Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

1 listopada 2015 r.
16:57

Jarmuż najlepszy po przymrozkach. Jak uprawiać jarmuż?

Autor: Zdjęcie autora Karol Kłopot
0 2 A A
Najlepsze jakościowo (najdelikatniejsze) są liście jarmużu zbierane po pierwszych przymrozkach (fot. LODR w Końskowoli)
Najlepsze jakościowo (najdelikatniejsze) są liście jarmużu zbierane po pierwszych przymrozkach (fot. LODR w Końskowoli)

Jarmuż jest najstarszym przodkiem wszystkich kapust, ze względu na swoje właściwości zdrowotne i lecznicze przez niektórych nazywany „Królem Zieleniny”. Uprawa tego warzywa ma jednak większą popularność na zachodzie Europy niż na rodzimym rynku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jarmuż jest składnikiem tradycyjnych potraw holenderskich, portugalskich i brazylijskich. Spośród wszystkich kapustnych zawiera największe bogactwo białka, witaminy C, karotenu, witaminy z grupy B oraz witaminy PP, E, K i H, soli mineralnych, wapnia, fosforu, żelaza, potasu i magnezu. Zawartością witaminy C dorównuje takim warzywom jak papryka i pietruszka naciowa. Jarmuż jest uważany za bardzo pożywne warzywo zawierające silne przeciwutleniacze i mające właściwości przeciwzapalne. Najlepiej smakuje po przymrozkach, które powodują, że warzywo traci swoją charakterystyczną goryczkę.

Wymagania klimatyczne i glebowe

Jarmuż ma najmniejsze wymagania spośród wszystkich roślin kapustnych. Może być uprawiany na wszystkich typach gleb z wyjątkiem ciężkich, zlewnych i zimnych. Ph gleby powinno wynosić 6,0-7,5, a zawartość wapnia powyżej 2000mg w litrze gleby. Podobnie jak kapustne wymaga wysokiej wilgotności gleby.

Przygotowanie pola i nawożenie

Przygotowanie gleby jest podobne jak pod inne kapustne, należy pamiętać o stworzeniu roślinom odpowiednich warunków wilgotnościowo-powietrznych. Na stanowiskach słabszych jarmuż można uprawiać w 1 roku po oborniku, natomiast na glebach żyźniejszych lepiej sadzić go w drugim roku, a nawet trzecim po oborniku. Przed sadzeniem rozsady warto wykonać analizę gleby dla ustalenia dawek nawozów mineralnych jakie należy zastosować. Jarmuż powinien otrzymać NPK na poziomie: 150 kg N, 120 kg P2O5, i 260 kg K2O. Nawożenie fosforowo-potasowe powinno być wprowadzone przed sadzeniem rozsady lub siewem nasion, natomiast azotowe w 60-70 % podaje się razem z nawożeniem PK, a resztę pogłównie w 2 dawkach od 4 tygodnia po posadzeniu.

Jak każda roślina kapustna jarmuż powinien być dodatkowo dokarmiany magnezem, borem i w skrajnych przypadkach manganem.

Odmiany

Wśród odmian jarmużu znajdują się rośliny wysokie (powyżej 80 cm) i niskie (do 20 cm). Do odmian najczęściej uprawianych w Polsce należą między innymi: Arsis F1 – odmiana średnio-wysoka o ciemno zielonych, mocno karbowanych liściach, bardzo wytrzymała na mróz, pozostawiona na polu zachowuje bardzo długo wysoką jakość, nadaje się do mrożenia; Redbor F1 (odmiana wysoka, o fioletowo-zielonych, średnio karbowanych liściach, doskonała jako roślina dekoracyjna, ale wykorzystywana również jako dodatek do sałatek, nadaje się do mrożenia; Refleks F1 – odmiana średnio wysoka, o ciemnozielonych, silnie karbowanych liściach, polecana do przemysłu i mrożenia, możliwy wielokrotny zbiór, brak tendencji do żółknięcia dolnych liści; Winterbor F1 – odmian średniowysoka, o ciemno-zielonych i mocno karbowanych liściach, bardzo odporna na niskie temperatury, możliwa do zbioru od listopada do marca.

Sadzenie i pielęgnacja

Najpopularniejszą metodą jest uprawa z rozsady. W produkcji pod potrzeby przemysłu (zbiór październik – listopad) nasiona najlepiej wysiać na rozsadniku w połowie maja, a okres sadzenia wypadnie w połowie czerwca. Czas przygotowania rozsady w tym okresie to około 4-5 tygodni. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego miejsca na rozsadnik (wolny od kiły kapusty).
Miejsce to powinno zapewnić gwarancję wyprodukowania zdrowej, wolnej od patogenów rozsady.

Polecanymi terminami sadzenia są k. IV i k. VI, a najlepsze zagęszczenie to 30-40 tys. roślin na hektarze. Rozsada najlepsza do sadzenia jest wtedy, gdy osiągnie fazę 4-5 liścia, sadzimy ją wtedy w rozstawie 50-67,5cm x 40-50 cm. Wprost na pole nasiona można wysiewać od maja do połowy lipca, w rzędy co 40-67,5 cm. Do obsiania hektara potrzeba jest od 2 do 3 kg nasion. Okres wegetacji w zależności od odmiany wynosi około 120-125 dni.

Zwalczanie chorób i szkodników

Jarmuż jest stosunkowo odporny na choroby grzybowe porażające liście, jednak często zdarza się, że jest porażany przez szkodniki gryzące i ssące. Przed wysiewem, nasiona należy zaprawić Zaprawą Nasienną T75 DS/WS w ilości 4g/kg nasion, zabezpiecza to przed wystąpieniem zgorzeli siewek. Rozsadnik od fazy pierwszych liści 1-2 razy co 7-10 dni lub gdy wystąpi zagrożenie, powinien być zabezpieczony przed mączniakiem rzekomym. Oczywiście rozsadnik należy zabezpieczyć również przed żerowaniem larw śmietki kapuścianej, stosując do tego celu w formie podlewania Dursban Delta 200 CS (0,2% - 50ml cieczy pod roślinę).

Zbiór

Z najwcześniejszych terminów sadzenia zbiór można przeprowadzić już latem (początek września) obrywając sukcesywnie dolne liście. W tej sytuacji można otrzymać duży plon młodych liści, o bardzo delikatnym unerwieniu, najbardziej przydatnych do spożycia i przetwórstwa. Jednak z przyczyn ekonomicznych i organizacyjnych zbiór przeprowadza się jednorazowo poprzez ścinanie liści bez ogonków, lub przez oberwanie liści i oddzielenie ręczne samej blaszki liściowej od unerwienia.

Najlepsze jakościowo (najdelikatniejsze) są liście zbierane po pierwszych przymrozkach. Zbiór należy wykonywać, gdy liście są suche, gdyż zbierane podczas deszczu lub bezpośrednio po nim podczas transportu łatwo się zagrzewają i żółkną. Jarmuż jest warzywem nietrwałym, dlatego też nie nadaje się do dłuższego przechowywania.

Jeżeli w czasie zbioru utrzymuje się wysoka temperatura natychmiast należy schłodzić zebrany jarmuż przed włożeniem do opakowań jednostkowych lub skrzynek. Jarmuż jest wrażliwy na działanie etylenu i z tego powodu nie powinno się go przechowywać z innymi gatunkami warzyw i owoców. W temperaturze 0° i wilgotności 90-95%, może być przechowywany nie dłużej niż 2-3 tyg. Plon liści jarmużu wynosi 25-38 t/ha.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Franciszkanie FC pokonali Kopaczy FC 8:4

Ruszyły rewanże w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej w Świdniku

Zespoły z grupy „open” rozegrały pierwszą kolejkę rundy rewanżowej Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Pościg zakończył się zatrzymaniem 21-latka

Uciekał przed policją z narkotykami. Zatrzymali go w pościgu

Sceny jak z sensacyjnego filmy rozegrały się minionej nocy w Lublinie. Policja ścigała 21-latka, który nie chciał się zatrzymać do kontroli.

W wypadku brały udział dwa samochody dostawcze i jeden osobowy

Matka i córka w szpitalu. Groźny wypadek wydarzył się nad ranem

38-letnia kobieta i jej 17-letnia córka ucierpiały w wypadku, który dzisiaj rano wydarzył się w miejscowości Płonka (gm. Rudnik).

Do wypadku doszło w poniedziałek po południu

Wypadek w Szczekarowie. 13-latek potrącona na pasach

13-laetni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak w poniedziałek po południu został potrącony przez samochód w Szczekarowie pod Lubartowem.

Parking przy ul. Partyzantów, popularnie zwany w Zamościu „przy PZU”, podobnie jak ten w sąsiedztwie Parku Miejskiego są płatne przez 6 miesięcy w roku

Darmowe parkingi odkorkują Starówkę?

Będzie więcej darmowych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Starego Miasta w Zamościu? Z taką propozycją wyszedł przewodniczący osiedla. Prezydent nie powiedział „nie”. Zniesienie opłat, oznaczałoby jednak stratę niemałych pieniędzy.

Do pożaru doszło nocą z poniedziałku na wtorek

Pożar od paneli słonecznych. Spaliło się poddasze

Przez 2 godziny 23 strażaków gasiło minionej nocy pożar na jednym z osiedli w Zamościu. Zapaliły się panele słoneczne, ogień strawił sporą część poddasza.

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Montaż kominka wpływa na wygląd wnętrza, a także na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do jego instalacji pojawia się wiele pytań, w tym dwa zasadnicze: czy montaż kominka jest trudny i czy jego przeprowadzenie wymaga pozwolenia? Zagadnienie budzi wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które dopiero rozważają to rozwiązanie.

Julian Kot dzielnie walczył na czwartym etapie Orlen Wyścigu Narodów

Bardzo dobra jazda Juliana Kota w Orlen Wyścigu Narodów

Tegoroczny Orlen Wyścig Narodów był wyjątkowym dla kibiców w województwie lubelskim. Nasz region był bowiem bardzo mocno reprezentowany w tych najważniejszych zmaganiach orlików w naszym kraju. Impreza organizowana przez LangTeam w tym roku zresztą wykroczyła poza Polskę.

Waldemar Robak

Najpierw kontrola. Później resort kultury odwołał dyrektora szkoły muzycznej

Waldemar Robak nie jest już dyrektorem szkoły muzycznej w Białej Podlaskiej. Ze stanowiska odwołało go ministerstwo kultury.

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

W hali GOSiR w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców

Finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców w zapasach dla Chełma

W hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców.

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK
26 maja 2024, 17:00

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK

Zamojski Dom Kultury zachęca dzieci, te duże i małe do zrobienia niespodzianki rodzicom i zabrania ich na „Koncert dla Mamy i Taty”.

Pałac Potockich

Pałac po wielkim remoncie. Specjalna komisja ma się zająć promocją

Remont pałacu Potockich pochłonął miliony złotych. Teraz przyszedł czas na wykorzystanie jego potencjału. Strategię ma opracować specjalna komisja.

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Dziś znowu może być niebezpiecznie w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium