszcze swojej nazwy. – Była to po prostu Dziecięca Formacja Taneczna. Gdy zaczęliśmy jeździć na turnieje, okazało się, że inne zespoły mają swoje nazwy, a my nie. Nasi tancerze wymyślali różne propozycje, najczęściej dość długie, wieloczłonowe. Ja chciałem, żeby nazwa była krótka i tak powstał Pokus – opowiada Wojciech Gędek.

Warto dodać, że w początkowym okresie, przez około 10 lat, dziecięca formacja specjalizowała się w tańcu towarzyskim. Pod koniec lat 90. pojawiły się jednak problemy z jednakową liczbą dziewcząt i chłopców. Tych drugich było za mało. – Dlatego musieliśmy się przeformatować. Zrobiłem wtedy dwuletni kurs instruktora tańca nowoczesnego i zaczęliśmy tańczyć m.in. disco dance – tłumaczy Gędek.

Zmiana profilu okazała się strzałem w dziesiątkę. Tancerze z Puław zaczęli zdobywać wysokie miejsca na zawodach organizowanych w różnych częściach kraju. Z Grand Prix w konkursach tańców dyskotekowych Pokus wracał do Puław w 2003, 2005 i 2006 roku.

Kontuzja, kryzys i przeprowadzka

Świetną passę przerwała kontuzja instruktora. W roku 2010 Wojciech Gędek spadł ze schodów, co skończyło się długą rehabilitacją i przerwą w działalności grupy. Zespół stanął wtedy na krawędzi, wielu tancerzy odeszło, ale twórca Pokusa nie poddał się.

– Wróciłem i musiałem wszystko odbudować – opowiada instruktor. Udało się. Pokus przetrwał, a błysk dawnej formy pokazał w 2015 roku, kiedy wygrał m.in. turniej wojewódzki w tańcach dyskotekowych w Zamościu. Dwa lata później nadszedł jednak kolejny kryzys. Gdy ruszyła przebudowa „Domu Chemika” wiązało się to z koniecznością przeprowadzki zespołu do Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Niemcewicza. – Połowa tancerzy wtedy odeszła. Niektórym nie pasowały godziny, innym odległość – przyznaje Wojciech Gędek.

Pasjonaci

Obecnie zespół tworzy 28 osób, które są podzielone na trzy grupy. Utrzymanie tancerzy na dłużej niż rok staje się jednak wyzwaniem. Wielu odchodzi, zmienia zainteresowania. Nowi z kolei nie zawsze kochają taniec na tyle, żeby mu się poświęcić. Dzieci bywają nieprzygotowane do wysiłku, jaki należy włożyć w treningi, by marzyć o sukcesach i dorównać poprzednim pokoleniom formacji. Na szczęście w starszej grupie są jeszcze prawdziwi pasjonaci.

– Ja tańczę od 7. roku życia, chociaż w tym zespole jestem dopiero od września. Podoba mi się tutaj, mamy swobodę, uczymy się nowego układu i możemy dodawać do niego coś od siebie. W przyszłości na pewno chciałabym zostać tancerką – mówi Zuzanna Banaszek. Z kolei Dominik Lisowski w Pokusie tańczy już szósty rok. – Spodobało mi się i zostałem. Moim ulubionym tańcem jest hip hop – mówi.

Kiedy nowy Underworld?

Możliwości zespołu na żywo ostatnio najczęściej można oglądać na występach w Puławach, gdzie Pokus uświetnia organizowane w mieście imprezy. Zespół swoje „Gwiezdne Wojny” tańczył m.in. na zeszłorocznym finale WOŚP, czy ostatnich POK-Frontacjach. Warto sięgnąć również do archiwalnych nagrań, m.in. z układów „Underworld” (podpisany również jako „Wampiry”), czy „Dzwonnika z Notre Dame”, które można jeszcze znaleźć w internecie. Długie, skomplikowane układy taneczne wykonywane na scenie przez duże, 20-osobowe grupy do pełnej energii muzyki. Całość kończą w pełni zasłużone owacje publiczności. Ich powtórzenie w przyszłości lub przygotowanie podobnych nie jest wykluczone. Warunkiem jest zasilenie Pokusa przez nowe osoby, które będą chciały tańczyć, nie obawiając się wymagających treningów.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium