Samorządy miasta i gminy Włodawa w formie uchwał wyraziły gotowość do zawarcia międzygminnego porozumienia. Stawką jest udział w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych Miejskich Obszarów Funkcjonalnych, tak zwanych ZIT.
Uruchomienie ZIT przewidywane jest w ramach przygotowań do Programu dla Województwa Lubelskiego na lata 2021-2027.
– Dotychczas z ZIT-ów w naszym województwie mogło skorzystać jedynie miasto Lublin i 16 gmin jego obszaru funkcjonalnego – mówi Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy. – Teraz Urząd Marszałkowski w projekcie Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do roku 2030 wyznaczył nowe samorządy, które będą mogły z nich skorzystać. W tym gronie znalazło się miasto i gmina Włodawa. Dlatego też niezwłocznie rozpoczęliśmy prace by skorzystać z nowego instrumentu finansowania. Z punktu widzenia burmistrza istotą ZIT-ów jest wdrażanie partnerskich projektów przyczyniających się do rozwiązywania problemów i wspólnego zaspokajania potrzeb obu gmin. W szczególności dotyczy to rozwoju zrównoważonego transportu publicznego łączącego miasto i jego obszar funkcjonalny.
– I to właśnie w tym zakresie chcemy ściśle współpracować z gminą Włodawa – dodaje Muszyński.
Dariusz Semeniuk, wójt gminy Włodawa podkreśla, że gmina i miasto naturalną koleją rzeczy funkcjonują w swoistej symbiozie. Stąd też prowadzone przez samorządy inwestycje zarówno miejskie, jak i wiejskie mają wpływ na obie społeczności.
– Możliwości, jakie daje naszym samorządom Miejski Obszar Funkcjonalny oraz instrument Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych przełożą się niewątpliwie na poprawę warunków życia naszych mieszkańców – mówi Semeniuk. – A skoro tak, to musimy je wykorzystać.
Warunkiem skorzystania z instrumentu ZIT poza zawiązaniem partnerstwa jest przygotowanie strategii rozwoju ponadlokalnego oraz uzgodnienie i zaopiniowanie jej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Wszystkie te zadania mają być wykonane jeszcze w tym roku.