Amfiteatr, interaktywne Centrum Ziemi i prehistoryczny krokodyl na turystycznych gadżetach. Pomysłów na zagospodarowanie Geoparku Małopolskiego Przełomu Wisły nie brakuje, a urzędnicy wciąż czekają na kolejne. Zwłaszcza od przedsiębiorców
Pojawił się także pomysł na współpracę z UMCS, Uniwersytetem Warszawskim i Państwowym Instytutem Geologicznym w Warszawie. W ramach takiej współpracy w geoparku mogłyby się m.in. odbywać zajęcia terenowe dla studentów.
Ciekawe zapowiada się także interaktywne Centrum Ziemi.
- Chcemy stworzyć miejsce o charakterze edukacyjnym inspirowane Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a także Centrum Geoedukacji w Kielcach. Zależy nam, żeby nasze muzeum było interaktywne, żeby można było wszystkiego dotknąć i spróbować - mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego. - Pomysł jest poparty badaniami naukowymi. Zostały potwierdzone wyjątkowe walory geologiczne tego obszaru, dlatego do nauki o historii Ziemi nadaje się on idealnie.
W ramach inwestycji można również wykorzystać skamielinę prehistorycznego krokodyla, znalezionego na terenie Kazimierza. Wykopalisko mogłoby stać się jedną z głównych atrakcji i posłużyć do stworzenia serii gadżetów. Wśród propozycji znalazło się też centrum rozrywki dla dzieci, punkty informacyjne oraz wycieczki po geoparku.
Urząd Miasta czeka na dalsze propozycje dotyczące zagospodarowania tzw. międzywala (terenu pomiędzy wałem, a Wisłą na obszarze od portu wiślanego w kierunku promu) oraz terenu kamieniołomu (oprócz planowanego Centrum Ziemi, pozostaje tam jeszcze spory teren, który można zagospodarować). Brakuje również konkretnych pomysłów na działalność gospodarczą przedsiębiorców, którzy chcieliby wpisać się z nią w projekt geoparku. Propozycje można przesyłać na adres: marzanna.cendrowska@umkd.pl (w tytule wiadomości proszę napisać: Geopark - propozycje) lub zgłaszać osobiście.