Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

21 stycznia 2015 r.
11:15
Edytuj ten wpis

Ciepła zima to problem dla roślin. Co z uprawami?

0 0 A A

Gwałtowne ochłodzenie przy braku śniegu to największe zagrożenie dla upraw. Zboża zahartowały się już w grudniu. Ale jeśli temperatura gwałtownie spadnie, rośliny kolejny raz nie uodpornią się na mróz już tak jak za pierwszym razem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Specjaliści przyznają, że dodatnie temperatury w zimie nie są niczym dobrym dla roślin. Każda zima jest jednak inna i nie da się ich do siebie porównać. Ocieplenie klimatu jest jednak zauważalne.

– Już w poprzednich latach np. 2006 czy 2007 rok mieliśmy takie zimy, że wegetacja roślin trwała cały rok – przyznaje Krzysztof Kurus, główny specjalista ds. roślin zbożowych w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. – Nie jest to zjawisko niespotykane. Nie ma też w tym jakiejś wyjątkowej sytuacji.

Ciepła, bezśnieżna zima to na pewno dla roślin problem. – W tym roku pewne zjawiska pogodowe się powtarzają – najpierw jest mróz, później przychodzi odwilż i silne wiatry – opisuje Kurus. – Taką sytuację mieliśmy już kilka razy. Jeśli chodzi o zboża to na początku grudnia te rośliny miały okres hartowania. Kiedy były mrozy do – 10 stopni Celsjusza. Mało było też śniegu. Zboża się zahartowały. Aktualnie mamy ocieplenie i one są na etapie rozhartowywania. Gdyby teraz ponownie przyszły mrozy np. do – 15 stopni Celsjusza rośliny nie uodporniły by się niską temperaturę tak jak za pierwszym razem.

Specjalista z LODR w Końskowoli przypomina sytuację sprzed 2 lat. – Wtedy roślinom bardziej zaszkodziły mrozy, które przyszły w marcu już po rozhartowaniu się zbóż – dodaje Kurus.

Pracownicy Ogrody Botanicznego w Lublinie na razie żadnych anomalii nie zauważyli. – Jeśli ktoś powie, że kwitną stokrotki to nie będzie to nic nadzwyczajnego, bo przy słonecznej pogodzie to się zdarza – mówi Grażyna Szymczak, dyrektorka Ogrodu Botanicznego w Lublinie. – Podobnie mogą kwitnąc oczary.

Dyrektorka lubelskiego Ogrodu Botanicznego zwraca uwagę na inną rzecz. – Obawiam się tego, że przez to, że nie ma śniegu jest mało wody. Z tym może być jakiś problem, bo może być sucho – przypuszcza Szymczak. – Jak popatrzymy na ziemię to jest ona wilgotna, ale to przez to, że padał deszcz. Śniegu jak do tej pory było niewiele. Ale przed nami jeszcze luty i marzec. Oby tylko w kwietniu nie sypało, kiedy będą już liście.

Na razie nie ma powodów do obaw. – Ta pogoda, którą mamy obecnie nie ma żadnego wpływu ani na krzewy ani na drzewa – ocenia Zdzisław Partyka, główny specjalista ds. sadownictwa LODR w Końskowoli. – Nie ma żadnych skutków ani dodatnich ani ujemnych. Drzewa i krzewy są w zimowym spoczynku. Ziemia jest na tyle zimna, że rośliny nie mają żadnego impulsu do rozwoju biologicznego.

Meteo

– Na najbliższy tydzień prognozowana jest lekka zima, z niewielkim mrozem – mówi Dorota Gardias z TVN Meteo. – Temperaturą w ciągu dnia ma być na poziomie zera stopni Celsjusza.

Co będzie dalej tego nie wiadomo. – Przed nami jeszcze luty i marzec. A były już takie sytuacje kiedy w tych miesiącach mieliśmy nawet kilkunastostopniowy mróz – dodaje Gardias.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Karetka dojedzie do nich szybciej
galeria

Karetka dojedzie do nich szybciej

Ambulans szybciej dojedzie do mieszkańców Michowa i okolic. W czwartek otwarto tam nowy punkt wyjazdowy zespołu ratownictwa medycznego.

Za lubelskim lotniskiem dobry rok, ale kolejny może być jeszcze lepszy

Za lubelskim lotniskiem dobry rok, ale kolejny może być jeszcze lepszy

Port lotniczy Lublin podsumował rok. Ma się czym pochwalić. Zarząd lotniska w przyszłość patrzy z optymizmem, bo może być jeszcze lepiej.

W zeszłym roku sezon kąpielowy nad zalewem miejskim w Zamościu również rozpoczął się w w ostatnim dniu roku szkolnego. Choć kąpiący się pojawiali się tutaj już dużo wcześniej, jak tylko zrobiło się ciepło
galeria

Zima trzyma, a w Zamościu już planują sezon kąpielowy

Do lata jeszcze kawał czasu, ale w Zamościu już się do tego czasu szykują. Właśnie ruszyły konsultacje w sprawie sezonu kąpielowego nad zalewem miejskim.

Najpierw lekcja ekologii, potem zabawa z Saszan

Najpierw lekcja ekologii, potem zabawa z Saszan

Muzyczna influencerka Roksana Wolak, znana jako Saszan, w poniedziałek, 20 stycznia, wystąpi w Puławskim Ośrodku Kultury - Dom Chemika. Jej koncert zobaczą dzieci z puławskich szkół. Występ jest częścią ogólnopolskiej akcji promującej zbiórki elektrośmieci.

W ostatnim meczu w Radomiu atakujący ChKS Chełm Jędrzej Goss wywalczył statuetkę MVP, a następnie wybrany został do siódemki 18. kolejki. Jak będzie po czwartkowym spotkaniu z BBTS?

ChKS Chełm kontra BBTS Bielsko-Biała, czyli wymagający przeciwnik dla lidera

Na otwarcie 19. kolejki ChKS Chełm zmierzy się z BBTS Bielsko-Biała. Pierwszy gwizdek wyjazdowego spotkania w czwartek o godzinie 20.30, obejrzymy je w Polsacie Sport 3.

Łukasz Kłębek był wójtem w Ulhówku przez kilka kadencji. Ostatnie wybory przegrał, ale został radnym

Były wójt skazany za stalking. Wciąż bez prawomocnego wyroku

Po przeszło dziesięciomiesięcznej przerwie wznowione zostało w czwartek postępowanie apelacyjne w sprawie skazanego za stalking Łukasza Kłębka, wieloletniego wójta Ulhówka, obecnie radnego tej gminy.

Przydomowe hodowle kur – hodowcy stawiają na systemy pojenia i karmienia

Przydomowe hodowle kur – hodowcy stawiają na systemy pojenia i karmienia

Kura i jajko to słowa klucz codziennych kulinarni i zdrowego żywienia. Frazy takie jak „Wiejskie jajka” i „kury nioski” na przedwiośniu rozpalają wyobraźnię szerokiej rzeszę zainteresowanych: hodowców kur, amatorów swojskich jajek i przeciętnych konsumentów. Nic więc dziwnego, że przydomowe hodowle kur niosek na jajka stają się coraz bardziej popularne. Właściciele małych gospodarstw doceniają nie tylko możliwość pozyskiwania świeżych jaj czy zdrowego mięsa, ale również satysfakcję z prowadzenia ekologicznej i niezależnej hodowli. Rosnąca liczba hodowców sprawia, że rozwija się rynek wyposażenia dla kurników. Nowoczesne technologie, takie jak automatyczne poidła i karmidła, stają się nieodłącznym elementem tych małych przedsiębiorstw, pomagając hodowcom w zapewnieniu optymalnych warunków dla swoich ptaków. W tym artykule postaramy się przyjrzeć tematowi hodowli kur od strony technicznej. Zobaczymy też jak to robią specjaliści na profesjonalnych fermach drobiu.

Plany na ferie 2025. Polacy nie odmówią sobie przyjemności

Plany na ferie 2025. Polacy nie odmówią sobie przyjemności

Wyjazd na ferie planuje w tym roku 53 proc. Polaków, podczas gdy rok temu 30 proc. - wynika z badania wykonanego przez SW Research. Wydatki na wypoczynek chce ograniczyć 72 proc. osób, wybierając niższy standard miejsca pobyt czy mniej popularne lokalizacje.

Kilka miesięcy w belach słomy. Tak 40-latek uciekał przed więzieniem

Kilka miesięcy w belach słomy. Tak 40-latek uciekał przed więzieniem

Poszukiwany listem gończym 40-latek przez kilka miesięcy ukrywał się na polu w belach słomy. Wizyta policjantów mocno go zaskoczyła.

Niespodziewanie wizytę rodzinie zamiast proboszcza złożył biskup
film

Czekali na księdza po kolędzie. Ale tego się nie spodziewali

Rodzina pani Anny i pana Mariusza przygotowała się na wizytę duszpasterską. Spodziewali się, że odwiedzi ich proboszcz, a tymczasem w drzwiach domu stanął biskup.

Spotkanie przy alkoholu zamieniło się w atak nożownika

Spotkanie przy alkoholu zamieniło się w atak nożownika

61-latek odpowie za zabójstwo swojego znajomego z Łukowa. Policja ujawnia szczegóły tragedii, do której doszło w weekend.

Dzień Babci i Dziadka bez nudy. ZAK o to zadba
21 stycznia 2025, 11:00

Dzień Babci i Dziadka bez nudy. ZAK o to zadba

Artystyczne zajęcia i twórcze warsztaty, wspólne zabawy i projekcje filmowe, kalambury, a na osłodę specjalne zestawy w kawiarni. Zamojska Akademia Kultury przygotowała kilkudniowy program różnych atrakcji dla babć, dziadków i ich wnucząt.

Jerzy Ziarkiewicz

Raport Bodnara rozkłada na łopatki byłego szefa prokuratury w Lublinie

We wtorek Prokuratura Krajowa zaprezentowała częściowy raport z audytu postępowań prowadzonych przez prokuraturę za czasów Zbigniewa Ziobry. W dokumencie znalazł się spory wątek dotyczący byłego prokuratora regionalnego w Lublinie, Jerzego Ziarkiewicza.

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

Łazienka przestała być tylko miejscem na szybki prysznic czy poranną toaletę. To teraz prawdziwe centrum relaksu i regeneracji, małe domowe spa, gdzie po długim dniu rozładowujesz stres, niczym balon, który pęka pod presją. Na rok 2025 projektanci przygotowali prawdziwą rewolucję, która łączy nowoczesność, ekologię i odrobinę luksusu. Zobacz, jakie trendy zdominują łazienki w nadchodzących miesiącach!

Jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku?

Jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To w niej przygotowujemy bowiem posiłki nie tylko dla siebie, ale również dla swoich bliskich. Dlatego tak ważnym jest, aby zadbać o jej odpowiednie wyposażenie. Dzięki niemu codzienne gotowanie stanie się dużo łatwiejsze, przyjemniejsze i bardziej efektywne. O jakich akcesoriach nie należy zapominać? Które naczynia będą najlepszym wyborem? W tym artykule odpowiemy na powyższe pytania i podpowiemy, jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku. Zapraszamy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium