20 tysięcy gospodarstw w Polsce, z czego ponad 3 tysiące w Lubelskiem, weźmie udział w obowiązkowym badaniu, które przeprowadzi w listopadzie Główny Urząd Statystyczny. Badanie będzie dotyczyć sadów – odmian i gatunków
Na terenie województwa lubelskiego znajduje się najwięcej gospodarstw sadowniczych. – Dokładnie co trzecie takie gospodarstwo znajduje się w województwie lubelskim – podaje Andrzej Matacz, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie. – Powierzchnia sadów wynosi 81,8 tys. ha, co daje nam drugą lokatę w kraju.
Najwięcej sadów znajduje się w powiecie opolskim. – Tamtejsze sady to 1/4 powierzchni wszystkich tego rodzaju upraw województwa lubelskiego – zauważa zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie.
– Największe skupisko sadów mamy w gminach Józefów, Wilków, Karczmiska i oczywiście Łaziska, ale też duże nasadzenia są w gminach Chodel i Poniatowa – wylicza Zenon Rodzik, starosta opolski. – Przeważają jabłonie, dużo jest też grusz i wiśni.
Nasz region słynie też z uprawy malin – ponad 80 procent produkcji krajowej pochodzi z naszego regionu. Lubelskie jest też na drugim miejscu w kraju jeśli chodzi o produkcję jabłek, śliwek, wiśni i na trzecim miejscu pod względem ilości produkowanych gruszek i czereśni.
3 tysiące gospodarstw
7 listopada w całym kraju rozpoczynają się badania sadów według gatunków i odmian. Badania, które przeprowadzi Główny Urząd Statystyczny, będą prowadzone do końca listopada w wylosowanych gospodarstwach rolnych. Celem badania jest uzyskanie informacji dotyczących struktury odmianowej sadów – przede wszystkim jabłoniowych i gruszowych, a także brzoskwiniowych i morelowych.
Badane będą nie tylko sady w Polsce, ale też całej Unii Europejskiej. W naszym kraju w badaniu weźmie udział 20 tys. gospodarstw, w Lubelskiem będzie ich ponad 3 tys.
– Badanie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na informacje zgłaszane zarówno na szczeblu Unii Europejskiej, jak i Polski do kształtowania unijnej i krajowej polityki rolnej przez najbliższe lata – wyjaśnia zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie. – Wyniki wykorzystywane są na szczeblu regionalnym – przez samorządy wojewódzkie i powiatowe, które również inicjują i realizują programy na rzecz rolnictwa i rolników. Bez wiarygodnych danych podejmowanie trafnych decyzji nie jest możliwe. Jestem przekonany, że wyniki badania będą również służyć samym sadownikom – pozwolą im na pozycjonowanie swojego gospodarstwa względem innych, jak również odpowiednio reagować na zmiany zachodzące w ich otoczeniu.
Badanie ma charakter obowiązkowy. Wyniki badań są objęte tajemnicą statystyczną i podlegają ochronie.
Metody badania
Badanie będzie przeprowadzone trzema metodami – za pomocą formularzy elektronicznych, które samodzielnie będą wypełniać rolnicy i przesyłać za pośrednictwem Internetu (7-12 listopada br.). Poza tym teleankieterzy urzędu będą kontaktować się z wybranymi losowo gospodarstwami telefonicznie (13-30 listopada br.). Ostatnim sposobem, w jaki urząd będzie zbierał informacje, będzie wywiad bezpośredni w gospodarstwie przeprowadzony przez ankietera (13-30 listopada br.).
Ankieter, który odwiedzi gospodarstwo, będzie miał legitymację i upoważnienie do przeprowadzenia badań wystawione przez dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie.
Tożsamość zarówno teleankietera, jak i ankietera będzie można potwierdzić dzwoniąc na numer infolinii: 22 279 99 99, w godz. 8-18 w okresie trwania badania.
Urząd Statystyczny w Lublinie zachęca do samodzielnego wypełniania ankiety dostępnej w Internecie. Jest to metoda najbardziej korzystna dla rolnika, który może wypełnić druk w dogodnym dla siebie momencie.