Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

23 grudnia 2016 r.
13:13

Reforma edukacji w Puławach. Pięć wariantów zmian w sieci szkół

48 15 A A
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach (fot. Radosław Szczęch / archiwum)
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach (fot. Radosław Szczęch / archiwum)

Przyszłoroczna likwidacja gimnazjów oznacza konieczność reorganizacji puławskiej oświaty. Do wyboru jest aż pięć możliwości jej przeprowadzenia.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zlikwidowane zostaną cztery gimnazja. Dwa z nich zostaną wchłonięte przez zlokalizowane w tych samych budynkach podstawówki: PG nr 1 przejmie SP nr 10, a PG nr 3 przejmie SP nr 11. Rozwiązane zostanie także PG nr 4, działające w ramach ZSO nr 1 oraz PG nr 2, działające przy ZSO nr 2. Szkoły podstawowe, których jest w mieście siedem, znów będą ośmioklasowe. I to jest właściwie wszystko, co wiemy na pewno. Pytania dotyczą tego, jak zorganizowane mają być oba zespoły szkół, czy każda ze szkół podstawowych utrzyma swoje osiem klas oraz ile docelowo ma ich być.

Wariant pierwszy

ZSO nr 1 i ZSO nr 2 bez gimnazjów stają się miejskimi liceami, a wszystkie szkoły podstawowe stają się ośmioklasowe. Wadą takiego rozwiązania jest opustoszenie obu zespołów, których baza dydaktyczna i sportowa nie byłaby w pełni wykorzystywana, a część nauczycieli najprawdopodobniej straciłaby pracę. Zaletą jest natomiast prostota tego rodzaju reorganizacji oraz oddzielenie dzieci młodszych i starszych, co jest jednym z założeń całej reformy oświaty.

Wariant drugi

W drugim wariancie dwa zespoły szkół, zamiast gimnazjów, przyjmują w swoim budynku klasy 5-8 z dwóch podstawówek. Przy czym urzędnicy nie wskazują jeszcze konkretnie, o które szkoły podstawowe chodzi. Nieoficjalnie ma to dotyczyć m.in. SP nr 2.

Wariant trzeci

Nie dość, że żadna z obecnych szkół podstawowych nie zostałaby podzielona, to miasto miałoby utworzyć w obu zespołach szkół nowe podstawówki o numerach 5 i 9. Dobrych stron tego rozwiązania właściwie nie znaleziono (poza symboliczną ciągłością organizacyjnego istnienia zespołów). Wad jest za to wiele, np. koszty związane z przystosowaniem budynku dla najmłodszych, czy konieczność tworzenia bardzo nielicznych klas.

Wariant czwarty

Powstać od zera miałaby tylko SP nr 5, która to zająć miałaby cały obecny budynek ZSO nr 2. W ZSO nr 1 w tej sytuacji znalazłyby się oba licea. Jako zaletę uznano tutaj zadowolenie części rodziców uczniów szkół podstawowych. Wadami są natomiast „kolosalne koszty”, a także m.in. likwidacja ośrodka szkolenia piłki ręcznej, problemy z naborem do wszystkich szkół podstawowych i nierównomierne zagospodarowanie budynków.

Wariant piąty

Bardzo zbliżony do wariantu drugiego, z tą różnicą, że rozczłonkowana miałaby zostać tylko jedna, a nie dwie podstawówki i jej starsi uczniowie mieliby trafić do ZSO nr 1. W tej sytuacji w obecnym ZSO nr 2 prowadzone byłoby jedynie liceum. Wadą tej opcji jest niezadowolenie środowisk dzielonych szkół podstawowych oraz trudności wynikające z zarządzania szkołami znajdującymi się w dwóch budynkach. Zaletą - maksymalne wykorzystanie infrastruktury, powrót do nauki na jedną zmianę w podstawówkach i złagodzenie „efektu podwójnego rocznika”.

Teraz czas na decyzję

– Opracowaliśmy pięć wariantów, szczegółowo opisaliśmy ich mocne i słabe strony. Decyzja o tym, jak będą wyglądać te zmiany nie należy już do dyrektorów – mówi Bożena Strzelecka, dyrektor ZSO nr 2 w Puławach.

Ostateczną decyzję o kształcie puławskiej oświaty podejmie rada miasta. Na razie radni nie wskazują żadnego z przedstawionych wariantów. Obecnie ścierają się interesy nauczycieli, którym zależy na utrzymaniu pracy, władz, które nie chcą ponosić zbyt wysokich kosztów reformy oraz rodziców uczniów, którzy generalnie obawiają się zmian. Do tego dochodzi groźba rywalizacji z niepubliczną podstawówką, którą w Puławach planują uruchomić osoby związane z I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego.

Pozostałe informacje

Do wypadku doszło w poniedziałek po południu

Wypadek w Szczekarowie. 13-latek potrącona na pasach

13-laetni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak w poniedziałek po południu został potrącony przez samochód w Szczekarowie pod Lubartowem.

Parking przy ul. Partyzantów, popularnie zwany w Zamościu „przy PZU”, podobnie jak ten w sąsiedztwie Parku Miejskiego są płatne przez 6 miesięcy w roku

Darmowe parkingi odkorkują Starówkę?

Będzie więcej darmowych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Starego Miasta w Zamościu? Z taką propozycją wyszedł przewodniczący osiedla. Prezydent nie powiedział „nie”. Zniesienie opłat, oznaczałoby jednak stratę niemałych pieniędzy.

Do pożaru doszło nocą z poniedziałku na wtorek

Pożar od paneli słonecznych. Spaliło się poddasze

Przez 2 godziny 23 strażaków gasiło minionej nocy pożar na jednym z osiedli w Zamościu. Zapaliły się panele słoneczne, ogień strawił sporą część poddasza.

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Montaż kominka wpływa na wygląd wnętrza, a także na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do jego instalacji pojawia się wiele pytań, w tym dwa zasadnicze: czy montaż kominka jest trudny i czy jego przeprowadzenie wymaga pozwolenia? Zagadnienie budzi wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które dopiero rozważają to rozwiązanie.

Julian Kot dzielnie walczył na czwartym etapie Orlen Wyścigu Narodów

Bardzo dobra jazda Juliana Kota w Orlen Wyścigu Narodów

Tegoroczny Orlen Wyścig Narodów był wyjątkowym dla kibiców w województwie lubelskim. Nasz region był bowiem bardzo mocno reprezentowany w tych najważniejszych zmaganiach orlików w naszym kraju. Impreza organizowana przez LangTeam w tym roku zresztą wykroczyła poza Polskę.

Waldemar Robak

Najpierw kontrola. Później resort kultury odwołał dyrektora szkoły muzycznej

Waldemar Robak nie jest już dyrektorem szkoły muzycznej w Białej Podlaskiej. Ze stanowiska odwołało go ministerstwo kultury.

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

W hali GOSiR w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców

Finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców w zapasach dla Chełma

W hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców.

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK
26 maja 2024, 17:00

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK

Zamojski Dom Kultury zachęca dzieci, te duże i małe do zrobienia niespodzianki rodzicom i zabrania ich na „Koncert dla Mamy i Taty”.

Pałac Potockich

Pałac po wielkim remoncie. Specjalna komisja ma się zająć promocją

Remont pałacu Potockich pochłonął miliony złotych. Teraz przyszedł czas na wykorzystanie jego potencjału. Strategię ma opracować specjalna komisja.

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Dziś znowu może być niebezpiecznie w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego.

Stara Brama Lwowska jest jednym z cenniejszych zabytków miasta. Powstała w końcówce XVI wieku

Znowu szykuje się remont. Stara Brama Lwowska ma być jak nowa

Były już dwa etapy renowacji. Teraz czas na trzeci. Miasto ogłosiło przetarg na kolejny remont Starej Bramy Lwowskiej. To jeden z najcenniejszych zabytków Zamościa.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Abensbergu, gdzie rozegrano I rundę kwalifikacyjną Grand Prix Challenge. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zapisał na swoim koncie 13 punktów.

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium