Rolnictwo

1 marca 2020 r.
20:13

Koło Gospodyń Wiejskich w Garbowie ma 85 lat

Para prezydencka i Koło Gospodyń Wiejskich w Garbowie na dożynkach w Spale
Para prezydencka i Koło Gospodyń Wiejskich w Garbowie na dożynkach w Spale (fot. Kancelaria Prezydenta RP)

Rozmowa z Danutą Kulik, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Garbowie (powiat lubelski), które obchodzi jubileusz 85-lecia istnienia i jest najstarszym spośród dziesięciu KGW działających w gminie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Czy to prawda, że KGW w Garbowie założył mężczyzna?

– Tak, to prawda. Nasze koło założył w 1935 roku, czyli jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, społecznik Jan Sobiesiak. Chciał zintegrować panie i zachęcić je do tego, aby zaczęły działać społecznie. Z przekazów wiemy, że wówczas sporo pań zapisało się do koła. Niestety wraz z wybuchem wojny działalność koła osłabła. Reaktywacja nastąpiła w 1946 roku, za sprawą Kazimiery Kamińskiej, która po wojnie kierowała kołem. Natomiast przewodniczącą, która najdłużej stała na czele koła, bo ponad 30 lat, była Krystyna Malszewska. W 2005 roku przejęłam po niej tę funkcję. Członkinią koła jestem zaś od 40 lat.

• Jak wyglądała działalność koła 40 lat temu?

– Było zupełnie inaczej. Nie miałyśmy takich możliwości, jakie są teraz – komputerów, internetu. Prowadziliśmy chów kurcząt. Poza tym wypożyczałyśmy naczynia stołowe na różne uroczystości i dzięki temu miałyśmy pieniądze na działalność koła. Obecnie jest dużo lżej. Są też inne możliwości.

• Można na przykład otrzymać dotację na działalność KGW?

– Tak. Nasze koło już drugi raz dostało wsparcie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w wysokości 3 tysięcy złotych. Dzięki tym pieniądzom kupiłyśmy meble, dokupiłyśmy kilka par butów i chusty do naszych strojów ludowych.

• Czym się panie zajmują?

– Przede wszystkim wijemy wieńce. To są wieńce tradycyjnie, wite, nic w nich nie jest klejone. Dwukrotnie pojechałyśmy z naszym wieńcem dożynkowym na Dożynki Prezydenckie w Spale – w 2013 i 2017 roku.

• W 2013 roku wróciły panie z tych dożynek z pierwszą nagrodą.

– Tak wtedy wygrałyśmy. Nasz wieniec najbardziej spodobał się oceniającym. Uznali, że jest najpiękniejszy. W 2017 roku też pojechałyśmy na dożynki do Spały. Wtedy otrzymałyśmy wyróżnienie. Praktycznie co roku i w konkursie na wieniec dożynkowy w naszej gminie i w powiecie zdobywamy nagrody. Później bierzemy też udział w Dożynkach Wojewódzkich w Radawcu. W tych konkursach zajmujemy albo pierwsze, albo drugie miejsce. Te wszystkie sukcesy ogromnie nas cieszą, bo wszystkie staramy się, aby nasz wieniec był najpiękniejszy. Wszystkie wkładamy w to bardzo dużo pracy.

• Ile czasu zajmuje przygotowanie wieńca dożynkowego?

– Różnie, ale czasem jest to nawet miesiąc. Wszystko zależy od tego, jak często się spotykamy i jak dużo pań przychodzi. Zwykle jest nas 5, 8, było, że i 10. Pomagają nam też seniorki. Wcześniej trzeba wszystko przygotować, posiać kwiaty, później je pielęgnować, podlewać, plewić i też w odpowiednim czasie ściąć i wysuszyć, żeby się nie łamały. Pamiętam, że jednego roku miałyśmy blisko 30 gatunków kwiatów.

• A czy są kwiaty, do których mają panie szczególny sentyment?

– To jest Berło Króla, czyli Kraspedia. To są takie żółte kule. W wieńcach wykorzystujemy też czarnuszki, m.in. odmianę orientalną. Poza tym siejemy len, żeby przy tych wszystkich kwiatach też pięknie w wieńcu wyglądał.

• Na wiciu wieńców działalność koła się jednak nie kończy?

– Także śpiewamy, gotujemy i pieczemy ciasta. Wśród nich jest np. buraczarz – ciasto z buraków cukrowych, popularne na naszym terenie. Ten placek przygotowywały już nasze babcie. Poza tym bierzemy udział w konkursach i festynach. Zawsze na święta Bożego Narodzenia dekorujemy w kościele jedną z czterech dużych choinek. Co roku szykujemy inne ozdoby. Wszystkie są wykonywane ręcznie. Później na Wielkanoc wijemy palmy – 2,5-metrowe, a czasem jeszcze wyższe. Jedna z członkiń robi piękne ozdoby ze słomy. W kole mamy prawdę zdolne panie i chętne do takiej wspólnej pracy.

• A jaka panuje atmosfera w kole?

– Atmosfera jest bardzo przyjazna. Wszystkie się wspieramy i nawzajem sobie pomagamy. W ubiegłym roku jednej z naszych koleżanek spalił się dom. Żeby jej jakoś pomóc zorganizowałyśmy zbiórkę pieniędzy. Podobnie działamy, kiedy kogoś dotknie choroba, np. dziecka. Wtedy też staramy się pomóc, np. przygotowujemy ciasta na kiermasz, żeby w ten sposób zebrać pieniądze.

• Ile pań należy do koła i czy jest też jakiś mężczyzna?

– Nasze koło zrzesza 19 kobiet i jednego mężczyznę, który należy do koła od 2 lat. Jest mężem jeden z członkiń. Bardzo nam pomaga, szczególnie jako kierowca. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą też nasi mężowie. Poza tym, podobnie jak inne koła, możemy liczyć też na wsparcie gminy.

• Czy w kole są tylko wieloletnie członkinie, czy przychodzą też nowe panie?

– Mamy też nowe członkinie. W 2019 roku dołączyły do nas dwie panie. Niestety młodzież nie jest zbyt chętna do współpracy.

• Jak pani myśli, dlaczego?

– Nie wiem. Może nie chcą się angażować w taką działalność?

• A może nie mają czasu?

– To też może być jednym z powodów.

• Jakie mają panie plany na przyszłość?

– Chciałybyśmy, aby nasze koło dalej działało prężnie i się rozwijało. Bardzo liczymy, że dołączą do nas młode osoby. Czekamy na nie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Strzelcy rywalizowali o  puchary marszałka
galeria

Strzelcy rywalizowali o puchary marszałka

Na strzelnicy przy ul. Gospodarczej 27 w Lublinie w niedzielę, 6 kwietnia zorganizowano zawody strzeleckie.

Do Lublina przyjedzie kilka tysięcy górników z Bogdanki

Gorący wtorek. Górnicy zapowiadają manifestację w centrum Lublina

Już w najbliższy wtorek, 8 bm., kilka tysięcy górników z Łęcznej będzie manifestować w centrum Lublina. Wielki wiec protestacyjny organizują związkowcy z kopalni. Jest to wyraz frustracji załogi spowodowanej brakiem uzgodnień i pomysłów na przyszłość Bogdanki w związku z planami zamknięcia zakładu w roku 2049. Szykuje się paraliż miasta.

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

W niedzielę odbył się kolejny żużlowy spektakl. Na torze w Gnieźnie odbył się turniej o Koronę Bolesława Chrobrego, a zwycięzcą okazał się Bartosz Zmarzlik

Jarosław Milcz na jesieni w meczu z Huraganem zdobył dwa gole, a w niedzielę zaaplikował rywalom trzy

Huragan przegrywał z Lublinianką 0:3, ale dostał pomoc z góry i wywalczył punkt

Od 3:0 do 3:3. Lublinianka miała już solidną zaliczkę w Międzyrzecu Podlaskim, ale dopisała do swojego konta tylko punkt. A to oznacza, że strata do lidera z Kraśnika wzrosła do sześciu „oczek”.

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

W poniedziałek (7 kwietnia) panie z powiatu chełmskiego będą miały okazję do rozmowy z posłanką Małgorzatą Gromadzką.

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Patrol Straży Granicznej natrafił na zwłoki w rzece Bug. Najprawdopodobniej to jeden z migrantów utonął kilka tygodni temu przy próbie nielegalnego przedostania się przez granicę z Białorusi do Polski.

 Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki
galeria

Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki

W niedzielę 6 kwietnia w foyer Sali Operowej CSK odbył się finał VI Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Ideą tego wydarzenia było popularyzowanie zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia palm i pisanek wielkanocnych.

Bogdanka LUK Lublin zagra w półfinale play-off PlusLigi
ZDJĘCIA
galeria

Historyczny sukces: Bogdanka LUK Lublin zagra o medale PlusLigi

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym wywalczyła historyczny awans do półfinału wygrywając rywalizację 2-1. MVP wybrany został rozgrywający i kapitan gospodarzy Marcin Komenda

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

W niedzielę w Lesznie odbył się Memoriał Alfreda Smoczyka, w którym najlepszy okazał się Dominik Kubera dokładając kolejny sukces do sobotniego zwycięstwa w mistrzostwach Polski Par Klubowych

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium