Dwa kasztanowce rosnące w pobliżu Zespołu Szkół nr 1 w Puławach mają zostać wpisane na listę pomników przyrody. Uchwałę w tej sprawie, zgodnie z wolą młodzieży szkolnej i dyrekcji powiatowej placówki, w tym tygodniu podejmie rada miasta.
O ochronę kasztanowców rosnących w pobliżu szkoły przy ul. Polnej w Puławach zabiegali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z ZS nr 1 im. S. Sempołowskiej. – Do złożenia wniosku o objęcie ochroną naszych drzew zainspirowały nas ubiegłoroczne wykłady dotyczące przyrody w mieście – przyznaje Iwona Grobel, nauczycielka, opiekun Szkolnego Koła Ekologicznego w popularnych „Garach”.
Tuż po ich zakończeniu, popularyzatorka ekologicznych akcji, zmierzyła obwody pni, żeby przekonać się, czy kasztanowce spełniają wymagania formalne. Nauczycielka próbowała również dotrzeć do świadków lub materiałów, które potwierdziłyby wiek drzew. Dokładnej daty ustalić się nie udało, ale według wnioskodawców, drzewa mogą mieć od 80 do nawet 100 lat. – One są naprawdę piękne. Ich korony w blasku promieni słonecznych tworzą nam urokliwą, malowniczą poświatę – opisuje miłośniczka przyrody.
Pomysł zatroszczenia się o status pomnika przyrody dla rosnących przy szkole kasztanowców poparła cała szkolna społeczność, w tym dyrekcja placówki. Pismo w tej sprawie do Urzędu Miasta trafiło jesienią ubiegłego roku.
– Drzewa wyróżniają się zarówno walorami przyrodniczymi, jak i rozmiarami (obwody pni to 276 i 285 cm), w tym parametrami dendrometrycznymi – ocenia Andrzej Kramek, kierownik Wydziału Nadzoru Komunalnego i Spraw Lokalowych w puławskim Ratuszu. Zdaniem pracowników Urzędu Miasta, obydwa kasztanowce spełniają ministerialne wymagania, które kwalifikują je do wpisania na listę pomników przyrody. Tę ocenę podziela również Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Ostateczna decyzja będzie należała do radnych, którzy stosowną uchwałę mają przyjąć w najbliższy czwartek.
W Puławach status pomnika przyrody mają obecnie 22 drzewa. Dla każdego z nich oznacza to ochronę (zakaz wycinki) oraz pielęgnację opłacaną ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Miasto Puławy na te zadania otrzymuje ok. 6 tys. zł rocznie.