Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

25 sierpnia 2019 r.
18:27

Powiat puławski bawi się na dożynkach w Kurowie [zdjęcia]

84 11 A A

Na boisku szkolnym w Kurowie w niedzielę można było obejrzeć dożynkowe wieńce ze wszystkich stron powiatu puławskiego, skosztować lokalnych przysmaków, a także domowej roboty nalewek. Imprezę wspólnie otworzyli starosta Danuta Smaga i wójta Kurowa Arkadiusz Małecki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Życzę, żeby ciężka praca była powodem do dumy, a uzyskiwane plony były zawsze obfite i zapewniały dostatek. Dziękuję wszystkim, którzy tak wspaniale reprezentują dzisiaj swoje społeczności. Wyrazy uznania dla osób, którzy przygotowały te piękne wieńce, stoiska i wyroby sztuki ludowej – mówiła Danuta Smaga. – Życzę samych radosnych chwil i zapraszam do wspólnego świętowania – dodał Arkadiusz Małecki.

Po podzieleniu chleba, powiatowi radni, członkowie zarządu powiatu, oraz kurowscy samorządowcy wspomagani przez posła Krzysztofa Szulowskiego i wiceprezydenta Puław Pawła Szabłowskiego, pomagali w jego roznoszeniu.

Chwilę później, parlamentarzysta zabrał głos w imieniu premiera, Mateusza Morawieckiego. – Nie ma zasobnej, sprawiedliwej i bezpiecznej Polski bez silnego sektora rolnego i produkcji żywności – podkreślał szef rządu, zwracając się w liście do rolników z regionu puławskiego.

Mieszkańcy powiatu, którzy przybyli na boisko w Kurowie, oprócz tradycyjnego chleba, mieli okazję skosztować szeregu przysmaków przygotowanych specjalnie na dożynki przez rozliczne koła gospodyń.

– Mamy pierogi, kaszankę, śledziki, chleb ze smalcem i ogórkiem, ciasta oraz wiele nalewek: żurawinową, aronię, wiśnię, orzechówkę, pokrzywówkę i dziką różę – wymienia Małgorzata Janek, przewodnicząca KGW w Bronisławce. Jak przyznaje, przygotowanie dożynkowego menu zajęło trzy dni. Nie licząc wianka, którego wicie liczy się w tygodniach. – Nasz jest największy, ma 3,4 metra wysokości – podkreśla gospodyni.

Na dania mięsne zapraszały z kolei panie z Bronowic. – Naszym gwoździem programu jest dzisiaj pieczony prosiak z kapustą, ale mam także wiejski bimberek i wiele innych swojskich wyrobów – mówi Magdalena Mokijewska, szefowa KGW. Jak dodaje, przygotowania trwały kilka tygodni, ale było warto. – Wszyscy jesteśmy zadowoleni i na pewno powtórzymy to w przyszłym roku – zapewnia.

Na powiatowych dożynkach, z roku na rok, oprócz dań, przybywa także pomysłowych dekoracji. W jednym miejscu słomiany chłop z babą, w innym miejscu słomiany kawaler z planszą "rolnik szuka żony", a do tego cały stos wiejskich akcesoriów. Głównie tych zabytkowych. – Mamy kołyskę z 1934 roku, stare maselnice, kołowrotek, sierp, wagę, szatkownicę, wiekowe nożyczki. Wiele z tych rzecz pochodzi z okresu wojennego – wymienia Barbara Matraszek-Figiel, prezes KGW w Karmanowicach.

Na stoisku gminy Baranów, największym powodzeniem cieszyła się lala udekorowana wieńcem, w ludowym stroju. – Ludzie często robią sobie z nią zdjęcie – przyznaje Adela Rybak z miejscowego KGW. Gospodynie pokazały także ręcznie robione serwetki, obrazy oraz znaczną ilość tradycyjnych przekąsek. Żeby godnie reprezentować gminę, swoje siły połączyły koła m.in. z Baranowa, Czołnej i Śniadówki wspierane przez zespół śpiewaczy "Kaolinki".

Część miejscowości dla odmiany stawia na współczesność. Przykładem tego jest gmina Janowiec, a szczególnie KGW w Wojszynie. – Mamy współczesny wieniec, który robiliśmy przez 1,5 miesiąca. Przedstawia gołębicę, która reprezentuje zesłanie Ducha Świętego, a to jest również odwołanie do słów papieża, Jana Pawła II – tłumaczy Beata Woźniak, przewodnicząca koła. Jego członkowie nie zakładają ludowych serdaków, zamiast nich mają zielone koszulki. Na stołach jednak, tradycyjne pierogi, bigos i leczo. – Wszystko świeże, zrobione w ostatni piątek i sobotę – zapewnia szefowa KGW w Wojszynie.

Na scenie zaprezentowały się m.in. "Kalina", "Folk Rose", "Jubilat", "Rosa", a także Puławska Orkiestra Dęta oraz zespoły tańca ludowego z Puław ("Grześ") i Klementowic. Gwiazdą tegorocznych dożynek powiatowych w Kurowie jest zespół Effect.

Dożynkowe konkursy

Wieńce tradycyjne:
1. Stowarzyszenie Zagrody-Razem
2. KGW Bronisławka
3. KGW Czołna

Wieńce nowoczesne:
1. KGW Wojszyn
2. Stowarzyszenie Zagrody-Razem
3. Zespół Śniadowianki

Stoiska dożynkowe:
1. KGW Żyrzyn
2. Stowarzyszenie Zagrody-Razem
3. Stow. Kobiet Aktywnych z gminy Markuszów

Gminy z najsprawniejszymi sołtysami:
1. Żyrzyn
2. Baranów
3. Janowiec
(tytuł ulubieńców publiczności dla sołtysów z gm. Końskowola)

Powiatowe zawody strażackie

Drużyny męskie:
1. OSP Opatkowice
2. OSP Kazimierz Dolny
3. OSP Kłoda

Drużyny kobiece:
1. OSP Opatkowice
2. OSP Rąblów
3. OSP Rzeczyca

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium