Na boisku szkolnym w Kurowie w niedzielę można było obejrzeć dożynkowe wieńce ze wszystkich stron powiatu puławskiego, skosztować lokalnych przysmaków, a także domowej roboty nalewek. Imprezę wspólnie otworzyli starosta Danuta Smaga i wójta Kurowa Arkadiusz Małecki.
– Życzę, żeby ciężka praca była powodem do dumy, a uzyskiwane plony były zawsze obfite i zapewniały dostatek. Dziękuję wszystkim, którzy tak wspaniale reprezentują dzisiaj swoje społeczności. Wyrazy uznania dla osób, którzy przygotowały te piękne wieńce, stoiska i wyroby sztuki ludowej – mówiła Danuta Smaga. – Życzę samych radosnych chwil i zapraszam do wspólnego świętowania – dodał Arkadiusz Małecki.
Po podzieleniu chleba, powiatowi radni, członkowie zarządu powiatu, oraz kurowscy samorządowcy wspomagani przez posła Krzysztofa Szulowskiego i wiceprezydenta Puław Pawła Szabłowskiego, pomagali w jego roznoszeniu.
Chwilę później, parlamentarzysta zabrał głos w imieniu premiera, Mateusza Morawieckiego. – Nie ma zasobnej, sprawiedliwej i bezpiecznej Polski bez silnego sektora rolnego i produkcji żywności – podkreślał szef rządu, zwracając się w liście do rolników z regionu puławskiego.
Mieszkańcy powiatu, którzy przybyli na boisko w Kurowie, oprócz tradycyjnego chleba, mieli okazję skosztować szeregu przysmaków przygotowanych specjalnie na dożynki przez rozliczne koła gospodyń.
– Mamy pierogi, kaszankę, śledziki, chleb ze smalcem i ogórkiem, ciasta oraz wiele nalewek: żurawinową, aronię, wiśnię, orzechówkę, pokrzywówkę i dziką różę – wymienia Małgorzata Janek, przewodnicząca KGW w Bronisławce. Jak przyznaje, przygotowanie dożynkowego menu zajęło trzy dni. Nie licząc wianka, którego wicie liczy się w tygodniach. – Nasz jest największy, ma 3,4 metra wysokości – podkreśla gospodyni.
Na dania mięsne zapraszały z kolei panie z Bronowic. – Naszym gwoździem programu jest dzisiaj pieczony prosiak z kapustą, ale mam także wiejski bimberek i wiele innych swojskich wyrobów – mówi Magdalena Mokijewska, szefowa KGW. Jak dodaje, przygotowania trwały kilka tygodni, ale było warto. – Wszyscy jesteśmy zadowoleni i na pewno powtórzymy to w przyszłym roku – zapewnia.
Na powiatowych dożynkach, z roku na rok, oprócz dań, przybywa także pomysłowych dekoracji. W jednym miejscu słomiany chłop z babą, w innym miejscu słomiany kawaler z planszą "rolnik szuka żony", a do tego cały stos wiejskich akcesoriów. Głównie tych zabytkowych. – Mamy kołyskę z 1934 roku, stare maselnice, kołowrotek, sierp, wagę, szatkownicę, wiekowe nożyczki. Wiele z tych rzecz pochodzi z okresu wojennego – wymienia Barbara Matraszek-Figiel, prezes KGW w Karmanowicach.
Na stoisku gminy Baranów, największym powodzeniem cieszyła się lala udekorowana wieńcem, w ludowym stroju. – Ludzie często robią sobie z nią zdjęcie – przyznaje Adela Rybak z miejscowego KGW. Gospodynie pokazały także ręcznie robione serwetki, obrazy oraz znaczną ilość tradycyjnych przekąsek. Żeby godnie reprezentować gminę, swoje siły połączyły koła m.in. z Baranowa, Czołnej i Śniadówki wspierane przez zespół śpiewaczy "Kaolinki".
Część miejscowości dla odmiany stawia na współczesność. Przykładem tego jest gmina Janowiec, a szczególnie KGW w Wojszynie. – Mamy współczesny wieniec, który robiliśmy przez 1,5 miesiąca. Przedstawia gołębicę, która reprezentuje zesłanie Ducha Świętego, a to jest również odwołanie do słów papieża, Jana Pawła II – tłumaczy Beata Woźniak, przewodnicząca koła. Jego członkowie nie zakładają ludowych serdaków, zamiast nich mają zielone koszulki. Na stołach jednak, tradycyjne pierogi, bigos i leczo. – Wszystko świeże, zrobione w ostatni piątek i sobotę – zapewnia szefowa KGW w Wojszynie.
Na scenie zaprezentowały się m.in. "Kalina", "Folk Rose", "Jubilat", "Rosa", a także Puławska Orkiestra Dęta oraz zespoły tańca ludowego z Puław ("Grześ") i Klementowic. Gwiazdą tegorocznych dożynek powiatowych w Kurowie jest zespół Effect.
Dożynkowe konkursy
Wieńce tradycyjne:
1. Stowarzyszenie Zagrody-Razem
2. KGW Bronisławka
3. KGW Czołna
Wieńce nowoczesne:
1. KGW Wojszyn
2. Stowarzyszenie Zagrody-Razem
3. Zespół Śniadowianki
Stoiska dożynkowe:
1. KGW Żyrzyn
2. Stowarzyszenie Zagrody-Razem
3. Stow. Kobiet Aktywnych z gminy Markuszów
Gminy z najsprawniejszymi sołtysami:
1. Żyrzyn
2. Baranów
3. Janowiec
(tytuł ulubieńców publiczności dla sołtysów z gm. Końskowola)
Powiatowe zawody strażackie
Drużyny męskie:
1. OSP Opatkowice
2. OSP Kazimierz Dolny
3. OSP Kłoda
Drużyny kobiece:
1. OSP Opatkowice
2. OSP Rąblów
3. OSP Rzeczyca