Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 października 2023 r.
19:02

Rak piersi to nie wyrok

Za nami Breast Fest, czyli cały dzień poświęcony tematyce profilaktyki raka piersi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

15 października ustanowiony jest Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. Z tej okazji, niedzielę w CSK i na pl. Teatralnym odbyła się pierwsza edycja festiwalu Breast Fest. Od 12 do 18 na lubelskie kobiety czekały badania, pokaz mody, a także dawka wiedzy medycznej o nowotworze piersi.

- Szacuje się, że corocznie mamy ponad 18,5 tys. nowych diagnoz. Może się to wydawać mało, ale jeżeli przełożymy sobie to na inne liczby i uświadomimy sobie, że co ósma kobieta usłyszy taką diagnozę, wtedy już bardzo łatwo zorientować się, że każdego z nas pośrednio lub bezpośrednio ta choroba po prostu dotknie. W przeszłości, gdy leczenie głównie opieraliśmy o chemioterapię, rokowanie u pacjentki z rozsianą chorobą były dosyć niepomyślne. Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy onkologia rozwija się bardzo intensywnie, a oprócz chemioterapii dysponujemy immunoterapią, leczeniem celowanym. Jest to bardzo inteligentne leczenie, dzięki czemu ta mediana przeżyć istotnie się wydłuża – mówi dr n. med. Zuzanna Pelc z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Podczas festiwalu lekarze przypominali o tym, dlaczego profilaktyka jest tak ważna i co powinno zwrócić naszą uwagę przy samobadaniu.

- Jeżeli poddajemy się temu, co jest zalecane, czyli samobadaniu, USG dla kobiet młodych i mammografii dla kobiet dojrzalszych to moglibyśmy dążyć do całkowitego wyleczenia praktycznie wszystkich nowotworów piersi. Samobadanie powinno być wykonywane co miesiąc, USG co roku i mammografia też co roku. Na NFZ jest co dwa lata, ale my chirurdzy i onkolodzy zalecamy co rok. Jeżeli zmiana jest mała, jeszcze nie wyczuwalna w samobadaniu to możemy leczyć oszczędzająco, czyli nie usuwać całej piersi. Możemy pacjentkę poddać radioterapii, operacji i np. hormonoterapii i pozostawić chorą z bardzo dobry efektem estetycznym, czyli rekonstruować pierś, a chora może nie wymagać chemioterapii. Jeżeli choroba jest bardzo zaawansowana to leczenie jest bardziej agresywne i efekt estetyczny jest słabszy. Ale tu mówimy już nie o wyleczeniu tylko o zaleczaniu choroby – zaznacza dr n. med. Katarzyna Sędłak z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

- Zaniepokoić nas powinna przede wszystkim zmiana wyglądu piersi. Co miesiąc oglądamy się w tym samym dniu cyklu, to bardzo ważne. Oglądamy się w lustrze, podnosimy ręce, kładziemy ręce na biodra. Jeśli pojawia się jakaś asymetria, jeżeli skóra na piersi zaczyna wyglądać inaczej, jeżeli staje się twarda czy zaróżowiona zaczynamy się tym interesować. Jeżeli z brodawki pojawi się jakiś wyciek albo zaczyna się ona wciągać do środka to są objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę. Sprawdzamy również czy nie pojawiają się jakieś zgrubienia lub guzki w piersi – dodaje dr Sędłak.

Na wydarzeniu nie zabrakło oczywiście amazonek oraz kobiet, które wygrały walkę z rakiem. Przypominają one o tym, że diagnoza nie musi być wyrokiem.

- Jestem jeszcze w trakcie leczenia, w trakcie chemioterapii, ale niedługo ją na szczęście kończę. Dowiedziałam się 26 kwietnia, to był dzień mojej diagnozy. Guza wykryłam samodzielnie, zapisałam się na USG i konsultacje z onkologiem, potem mammografia, biopsja no i diagnoza. To było miesiąc przed planowanym ślubem. Oprócz fali negatywnych emocji i myśli o tym, że umrę, że będę łysa i takiego dużego kryzysu emocjonalnego, doszły te myśli o tym, czy ja w ogóle dożyję tego ślubu, czy mamy go odwoływać. Na szczęście ślub się odbył, jestem dumną żoną i to był jeden z najpiękniejszych dni, który też dał mi siłę na ten etap leczenia. Zawsze mamy czas na hybrydę, brwi czy rzęsy, więc fajnie, żeby w naszych kalendarzach znalazł się czas raz do roku na USG, cytologię, a raz w miesiącu na samobadanie. Im wcześniej zdiagnozujemy, tym mamy większe szanse na to, żeby ten czas leczenia nie był taki mroczny. Możemy też wtedy uniknąć chemioterapii. Musimy wiedzieć, że w wieku 30 lat też możemy być chore i jeśli w naszej rodzinie nie było nikogo chorego i nie jesteśmy obciążone genetycznie to też możemy zachorować. Rak to nie wyrok, nie powtarzajmy takich sloganów. Mając raka żyjemy dalej, jestem tego przykładem – opowiada Elżbieta Maj, pacjentka w trakcie leczenia raka piersi.

Podczas Breast Fest kobiety mogły m.in. zrobić badania USG, mammografii, odbyć konsultacje onkologiczne, radiologiczne czy chirurgiczne. Chętni mogli wziąć udział w edukacyjnych wykładach i skorzystać z porad ekspertki od dobierania biustonoszy. Ten dzień dopełnił wyjątkowy pokaz mody, w którym modelkami były lubelskie amazonki. To była pierwsza edycja festiwalu, a organizatorzy mają nadzieję, że stanie się to cyklicznym wydarzeniem dla Lublina.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Czy kiedykolwiek marzyłeś o odbyciu podróży w nieznane, gdzie granice rzeczywistości zlewają się z fantazją? Jeśli tak, to pokaz iluzji jest dla Ciebie doskonałym miejscem do zaspokojenia tych pragnień. To magiczne show, które przeniesie Cię w świat niepojętych sztuczek i misternie skonstruowanych iluzji. Pokaz iluzjonisty to nie tylko spektakularne widowisko, ale również fascynujące doświadczenie zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia / SONDA
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy". - Wyszliśmy na ulicę, bo zarząd nas nie słucha - mówi Alicja Symbor, przewodnicząca związku zawodowego w Stokrotce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty