Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

1 listopada 2015 r.
16:57

Jarmuż najlepszy po przymrozkach. Jak uprawiać jarmuż?

Autor: Zdjęcie autora Karol Kłopot
Najlepsze jakościowo (najdelikatniejsze) są liście jarmużu zbierane po pierwszych przymrozkach (fot. LODR w Końskowoli)
Najlepsze jakościowo (najdelikatniejsze) są liście jarmużu zbierane po pierwszych przymrozkach (fot. LODR w Końskowoli)

Jarmuż jest najstarszym przodkiem wszystkich kapust, ze względu na swoje właściwości zdrowotne i lecznicze przez niektórych nazywany „Królem Zieleniny”. Uprawa tego warzywa ma jednak większą popularność na zachodzie Europy niż na rodzimym rynku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jarmuż jest składnikiem tradycyjnych potraw holenderskich, portugalskich i brazylijskich. Spośród wszystkich kapustnych zawiera największe bogactwo białka, witaminy C, karotenu, witaminy z grupy B oraz witaminy PP, E, K i H, soli mineralnych, wapnia, fosforu, żelaza, potasu i magnezu. Zawartością witaminy C dorównuje takim warzywom jak papryka i pietruszka naciowa. Jarmuż jest uważany za bardzo pożywne warzywo zawierające silne przeciwutleniacze i mające właściwości przeciwzapalne. Najlepiej smakuje po przymrozkach, które powodują, że warzywo traci swoją charakterystyczną goryczkę.

Wymagania klimatyczne i glebowe

Jarmuż ma najmniejsze wymagania spośród wszystkich roślin kapustnych. Może być uprawiany na wszystkich typach gleb z wyjątkiem ciężkich, zlewnych i zimnych. Ph gleby powinno wynosić 6,0-7,5, a zawartość wapnia powyżej 2000mg w litrze gleby. Podobnie jak kapustne wymaga wysokiej wilgotności gleby.

Przygotowanie pola i nawożenie

Przygotowanie gleby jest podobne jak pod inne kapustne, należy pamiętać o stworzeniu roślinom odpowiednich warunków wilgotnościowo-powietrznych. Na stanowiskach słabszych jarmuż można uprawiać w 1 roku po oborniku, natomiast na glebach żyźniejszych lepiej sadzić go w drugim roku, a nawet trzecim po oborniku. Przed sadzeniem rozsady warto wykonać analizę gleby dla ustalenia dawek nawozów mineralnych jakie należy zastosować. Jarmuż powinien otrzymać NPK na poziomie: 150 kg N, 120 kg P2O5, i 260 kg K2O. Nawożenie fosforowo-potasowe powinno być wprowadzone przed sadzeniem rozsady lub siewem nasion, natomiast azotowe w 60-70 % podaje się razem z nawożeniem PK, a resztę pogłównie w 2 dawkach od 4 tygodnia po posadzeniu.

Jak każda roślina kapustna jarmuż powinien być dodatkowo dokarmiany magnezem, borem i w skrajnych przypadkach manganem.

Odmiany

Wśród odmian jarmużu znajdują się rośliny wysokie (powyżej 80 cm) i niskie (do 20 cm). Do odmian najczęściej uprawianych w Polsce należą między innymi: Arsis F1 – odmiana średnio-wysoka o ciemno zielonych, mocno karbowanych liściach, bardzo wytrzymała na mróz, pozostawiona na polu zachowuje bardzo długo wysoką jakość, nadaje się do mrożenia; Redbor F1 (odmiana wysoka, o fioletowo-zielonych, średnio karbowanych liściach, doskonała jako roślina dekoracyjna, ale wykorzystywana również jako dodatek do sałatek, nadaje się do mrożenia; Refleks F1 – odmiana średnio wysoka, o ciemnozielonych, silnie karbowanych liściach, polecana do przemysłu i mrożenia, możliwy wielokrotny zbiór, brak tendencji do żółknięcia dolnych liści; Winterbor F1 – odmian średniowysoka, o ciemno-zielonych i mocno karbowanych liściach, bardzo odporna na niskie temperatury, możliwa do zbioru od listopada do marca.

Sadzenie i pielęgnacja

Najpopularniejszą metodą jest uprawa z rozsady. W produkcji pod potrzeby przemysłu (zbiór październik – listopad) nasiona najlepiej wysiać na rozsadniku w połowie maja, a okres sadzenia wypadnie w połowie czerwca. Czas przygotowania rozsady w tym okresie to około 4-5 tygodni. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego miejsca na rozsadnik (wolny od kiły kapusty).
Miejsce to powinno zapewnić gwarancję wyprodukowania zdrowej, wolnej od patogenów rozsady.

Polecanymi terminami sadzenia są k. IV i k. VI, a najlepsze zagęszczenie to 30-40 tys. roślin na hektarze. Rozsada najlepsza do sadzenia jest wtedy, gdy osiągnie fazę 4-5 liścia, sadzimy ją wtedy w rozstawie 50-67,5cm x 40-50 cm. Wprost na pole nasiona można wysiewać od maja do połowy lipca, w rzędy co 40-67,5 cm. Do obsiania hektara potrzeba jest od 2 do 3 kg nasion. Okres wegetacji w zależności od odmiany wynosi około 120-125 dni.

Zwalczanie chorób i szkodników

Jarmuż jest stosunkowo odporny na choroby grzybowe porażające liście, jednak często zdarza się, że jest porażany przez szkodniki gryzące i ssące. Przed wysiewem, nasiona należy zaprawić Zaprawą Nasienną T75 DS/WS w ilości 4g/kg nasion, zabezpiecza to przed wystąpieniem zgorzeli siewek. Rozsadnik od fazy pierwszych liści 1-2 razy co 7-10 dni lub gdy wystąpi zagrożenie, powinien być zabezpieczony przed mączniakiem rzekomym. Oczywiście rozsadnik należy zabezpieczyć również przed żerowaniem larw śmietki kapuścianej, stosując do tego celu w formie podlewania Dursban Delta 200 CS (0,2% - 50ml cieczy pod roślinę).

Zbiór

Z najwcześniejszych terminów sadzenia zbiór można przeprowadzić już latem (początek września) obrywając sukcesywnie dolne liście. W tej sytuacji można otrzymać duży plon młodych liści, o bardzo delikatnym unerwieniu, najbardziej przydatnych do spożycia i przetwórstwa. Jednak z przyczyn ekonomicznych i organizacyjnych zbiór przeprowadza się jednorazowo poprzez ścinanie liści bez ogonków, lub przez oberwanie liści i oddzielenie ręczne samej blaszki liściowej od unerwienia.

Najlepsze jakościowo (najdelikatniejsze) są liście zbierane po pierwszych przymrozkach. Zbiór należy wykonywać, gdy liście są suche, gdyż zbierane podczas deszczu lub bezpośrednio po nim podczas transportu łatwo się zagrzewają i żółkną. Jarmuż jest warzywem nietrwałym, dlatego też nie nadaje się do dłuższego przechowywania.

Jeżeli w czasie zbioru utrzymuje się wysoka temperatura natychmiast należy schłodzić zebrany jarmuż przed włożeniem do opakowań jednostkowych lub skrzynek. Jarmuż jest wrażliwy na działanie etylenu i z tego powodu nie powinno się go przechowywać z innymi gatunkami warzyw i owoców. W temperaturze 0° i wilgotności 90-95%, może być przechowywany nie dłużej niż 2-3 tyg. Plon liści jarmużu wynosi 25-38 t/ha.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium