Ponad 80 grafik i rysunków Jana Piotra Norblina oraz jego ucznia, Michała Płońskiego trafiło do Muzeum Czartoryskich w Puławach. To podarunki od rodzinnej fundacji Blochów z Nowego Jorku.
Na listę eksponatów puławskiego muzeum trafiła unikatowa kolekcja akwafort i rysunków autorstwa XVIII-wiecznego malarza Jana Piotra Norblina oraz jego ucznia, Michała Płońskiego. Norblin przez lata związany był z dworem książąt Czartoryskich. Wśród prac, jakie trafiły do Puław, uwagę muzealników zwrócił m.in. wykonany ołówkiem rysunek "Stara wierzba". Poza grafikami, muzeum otrzymało także biografie obydwu artystów.
Kolekcja została zakupiona kilkanaście lat temu we Francji przez Przemysława Blocha z Fundacji Rodzinnej Blochów w Nowym Jorku. Fundacja ta zajmuje się zwrotem dzieł sztuki związanych z polską kulturą, a utraconych podczas rozbiorów i utraty przez Polskę niepodległości. Od pięciu lat Blochowie wspierają Muzeum Czartoryskich w Puławach. Dzięki temu miejska instytucja wzbogaciła się już o Mszał Paryski królowej Francji, Marii Leszczyńskiej, list księcia Adama Jerzego Czartoryskiego do Arthura White'a oraz grafiki przedstawiające Hotel Lambert - paryską siedzibę rodu Czartoryskich na emigracji.
Najnowsze podarunki do Puław trafiły w piątek. Na ręce dyrektor puławskiego muzeum, Honoraty Mielniczenko, w imieniu nowojorskiej fundacji, przekazała je Julia Konopka-Żołnierczuk, z-ca dyrektora Biblioteki Narodowej w Warszawie. Miłośnicy historii na obejrzenie zbiorów będą musieli zaczekać. MC ich wystawę planuje w 2024 roku.