Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

12 listopada 2015 r.
7:42

Do Puchaczowa po gęsi z Biłgoraja

0 4 A A

To jedyne w Polsce stado gęsi biłgorajskiej w rękach prywatnych. W Majątku Rutka w Puchaczowie Zbigniew Kołodziej hoduje te ptaki od 9 lat

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gęś biłgorajska wywodzi się z prymitywnych gęsi z północno-wschodniej Polski. Ptaki te cechuje wysoka jakość pierza i dobre umięśnienie przy małym odtłuszczeniu. W 1966 r. w Zakładzie Hodowli Drobiu Wyższej Szkoły Rolniczej w Lublinie (obecny Uniwersytet Przyrodniczy) utworzono pierwsze stado gęsi. W 1971 roku ptaki zostały sprzedane do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 13 lat później stado uznano jako zachowawcze z perspektywą wykorzystania przy tworzeniu nowych rodów i mieszańców z gęśmi innych ras.

– Do 2006 roku gęś biłgorajska była na emigracji, czyli w Olsztynie – mówi Zbigniew Kołodziej, właściciel Majątku Rutka w Puchaczowie w powiecie łęczyńskim, który hodowlą gęsi zajmuje się od 30 lat. – W 2002 roku Polska wstąpiła do ogólnoświatowej grupy ochrony zasobów genetycznych ras rodzimych. Wtedy ja wystąpiłem do ministerstwa i Krajowej Rady Drobiarstwa o pozwolenie na zakup gęsi biłgorajskiej. Doszło do tego w 2006 r. i od tego czasu gęś biłgorajska jest w Majątku Rutka. Jest to jedyne stado w Polsce w prywatnych rękach – podkreśla.

To nie jedyne zwierzęta objęte programem ochrony zasobów genetycznych, które są hodowane w Majątku Rutka. Poza gęsiami są tu też koniki polskie, bydło białogrzbiete oraz owce wrzosówki i uhruskie.

– Stado gęsi biłgorajskiej jest limitowane. Co roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi określa jego wielkość. W tym roku jest to 370 sztuk. Oprócz tego jest oczywiście jest cała młodzież – podaje Kołodziej. – To moje 11 pokolenie gęsi. Ptaki są oznakowane znakami skrzydłowymi. Gęś jest użytkowana przez 4 lata. W ostatnim sezonie jest odbudowywane pokolenie, które zastępuje to wcześniejsze.

Zbigniew Kołodziej przywraca gęś biłgorajską na tereny, z których się ptaki wywodzą. – 2 lata temu powstała fundacja z okolic Biłgoraja, która dostała środki unijne na reprodukcję tej rasy i kupiła u mnie 30 sztuk młodych odchowanych gęsi – opowiada hodowca.

Ptaki trafiły do gospodyń. Nowe właścicielki w kolejnym roku miały za zadanie wychowanie kolejnych gęsi i przekazanie ich swoim sąsiadkom. Ten proces cały czas trwa.

W Majątku Rutka są serwowane potrawy z gęsi. – W sumie podajemy kilka potraw. Hitem jest gęś faszerowana – mówi Kołodziej. W menu jest m.in. kawior i carpaccio z gęsi. – Wyrabiamy też wędliny, które robimy w oparciu o gęsinę. Mamy też oczywiście pasztet i nadziewaną szynkę z gęsi.

Tych wszystkich specjałów będzie można spróbować w sobotę, 14 listopada. Udział w bankiecie z okazji Święta Gęsi kosztuje 120 zł (bez alkoholu). W programie m.in. pokaz darcia pierza i występ zespołu Defekt.

Cargill Poland włączył Majątek Rutka do 150 lokalizacji w kraju, w których serwuje się gęsinę. Gospodarstwo agroturystyczne jest też objęte patronatem Slow Food Polska.

Gęsina na św. Marcina

To już siódma edycja akcji realizowanej we współpracy Slow Food Polska z restauratorami. Ponad 90 polskich restauracji w kraju będzie od 6 listopada do 13 grudnia serwować gęsinę w wydaniu autorskim. – W tym roku rozpoczynamy też cykl prezentacji rodzimych ras gęsi, których w Polsce mamy 14 – informuje Magdalena Czaplicka z Slow Food Polska. – Podczas tegorocznej akcji chcemy przybliżyć typologię i wartości kulinarne gęsi biłgorajskiej.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

Policjanci zabezpieczali teren, a wojskowi saperzy zajęli się neutralizacją niewybuchów

Leśniczy wziął turystów do lasu. Musieli ściągać policję i saperów

Nie takiego odkrycia spodziewali się turyści, gdy z leśniczym szli na spacer. W lesie w okolicach Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski) natrafili na niewybuchy z czasów II wojny światowej.

St. kpt. mgr inż. Kamil Bereza (na zdjęciu z prawej) jest od dzisiaj już oficjalnie komendantem straży pożarnej w Krasnymstawie

Strażacy mają komendanta na stałe. Dziś objął stanowisko

Od lutego był pełniącym obowiązki, a dzisiaj st. kpt. mgr inż. Kamil Bereza już oficjalnie objął stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Krasnymstawie.

Franciszkanie FC pokonali Kopaczy FC 8:4

Ruszyły rewanże w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej w Świdniku

Zespoły z grupy „open” rozegrały pierwszą kolejkę rundy rewanżowej Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Pościg zakończył się zatrzymaniem 21-latka

Uciekał przed policją z narkotykami. Zatrzymali go w pościgu

Sceny jak z sensacyjnego filmy rozegrały się minionej nocy w Lublinie. Policja ścigała 21-latka, który nie chciał się zatrzymać do kontroli.

W wypadku brały udział dwa samochody dostawcze i jeden osobowy

Matka i córka w szpitalu. Groźny wypadek wydarzył się nad ranem

38-letnia kobieta i jej 17-letnia córka ucierpiały w wypadku, który dzisiaj rano wydarzył się w miejscowości Płonka (gm. Rudnik).

Do wypadku doszło w poniedziałek po południu

Wypadek w Szczekarowie. 13-latek potrącona na pasach

13-laetni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak w poniedziałek po południu został potrącony przez samochód w Szczekarowie pod Lubartowem.

Parking przy ul. Partyzantów, popularnie zwany w Zamościu „przy PZU”, podobnie jak ten w sąsiedztwie Parku Miejskiego są płatne przez 6 miesięcy w roku

Darmowe parkingi odkorkują Starówkę?

Będzie więcej darmowych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Starego Miasta w Zamościu? Z taką propozycją wyszedł przewodniczący osiedla. Prezydent nie powiedział „nie”. Zniesienie opłat, oznaczałoby jednak stratę niemałych pieniędzy.

Do pożaru doszło nocą z poniedziałku na wtorek

Pożar od paneli słonecznych. Spaliło się poddasze

Przez 2 godziny 23 strażaków gasiło minionej nocy pożar na jednym z osiedli w Zamościu. Zapaliły się panele słoneczne, ogień strawił sporą część poddasza.

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Montaż kominka wpływa na wygląd wnętrza, a także na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do jego instalacji pojawia się wiele pytań, w tym dwa zasadnicze: czy montaż kominka jest trudny i czy jego przeprowadzenie wymaga pozwolenia? Zagadnienie budzi wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które dopiero rozważają to rozwiązanie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium