Pracownicy miejskich instytucji co miesiąc otrzymują od radnych szereg pism, wniosków i zapytań. Takiej ilości interpelacji, jaka wpłynęła do Ratusza w 2020 roku nie było nigdy przedtem. Samorządowcy pytają o wszystko, w czym prym wiodą radni Tomasz Kraszewski i Halina Jarząbek.
W całym 2020 roku puławscy radni złożyli prawie 160 interpelacji oraz niemal 50 wniosków i interwencji, łącznie ponad 200 pism. Najwięcej w historii puławskiej rady. Jeszcze w poprzedniej kadencji, kiedy statystyki podwyższał ówczesny radny Paweł Maj, składano ich średnio dwukrotnie mniej. Aktywność radnych na tym polu rośnie lawinowo. Tylko w ciągu ostatniego roku zwiększyła się o 60 proc. W efekcie urzędnicy coraz więcej czasu muszą poświęcać na przygotowywanie odpowiedzi.
O co pytają puławscy radni? Poza istotnymi sprawami, jak stan miejskich finansów, czy kluczowych inwestycji, potrafią zwrócić uwagę na długość trawy na miejskich trawnikach, wysokość krawężników, uschnięte drzewa, czy statystyki dotyczące uczestnictwa młodzieży szkolnej w katechezie. Wnioskują o zmiany w organizacji ruchu nawet na drogach wojewódzkich, które nie należą do miasta. Z łatwością przychodzi im również składanie wniosków o montaż kolejnych progów zwalniających, nawet na tych ulicach, gdzie spowalniacze już istnieją.
W 2020 roku największą aktywnością wykazywali się radni klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jego radni interpelowali i wnioskowali 105 razy, co oznacza, że odpowiadają średnio za co drugie pismo tego typu. Indywidualnie najaktywniejszy był, podobnie jak w poprzednim roku, radny Tomasz Kraszewski (27), a także przewodnicząca klubu PiS, Halina Jarząbek (20). Na podium znalazł się kolejny radny PiS, Michał Śmich (18), a także były prezydent miasta, Janusz Grobel (również 18) z Samorządowców. Ten ostatni klub złożył w ciągu roku łącznie 50 interpelacji, wniosków i zapytań.
Najrzadziej po taką możliwość sięgali radni prezydenckiego klubu "Niezależni". W całym 2020 roku interpelowali 32 razy. Za połowę z tego odpowiadała ówczesna radna Beata Kozik (16), obecnie wiceprezydent Puław. Pod względem aktywności w środku stawki znaleźli się radni Koalicji Samorządowej, którzy interweniowali łącznie 18 razy. Ani razu nie skorzystali z tej możliwości natomiast radni: Elżbieta Szymańska i Ryszard Smolak (Samorządowcy), a także Ryszard Ścibior (PiS).
Czy radni zaczynają być nadaktywni? - Składanie interpelacji to prawo każdego radnego, to jeden ze sposobów otrzymania informacji w oczekiwanym zakresie. Pozwala poszerzyć spojrzenie na sprawy miasta. Być może są osoby, które korzystają z tej formy zbyt często, ale byłbym przeciwny narzucaniu jakichkolwiek ograniczeń - mówi radny Michał Śmich. - Sam najczęściej interpelowałem w sprawach ważnych, strategicznych, więc to jest jak najbardziej naturalne - podkreśla.
Podobnego zdania jest radny Sławomir Seredyn. - Interpelacje są narzędziem i prawem radnego, którego w moim przekonaniu nie nadużywam. Staram się składać je w sprawach istotnych dla mnie i mieszkańców, których reprezentuję - tłumaczy.
Jakie są potencjalne powody wzrostu liczby pism wpływających do urzędu? Jednym z nich mógł być rozpad koalicji, do którego doszło w drugiej połowie roku. Część radnych zwraca uwagę także na niewystarczające informacje udzielane im przez urzędników mniej formalną ścieżką. Trzecią kwestią jest pewien wzorzec wypracowany przez byłego radnego, a obecnie prezydenta, Pawła Maja. Ten w czasie, kiedy był jednym z nielicznych przedstawicieli opozycji, potrafił w ciągu roku złożyć nawet 36 zapytań i wniosków.
Najaktywniejsi radni 2020 roku
Łączna liczba interpelacji, zapytań, wniosków i interwencji złożonych przez puławskich radnych w roku 2020.
- Tomasz Kraszewski (PiS) - 27
- Halina Jarząbek (PiS) - 20
- Janusz Grobel (Samorządowcy) - 18
- Michał Śmich (PiS) - 18
- Beata Kozik - (Niezależni) - 16
- Sławomir Seredyn (Samorządowcy)- 15
- Ewa Wójcik (Samorządowcy) - 15
- Bożena Krygier (PiS) - 12
- Ignacy Czeżyk (ex-PiS) - 11
- Mariusz Cytryński (KS) - 10
- Waldemar Kowalczyk (KS) - 8
- Paweł Matras (PiS) - 8
- Grzegorz Bińczak (PiS) - 7
- Marzanna Pakuła (Niezależni) - 5
- Michał Zakrzewski (Niezależni) - 5
- Lilianna Jaworska (Niezależni) - 3
- Anna Kędziora (Samorządowcy) - 2
- Andrzej Kuszyk (Niezależni) - 2
- Klub PiS - 2
- Kamil Zięcina (Niezależni) - 1
- Ryszard Smolak (Samorządowcy) - 0
- Elżbieta Szymańska (Samorządowcy) - 0
- Ryszard Ścibior (PiS) - 0
źródło: BIP