Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

4 października 2018 r.
15:49

W Radzyniu urzędnicy zachęcają do tworzenia kompostowników

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 2 A A
Piotr Tarnowski inspektor  z urzędu miasta (drugi z prawej) odebrał statuetkę / fot. mat.prasowe
Piotr Tarnowski inspektor z urzędu miasta (drugi z prawej) odebrał statuetkę / fot. mat.prasowe

Radzyń Podlaski znalazł się w gronie laureatów konkursu „Eco-Miasto”. Samorząd zachęca mieszkańców do tworzenia przydomowych kompostowników

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miasto doceniono za wprowadzenie powszechnej zbiórki i kompostowania odpadów biodegradowalnych, które są wykorzystywane jako nawóz, a w planach mają również posłużyć jako paliwo dla biogazowni.

– Startowaliśmy w kategorii gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym. Chodzi o to, aby odpadów było jak najmniej, a te, które powstają, wykorzystywać ponownie – tłumaczy Piotr Tarnowski, inspektor wydziału zarządzania mieniem komunalnym w radzyńskim magistracie, który odbierał nagrodę.

W ubiegłym roku Radzyń bardzo mocno postawił na edukację ekologiczną mieszkańców. – Dotyczyło to zarówno przedszkolaków, jak i osób dorosłych. Akcje trwały przez cały rok. Do każdego domu dostarczyliśmy ulotki informacyjne – podkreśla Tarnowski.

I w tym wypadku nie chodziło tylko o segregację odpadów. – Promowaliśmy na przykład tworzenie przydomowych kompostowników. Bo to idealny przykład gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym – zaznacza urzędnik. Taki kompostownik to sposób na dobry nawóz do ogrodu. – Poza tym zachęcaliśmy mieszkańców do ponownego używania przedmiotów lub sprzętów. Można przecież wymienić je z sąsiadem – proponuje Tarnowski.

Jeżeli jednak mieszkaniec nie decyduje się na przydomowy kompostownik, odpady biodegradowalne trafiają do zakładu w Adamkach. – Tam również są one przerabiane na kompost, który ma odpowiedni certyfikat i jest wypuszczany do obiegu. Bo za niewielkie pieniądze mieszkańcy mogą go kupić i używać jako nawozu na przykład pod uprawy rolne – precyzuje urzędnik.

W przyszłości w Radzyniu planowana jest budowa biogazowni przez osoby prywatne. – Wtedy część odpadów zielonych, choćby skoszona trawa, mogłaby być tam przekazywana jako paliwo – tłumaczy Tarnowski. Miasto nadal zamierza szerzyć edukację ekologiczna wśród mieszkańców.

Do konkursu zgłosiło się 46 miast, a jury wskazało 10 laureatów oraz przyznało 13 wyróżnień. Organizatorami są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID–Warszawa.

– W nagrodę pojedziemy na wizytę studyjną do Tiru we Francji. To firma, która buduje spalarnie, w których praktycznie 100 proc. odpadów można spalać – zaznacza urzędnik.

W Polsce na razie jest kilka takich spalarni. – Ta nagroda dla naszego miasteczka jest doskonałym przykładem, że ekologiczny kierunek jest tym właściwym, że poprzez ekologię miasto się rozwija, daje nowe możliwości mieszkańcom – dodaje Tarnowski.

Władze Radzynia Podlaskiego w 2016 roku ruszyły z promowaniem przydomowych kompostowników. Wszystko dlatego że „lawinowo”, jak to określili urzędnicy, wzrosła wówczas ilość odpadów biodegradowalnych, m.in. z osiedli domów jednorodzinnych. Zdarzało się, że przed jedną posesją wystawionych było 20 worków. W mieście obowiązują dwie stawki opłat za odbiór odpadów: 9 złotych miesięcznie od osoby za odbiór odpadów segregowanych i 18 złotych za odpady niesegregowane.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Studniówki 2025: Bal Prywatnego LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie
zdjęcia, wideo
galeria
film

Studniówki 2025: Bal Prywatnego LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie

W sobotę w lubelskim hotelu Focus Premium poloneza zatańczyli tegoroczni maturzyści Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie.

Motor Lublin ma nowego bramkarza

Motor Lublin ma nowego bramkarza

Lublinianie sięgnęli po 25-letniego Słoweńca Gaspera Trawnika

Czołowe zderzenie w Łaziskach. Trzy osoby w szpitalu

Czołowe zderzenie w Łaziskach. Trzy osoby w szpitalu

W sobotę wieczorem w Kolonii Łaziskach w powiecie opolskim zderzyły się dwa samochody. Droga wojewódzka nr 747 przez kilka godzin była zablokowana.

Ostatnie posiedzenie komisji statutowej

Komu przeszkadzają transmisje komisji? Urzędnik chciał zrzucić winę na szefa klubu PiS

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy nie odsłuchają już w internecie dyskusji radnych Białej Podlaskiej na posiedzeniach komisji. – Wcześniej dyskusje na komisjach były bardziej merytoryczne - stwierdza Justyna Gorczyca, zastępczyni prezydenta.

Laura Miskiniene to liderka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w niedzielę zagra w Poznaniu. Nowy trener w poniedziałek

W niedzielę Polski Cukier AZS UMCS zmierzy się na wyjeździe z Eneą AZS Politechnika Poznań. Drużynę rywalek prowadzi doskonale znany w Lublinie Wojciech Szawarski. Z kolei gospodynie przystąpią do zawodów pod wodzą tymczasowego trenera Marka Lebiedzińskiego. W sobotę niespodziewanie klub poinformował o rozstaniu z Krzysztofem Szewczykiem.

Sylwester w stylu latino
foto
galeria

Sylwester w stylu latino

Tak imprezowano w sylwestrową noc w El Cubano. Nie zabrakło latynoskich hitów, szampana, baloników oraz tańców do białego rana. Zobaczcie naszą fotogalerię z tej wyjątkowej imprezy.

Telewizja, która łączy pokolenia – 40 lat TVP Lublin na antenie

Telewizja, która łączy pokolenia – 40 lat TVP Lublin na antenie

12 stycznia 1985 roku to ważna data dla lubelskiego oddziału TVP. Tego dnia wyemitowano pierwsze wydanie „Panoramy Lubelskiej”. Świat się zmienia, postęp technologiczny przyspiesza, ale jubileusz pozwala nam cofnąć się w czasie.

Poloneza zatańczyli dzisiaj absolwenci ZS nr 5 z ul. Elsnera w Lublinie
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli dzisiaj absolwenci ZS nr 5 z ul. Elsnera w Lublinie

Dzisiaj wieczorem uroczystym polonezem swój bal maturalny otworzyli uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Lublinie. Impreza została zorganizowana w lubelskim hotelu Luxor & Atelia.

Trzy wyrównane sety i coś się nagle zacięło. Bogdanka LUK Lublin przegrywa po tie-breaku w Rzeszowie

Trzy wyrównane sety i coś się nagle zacięło. Bogdanka LUK Lublin przegrywa po tie-breaku w Rzeszowie

Trzy bardzo zaciekłe sety, potem totalna dominacja gospodarzy i wielkie nerwy w piątym secie. Bogdanka LUK Lublin prowadziła na wyjeździe z Asseco Resovią 2:1, ale finalnie wraca do domu bogatsza o zaledwie jeden punkt

Krzysztof Kubica zagrał jedynie w pięciu meczach Motoru Lublin

Motor Lublin skrócił wypożyczenie pomocnika

Krzysztof Kubica nie poleciał z Motorem na zgrupowanie do Turcji. W sobotę klub z Lublina poinformował, że wypożyczenie zawodnika zostało skrócone i 24-latek będzie szukał nowego pracodawcy.

Skoki narciarskie. Paweł Wąsek z pierwszym w karierze mistrzostwem Polski

Skoki narciarskie. Paweł Wąsek z pierwszym w karierze mistrzostwem Polski

Paweł Wąsek mistrzem Polski w skokach narciarskich w sezonie 2024/2025. 25-latek zajął pierwsze miejsce podczas konkursu na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zdecydowanie wyprzedzając wracającego do rywalizacji na skoczniach Kamila Stocha i Jakuba Wolnego

Śnieg nie przeszkadzał lubelskim biegaczom. Sobota jak co tydzień w Saskim
zdjęcia
galeria

Śnieg nie przeszkadzał lubelskim biegaczom. Sobota jak co tydzień w Saskim

W Lublinie nie brakuje miłośników biegania, a niektóre grupy robią to regularnie - bez względu na warunki atmosferyczne. Jedna z nich to "parkrun Ogród Saski", która spotyka się co sobotę, punkt o 9. Jej członkowie biegali również dzisiaj, podczas intensywnych opadów białego puchu.

Jak na narty to do Kazimierza. Pogoda i frekwencja dopisały
galeria

Jak na narty to do Kazimierza. Pogoda i frekwencja dopisały

Opady śniegu i niska temperatura to idealne warunki do jazdy na nartach i snowboardzie. Sporym zainteresowaniem cieszą się lokalne stoki działające na Lubelszczyźnie, jak ten w Kazimierzu Dolnym.

Budują ekspresową S19 - drugą nitkę obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej
zdjęcia
galeria

Budują ekspresową S19 - drugą nitkę obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokazała nowe zdjęcia z budowy drugiego etapu obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej w ciągu drogi S19. W tym tygodniu betonowano przeprawę przez rzekę Wieprz.

Trzeci bieg z cyklu City Trail za nami. Zawodnicy z Ostrowca Świętokrzyskiego rządzili w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Trzeci bieg z cyklu City Trail za nami. Zawodnicy z Ostrowca Świętokrzyskiego rządzili w Lublinie

Zimowa aura nie odstraszyła biegaczy. W sobotę nad Zalewem Zemborzyckim można było zmierzyć się w ramach trzeciego biegu Lublin City Trail. Tym razem rywalizację wśród panów wygrał Rafał Gontarczyk z Ostrowca Świętokrzyskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium