Związkowcy z puławskich Azotów w liście do zarządu domagają się szybkiego podpisania umowy społecznej, która zagwarantuje m.in. wyższe świadczenia socjalne dla pracowników oraz rekompensatę w przypadku wycofania puławskiej firmy z Giełdy Papierów Wartościowych.
Czego domagają się pracownicy? Chodzi m.in. o zwiększenie o 10 mln zł odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych oraz wypłacenie pracownikom Grupy Azoty Puławy premii konsolidacyjnej. Związkowcy chcą też zapisania w porozumieniu odszkodowania w przypadku ewentualnego wycofania puławskich Azotów z giełdy. - Pozostawienie spółki na giełdzie to niezwykle ważna kwestia nie tylko dla akcjonariuszy ale i pracowników. Teraz w każdej chwili możemy w internecie sprawdzić kondycję firmy, poza giełdą nie będzie to możliwe - mówi Wręga.
Związkowcy domagają się spotkań w sprawie umowy jeszcze w tym miesiącu. Co na to zarząd? - Jesteśmy w stałym dialogu z organizacjami związkowymi. W odpowiedzi na pismo puławskich związkowców przedstawiliśmy konkretne propozycje zapisów i oczekujemy, że wkrótce osiągniemy kompromis podpisując negocjowaną Umowę Społeczną - informuje Grzegorz Kulik, rzecznik Grupy Azoty. - Przypominamy też, że we wszystkich głównych spółkach wchodzących w skład Grupy Azoty obowiązują układy zbiorowe gwarantujące pracownikom godziwe wynagrodzenia i warunki socjalne. Pomimo presji konkurencji pracownicy Grupy Azoty nie powinni czuć obaw o swoje miejsca pracy - dodaje.
Na początku czerwca Norica Holding, spółka zależna rosyjskiej grupy Acron zwiększyła swój udział w akcjonariacie Grupy Azoty do ponad 20 proc. Czy zatem pracownicy puławskiej spółki powinni się obawiać w przyszłości ewentualnej próby przejęcia polskiej spółki chemicznej przez Rosjan? Stanowisko w tej sprawie wydała sama Grupa Azoty. Czytamy w nim m.in: "Ministerstwo Skarbu Państwa wyraźnie stwierdziło, że nie odda Acronowi kontroli nad Grupą Azoty. Zwiększając swój udział w akcjonariacie Grupy Acron świadomie określił swoją rolę jako inwestora finansowego. Wynika zatem z tego, że zakup kolejnego pakietu akcji to dla Acronu inwestycja o wyższej stopie zwrotu, niż rozwój własnego biznesu. To tylko dowodzi pozycji Grupy Azoty oraz tego, że konkurenci do-ceniają działania i strategię przyjętą przez Grupę Azoty.”