Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

21 czerwca 2021 r.
13:13

Puławy: Wirtualny powrót do przeszłości. 220 lat Świątyni Sybilli [zdjęcia]

Dzięki współpracy Muzeum Czartoryskich w Puławach ze spółką Chronospace powstała unikatowa aplikacja wirtualnej rzeczywistości, która pozwala "przenieść się" do XIX wieku. W niedzielę, podczas obchodów jubileuszu pierwszego polskiego muzeum, puławianie mieli okazję ją przetestować.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miejskie muzeum ma kilka nowych atrakcji. Jedną z nich jest premierowa aplikacja VR, która dzięki specjalnym goglom, przenosi zwiedzających do odwzorowanego, XIX wnętrza Świątyni Sybilli. Prace nad tym programem trwały pół roku, a efekty dają powody do satysfakcji. Osoby, która zakładały gogle, były pod wrażeniem.

- To było coś wspaniałego. Widziałam różaniec, szkatułę z szufladami, korale, pamiątki. Wydawało się, że wszystkiego można dotknąć. To się w głowie nie mieści. Pierwszy raz widziałam coś takiego - mówi pani Jadwiga, jedna z pierwszych puławianek, które miały okazję sprawdzić muzealną aplikację.

-Świątynia pokazana jest autentycznie tak, jak kiedyś wyglądała i można ją oglądać ze środka. Nie sądziłam, że coś takiego jest możliwe - dodaje pani Anna.

Do wirtualnego zwiedzania Świątyni Sybilli z czasów księżnej Izabeli ustawiły się długie kolejki. Nad pokazem czuwali pracownicy firmy Chronospace, autorzy aplikacji oraz pracownicy Muzeum Czartoryskich. Bez wkładu tych ostatnich, wierne odtworzenie wnętrza budynku nie byłoby możliwe.

- Naszym zadaniem było przestudiowanie opisów górnej kondygnacji świątyni, bo niestety żadne jej wizerunki się nie zachowały. Musiałyśmy pracować na opisach, przeglądać inwentarze, archiwa, zdjęcia zachowanych eksponatów - wymienia Grażyna Bartnik. - To była niesamowita praca. Dzięki niej same bardzo wiele odkryłyśmy. Sięgając do źródeł, starałyśmy się odtworzyć to wnętrze najwierniej, jak to możliwe - dodaje Maria Jaroszyńska.

Żeby wrażenie trójwymiaru było jak najbliższe rzeczywistości, obraz ma wysoką rozdzielczość, a całość uzupełnia dźwięk przestrzenny. Niestety, złożoność tego wirtualnego spaceru, który zawiera elementy integracyjne, utrudnia jego umieszczenie w internecie. Żeby przekonać się, jak wygląda ten kilkuminutowy spacer, trzeba więc udać się do puławskiego muzeum osobiście.

W niedzielę kolejka ustawiała się także do Domu Gotyckiego, gdzie zaprezentowano kopię obrazu "Portret młodzieńca" Rafaela Santi. Oryginalne, zaginione dzieło, w przeszłości należało do rodziny Czartoryskich. Rekonstrukcję na zamówienie MC, stworzył dr Łukasz Nawrocki. - Obraz jest przepiękny. Miło jest zobaczyć, jak zbiory tego rodzaju wracają do Puław, nawet jeśli wiemy, że nie jest to oryginał - przyznaje zwiedzająca wystawę, Katarzyna Grudzień.

W ostatni weekend swoją premierę miał także film o historii pierwszego polskiego muzeum. W niedzielę wyświetlano go w ciemnej, dolnej kondygnacji Świątyni Sybilla. Nie zabrakło także akcentu dla miłośników kwiatów. Z okazji jubileuszu, historyczny budynek został ozdobiony przez florystów pracujących pod nadzorem Piotra Marca.

- Świątynia Sybilli była jednym z pierwszych muzeów w Europie. Dzisiejszy jubileusz pokazuje, jak wspaniałe korzenie mają Puławy. To tutaj, na ziemi, którą umiłował sobie ród Czartoryskich, rozwijało się życie kulturalne naszej ojczyzny. I my te wartości niesiemy, mamy w sobie tego ducha - mówił prezydent miasta, Paweł Maj.

Uroczystość zakończył koncert chóru Kairos z Lublina. To zespół wykonujący muzykę kontemplacyjną. W swoim repertuarze ma śpiewy cerkiewne, greckie, ormiańskie oraz gruzińskie pieśni liturgiczne.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Zbigniew Ziobro ponownie może stracić immunitet. Podobny los może spotkać Marcina Romanowskiego. Nad losem polityków Zjednoczonej Prawicy w czwartek wieczorem będzie głosował Sejm. Zagrożona jest również posada jednej minister.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium