Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

12 listopada 2015 r.
7:42

Do Puchaczowa po gęsi z Biłgoraja

To jedyne w Polsce stado gęsi biłgorajskiej w rękach prywatnych. W Majątku Rutka w Puchaczowie Zbigniew Kołodziej hoduje te ptaki od 9 lat

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gęś biłgorajska wywodzi się z prymitywnych gęsi z północno-wschodniej Polski. Ptaki te cechuje wysoka jakość pierza i dobre umięśnienie przy małym odtłuszczeniu. W 1966 r. w Zakładzie Hodowli Drobiu Wyższej Szkoły Rolniczej w Lublinie (obecny Uniwersytet Przyrodniczy) utworzono pierwsze stado gęsi. W 1971 roku ptaki zostały sprzedane do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 13 lat później stado uznano jako zachowawcze z perspektywą wykorzystania przy tworzeniu nowych rodów i mieszańców z gęśmi innych ras.

– Do 2006 roku gęś biłgorajska była na emigracji, czyli w Olsztynie – mówi Zbigniew Kołodziej, właściciel Majątku Rutka w Puchaczowie w powiecie łęczyńskim, który hodowlą gęsi zajmuje się od 30 lat. – W 2002 roku Polska wstąpiła do ogólnoświatowej grupy ochrony zasobów genetycznych ras rodzimych. Wtedy ja wystąpiłem do ministerstwa i Krajowej Rady Drobiarstwa o pozwolenie na zakup gęsi biłgorajskiej. Doszło do tego w 2006 r. i od tego czasu gęś biłgorajska jest w Majątku Rutka. Jest to jedyne stado w Polsce w prywatnych rękach – podkreśla.

To nie jedyne zwierzęta objęte programem ochrony zasobów genetycznych, które są hodowane w Majątku Rutka. Poza gęsiami są tu też koniki polskie, bydło białogrzbiete oraz owce wrzosówki i uhruskie.

– Stado gęsi biłgorajskiej jest limitowane. Co roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi określa jego wielkość. W tym roku jest to 370 sztuk. Oprócz tego jest oczywiście jest cała młodzież – podaje Kołodziej. – To moje 11 pokolenie gęsi. Ptaki są oznakowane znakami skrzydłowymi. Gęś jest użytkowana przez 4 lata. W ostatnim sezonie jest odbudowywane pokolenie, które zastępuje to wcześniejsze.

Zbigniew Kołodziej przywraca gęś biłgorajską na tereny, z których się ptaki wywodzą. – 2 lata temu powstała fundacja z okolic Biłgoraja, która dostała środki unijne na reprodukcję tej rasy i kupiła u mnie 30 sztuk młodych odchowanych gęsi – opowiada hodowca.

Ptaki trafiły do gospodyń. Nowe właścicielki w kolejnym roku miały za zadanie wychowanie kolejnych gęsi i przekazanie ich swoim sąsiadkom. Ten proces cały czas trwa.

W Majątku Rutka są serwowane potrawy z gęsi. – W sumie podajemy kilka potraw. Hitem jest gęś faszerowana – mówi Kołodziej. W menu jest m.in. kawior i carpaccio z gęsi. – Wyrabiamy też wędliny, które robimy w oparciu o gęsinę. Mamy też oczywiście pasztet i nadziewaną szynkę z gęsi.

Tych wszystkich specjałów będzie można spróbować w sobotę, 14 listopada. Udział w bankiecie z okazji Święta Gęsi kosztuje 120 zł (bez alkoholu). W programie m.in. pokaz darcia pierza i występ zespołu Defekt.

Cargill Poland włączył Majątek Rutka do 150 lokalizacji w kraju, w których serwuje się gęsinę. Gospodarstwo agroturystyczne jest też objęte patronatem Slow Food Polska.

Gęsina na św. Marcina

To już siódma edycja akcji realizowanej we współpracy Slow Food Polska z restauratorami. Ponad 90 polskich restauracji w kraju będzie od 6 listopada do 13 grudnia serwować gęsinę w wydaniu autorskim. – W tym roku rozpoczynamy też cykl prezentacji rodzimych ras gęsi, których w Polsce mamy 14 – informuje Magdalena Czaplicka z Slow Food Polska. – Podczas tegorocznej akcji chcemy przybliżyć typologię i wartości kulinarne gęsi biłgorajskiej.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium