Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

13 czerwca 2019 r.
17:46

Innowacyjna plantacja chmielu koło Lublina. Nie ma takiej na świecie

0 9 A A
Polska jest czwartym producentem chmielu w Europie i szóstym na świecie. Całkowita powierzchnia upraw to ok. 1,7 tys. ha (dane GUS za 2017 r.). Najwięcej chmielu produkuje się w województwie lubelskim – to ponad 80 proc. produkcji krajowej. Chmiel jest wykorzystywany zarówno w przemyśle browarniczym, ale też przy produkcji kosmetyków i przemyśle farmaceutycznym (leki uspokajające)
Polska jest czwartym producentem chmielu w Europie i szóstym na świecie. Całkowita powierzchnia upraw to ok. 1,7 tys. ha (dane GUS za 2017 r.). Najwięcej chmielu produkuje się w województwie lubelskim – to ponad 80 proc. produkcji krajowej. Chmiel jest wykorzystywany zarówno w przemyśle browarniczym, ale też przy produkcji kosmetyków i przemyśle farmaceutycznym (leki uspokajające)

W Panieńszczyźnie koło Lublina rośliny wspinają się po słupach kompozytowych, a o właściwe nawodnienie i nawożenie dba inteligentny system.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Innowacyjna plantacja chmielu powstała na czterech hektarach na terenie Rolniczego Zakładu Doświadczalnego „Jastków”.

– Spółka Polski Eko Chmiel ma za zadanie rozpowszechnianie chmielników, które mają zupełnie inną konstrukcję niż wszystkie – podkreśla Hanna Hołaj, prezes Rolniczego Zakładu Doświadczalnego „Jastków”, który realizuje unijny projekt.

Projekt spółki Energy Composites i Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach ma na celu opracowanie innowacyjnej technologii produkcji chmielu.

To co różni chmielniki na plantacji w Panieńszczyźnie od innych to m.in. słupy kompozytowe. – To jest konstrukcja ze szkła i żywic poliestrowych – tłumaczy Zbigniew Szkopek, pomysłodawca przedsięwzięcia i założyciel spółki Polski Eko Chmiel. – Już od kilkunastu lat produkujemy z tego słupy teletechniczne, energetyczne i oświetleniowe. Słupy na plantacji ważą od kilkunastu do ok. 40-50 kg.

– Chodzi nie tylko o nowoczesną konstrukcję. Wykorzystujemy też nowe technologie jak autonomiczne systemy nawadniania, nawożenia, monitoringu poszczególnych upraw. Tego typu rozwiązanie nie ma nigdzie indziej na świecie – podkreśla Zbigniew Siedlarczyk, prezes Polskiego Eko Chmielu. – Wykorzystywane są też odnawialne źródła energii. Zasilanie dla pomp nawadniających i systemu monitoringu mają zapewnić turbiny wiatrowe.

Kompozytowe słupy mają wiele zalet.

– Unikamy zanieczyszczenia związanego z impregnacją drewnianych słupów olejem kreozotowym. To wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które przechodzą do gleby i się w niej utrzymują – mówi prezes Siedlarczyk. – W efekcie zanieczyszczone mogą być też szyszki.

Używanie oleju kreozotowego do impregnacji drewna jest zabronione w całej Unii Europejskiej już od wielu lat. W Polsce (przejściowo od 2013, a ostatecznie od kwietnia 2018 r.) kreozot został uznany za „bezprogowy czynnik rakotwórczy” i „substancję priorytetowo niebezpieczną”.

– Chodzi też o to, by taka plantacja była jak najbardziej ergonomiczna. Jest zdecydowanie mniej pracy związanej z wymianą słupów – podkreśla prezes Polskiego Eko Chmielu.

Celem spółki nie jest sprzedaż słupów kompozytowych. – Ale stworzenie grupy producentów chmielu, którzy będą produkowali ten surowiec w oparciu o technologie, którą zaproponujemy – tłumaczy Zbigniew Szkopek. – Mamy też gotowe rozwiązania na zastosowanie łętów. Wszystko po to aby plantator mógł zarobić więcej. Aby stać go było na tego typu konstrukcje.

Cena nie jest mała. To ok. 150 tys. zł na hektar. Najbliższe spotkanie plantatorów i browarników organizowane przez spółkę odbędzie się 18 czerwca o godz. 13 w Panieńszczyźnie (ul. Chmielowa 5)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

Michael Fassbender i Jodie Turner-Smith w serialu The Agency
DO ZOBACZENIA
film

The Agency: Szpiegowska premiera już w lutym (wideo)

Michael Fassbender, Richard Gere, Jeffrey Wright i Jodie Turner-Smith w szpiegowskim thrillerze The Agency. Premiera 10 lutego.

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok
PLANY I PIENIĄDZE

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok

Ambitne plany samorządu miasta potwierdza „prorozwojowy budżet” na poziomie ponad pół miliarda złotych. Co przewiduje harmonogram inwestycji na ten rok?

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Włodawscy policjanci zatrzymali 46-latka, który szarpał i bił swoja konkubinę. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna od kilku miesięcy znęcał się nad kobietą.

Kolędowanie u Barnardynów
31 stycznia 2025, 19:00

Kolędowanie u Barnardynów

Już 31 stycznia odbędzie się wydarzenie – „Niezła szopka u Bernardynów”, które potrwa do 1 lutego.

Rok 2025 przyniósł kilka zmian dla pasażerów komunikacji miejskiej w Puławach. Od tygodnia działa nowy rozkład jazdy, nieco odchudzony w stosunku do starego. Kolejne nowości zaplanowano na maj
PUŁAWY

Mniej połączeń, droższe bilety. Ale za rok będą jeździć elektryki

Miejski Zakład Komunikacji od tygodnia testuje nowy rozkład jazdy, w którym brakuje m.in. linii M1 i M2. Na ośmiu innych wprowadzono ograniczenia liczby kursów - chodzi o te prowadzące do Zakładów Azotowych i Kazimierza Dolnego. Spółka planuje także nowe inwestycje.

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

Tu 6700, tam 1600 złotych. Wystarczyło, że na konta ich znajomych włamali się oszuści.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium