Większość ankietowanych dobrze ocenia jakość transportu publicznego w powiecie puławskim. Celem konsultacji przeprowadzanych na zlecenie powiatu jest przygotowanie planu rozwoju usług transportowych i poprawa jakości obsługi pasażerów.
Jest już gotowy wstępny raport dotyczący m.in. oceny transportu zbiorowego. Jak wynika z udzielanych przez ankietowanych odpowiedzi, z usług świadczonych przez MZK, PKS, jak i przewoźników prywatnych są na ogół zadowoleni. Badani bardzo wysoko ocenili bezpieczeństwo podróży oraz dostęp do informacji o przewozach (rozkłady jazdy). Nieźle jest także pod względem czasu podróży i punktualności. Najgorzej wypadło przystosowanie pojazdów do osób z ograniczoną sprawnością oraz kwestia wentylacji/ogrzewania. Co trzeci badany narzeka także na stopień zatłoczenia.
Mieszkańcy powiatu zapytani o to, co należałoby poprawić, wskazali na częstotliwość kursów. Pasażerowie chcieliby tak-że pokonywać krótszy dystans do przystanków. Proponują również wprowadzenie jednego biletu na wszystkie środki loko-mocji. Ich zdaniem komfort podróży poprawiłby montaż klimatyzacji we wszystkich autobusach. Wśród rzadziej pojawiających się odpowiedzi można było znaleźć propozycję uruchomienia bezprzewodowego internetu (wi-fi) oraz dążenie do mniejszego zatłoczenia.
Co prawda raport już powstał, ale konsultacje w sprawie nowego planu zrównoważonego rozwoju transportu publicznego potrwają jeszcze przez dwa tygodnie. Wszystko po to, by uwzględnić jak najwięcej uwag ze strony pasażerów, a w konsekwencji doprowadzić do zmian w systemie komunikacji zgodnie z ich oczekiwaniami.
Długofalowo te zmiany mają na celu np. zwiększenie efektywności ekonomicznej przewozów, wzrost bezpieczeństwa mieszkańców, ujednolicenie systemu informacji, poprawę dostępu dla osób niepełnosprawnych oraz dostosowanie do zmieniających się potrzeb klientów.
– Konsultacje rozpoczęły się 2 listopada i potrwają do 23 listopada. To jest czas na zbieranie opinii, uwag, sugestii. Zebrany materiał posłuży do uszczegółowienia i zweryfikowania tej wstępnej koncepcji. Prezentujemy projekt właśnie po to, by skonfrontować jego założenia z rzeczywistością i potrzebami grup docelowych – wyjaśnia Agata Majcher z puławskiego starostwa powiatowego.