Uniwersytet Medyczny w Lublinie to wciąż najlepsza lubelska uczelnia według Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019. Z trzeciej dziesiątki wypadł UMCS. W zestawieniu Państwowych Szkół Wyższych z pierwszego na drugie miejsce spadła PSW w Białej Podlaskiej.
Wśród uczelni akademickich prymat w kraju utrzymał Uniwersytet Warszawski. Tuż za nim znalazł się Uniwersytet Jagielloński. Przed rokiem obie uczelnie zostały sklasyfikowane ex aequo na pierwszej pozycji. Trzecia niezmiennie jest Politechnika Warszawska.
Najlepszą szkołą wyższą z Lublina pozostaje Uniwersytet Medyczny. 23. miejsce oznacza jednak spadek o dwie lokaty. O cztery pozycje w dół przesunął się UMCS, który przed rokiem był 29., a obecnie jest 33.
– Należy zauważyć, że uniwersytety odnotowały spadek swoich pozycji kosztem awansów politechnik czy uczelni medycznych. Pewnych strat w punktach rankingowych związanych np. ze wskaźnikami dotyczącymi liczby patentów i praw ochronnych nie jesteśmy w stanie nadrobić – komentuje prof. dr hab. Stanisław Michałowski, rektor UMCS. Podkreśla przy tym, że są powody do zadowolenia w wynikach rankingów poszczególnych kierunków studiów. – Wiele z naszych ścieżek kształcenia uzyskało o wiele wyższe lokaty niż w ubiegłym roku – stwierdza.
Na 33. miejscu ex aequo z UMCS i Politechniką Krakowską uplasowała się Politechnika Lubelska. Czwartą dziesiątkę zamyka Katolicki Uniwersytet Lubelski, który spadł z 32. na 39. miejsce. Z radością na KUL przyjęto natomiast informację o tym, że na pierwszym miejscu w zestawieniu kierunków utrzymała się teologia w Lublinie.
Spory awans zanotował Uniwersytet Przyrodniczy, który był na pozycjach 51-60, a teraz znalazł się na 42. miejscu (ex aequo z Uniwersytetem Zielonogórskim).
– Ten wynik przyjęliśmy z zadowoleniem – nie kryje prof. dr hab. Zygmunt Litwińczuk, rektor UP. – Odnotowaliśmy znaczący wzrost, który jest wynikiem szeregu działań podjętych w ostatnich trzech latach m.in. usprawniających organizację uczelni, pozyskiwania środków finansowych na badania, uzyskania w ostatniej ocenie parametrycznej wysokiego wyniku oraz zwiększenia poziomu umiędzynarodowienia – wylicza.
Wśród uczelni niepublicznych niezmiennie prym wiodą szkoły warszawskie: Akademia Leona Koźmińskiego, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny oraz Uczelnia Łazarskiego.
Dwie prywatne uczelnie z Lublina awansowały. Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji zajęła 20. miejsce (przed rokiem 22.), a Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. W. Pola jest 33. (w ubiegłym roku 37.).
W zestawieniu obejmującym Państwowe Szkoły Wyższe pierwsze miejsce w kraju straciła PSW im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Bialska uczelnia zamieniła się miejscami z Akademią im. Jakuba Paradyża. Na 20. miejscu uplasowała się PWSZ w Chełmie (awans z czwartej dziesiątki), a na 32. PWSZ im. Sz. Szymonowica w Zamościu (spadek o dwie pozycje).