Centrum Usług Wspólnych – to nazwa nowej jednostki, którą na wniosek prezydent powołali radni. Instytucja zajmie się kompleksową obsługą wszystkich miejskich szkół, żłobków i przedszkoli. W ramach zmian rozwiązane zostaną dwa wydziały urzędu
Docelowo pod prawną, księgową i informatyczną opieką centrum znajdzie się 31 miejskich jednostek organizacyjnych, takich jak Zarząd Dróg Miejskich, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ZDDPS, ZSO nr 1 i 2, Publiczne Gimnazja nr 1 i 3, miejskie szkoły podstawowe, żłobki, przedszkola i cały Urząd Miasta.
W pierwszym etapie pod CUW (księgowo) trafi jednak tylko oświata. W centrum pracę znajdą 32 osoby, które do wyremontowanych biur nad Urzędem Stanu Cywilnego przy ul. Piłsudskiego trafią m.in. z puławskiego magistratu oraz innych jednostek, głównie szkół. Po zmianach ze szkół znikną księgowe. I chociaż każda z nich ma otrzymać propozycje pracy, wiadomo już, że część z nich ich nie przyjmie.
– Z informacji które posiadam wynika, że część księgowych przejdzie na emeryturę – mówi Iwona Kulesza, kierownik przeznaczonego do likwidacji oddziału Obsługi Finansowo-Księgowej Oświaty w Urzędzie Miasta.
Oprócz wydziału kierowanego przez Iwonę Kuleszę, rozwiązany ma zostać także kierowany przez Mariusza Niedbalskiego Wydział Informatyczny. Pracownicy tych komórek urzędu mają zasilić CUW. Oprócz księgowych i informatyków, pracę znajdą tam także eksperci od kadr, podatków, technicy i prawnicy. Centrum będzie odpowiadać za kompleksową obsługę całej miejskiej oświaty, a docelowo także większości pozostałych jednostek. W praktyce, jeśli w jakiejś szkole zawiesi się komputer, serwisanta wyśle CUW, jeśli skończy się papier w drukarce – za jego zakup odpowiadać będzie nowe centrum. Tam będą szlifowane zawierane umowy, przeprowadzane analizy prawne itp.
– To wszystko ma poprawić wydajność i efektywność pracy oraz pozwolić na skuteczniejsze wykorzystanie zasobów. Struktura nowej jednostki będzie odpowiadała także, o czym warto powiedzieć, wchodzącemu niedługo w życie prawu o centralizacji VAT-u na poziomie jednostek samorządu terytorialnego – dodaje Kulesza.
W przyszłości, dodatkowym zadaniem centrum będzie zarządzanie Puławską Siecią Światłowodową, czy konserwacja systemu miejskiego monitoringu. W kolejnych etapach, CUW ma także rozszerzyć swoją obsługę na te miejskie jednostki, które nie mają związku z oświatą. To na razie nie jest możliwe w związku z ograniczoną ilością miejsca w biurach nad USC. Finansowo, utworzenie centrum dla budżetu ma być neutralne.
A gdzie oszczędności?
– Można powiedzieć, że koszty obsługi tych jednostek przed i po uruchomieniu CUW, będą zbliżone. Kilka osób odejdzie na emeryturę, kilka głównych księgowych straci dodatki, ale zatrudniony zostanie nowy dyrektor, więc w zasadzie zmiany w budżecie będą niewielkie – mówi Elżbieta Grzęda, skarbnik miasta.
O tym, kto zostanie nowym dyrektorem CUW zdecyduje prezydent.
Uchwałę o powołaniu CUW w poniedziałek przyjęła rada miasta. Jednym z radnych, którzy nie podnieśli rąk w górę był radny Artur Kwapiński. – Dostrzegam zalety dotyczące poprawy jakości kontroli wydatków w oświacie, ale powodem mojego braku poparcia było to, że władze nie wykazały żadnych, wynikających z tej zmiany oszczędności. Ja uważam, że powstanie każdego takiego centrum powinno je generować – wyjaśnił radny.
Nowa instytucja swoją działalność rozpocznie z początkiem 2017 roku.