Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

29 stycznia 2013 r.
10:59
Edytuj ten wpis

Lubelscy rolnicy skupiają się na uprawie zbóż i owoców

0 0 A A
Lubelscy rolnicy skupiają się na uprawie zbóż i owoców (Maciej Kaczanowski)
Lubelscy rolnicy skupiają się na uprawie zbóż i owoców (Maciej Kaczanowski)

Pod tym względem są krajowym liderem. Nie przesadzają też z nawozami, co sprzyja uzyskiwaniu zdrowych, ekologicznych produktów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Takie wnioski płyną z wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2010, które przedstawił właśnie GUS. Z badania wynika, że w całym regionie jest ponad ćwierć miliona gospodarstw. Daje nam to czwartą pozycję w kraju, po Małopolsce, Mazowszu i Podkarpaciu. Powierzchnia upraw w naszym województwie to 1416 tys. ha. Pod tym względem jesteśmy na trzecim miejscu w kraju.

Przeciętna powierzchnia gospodarstwa w Lubelskiem to nieco ponad 6 ha. Nieznacznie poniżej krajowej średniej. Okazuje się, że im bliżej wschodniej granicy regionu, tym powierzchnia gospodarstw jest większa. Pod tym względem najlepiej jest w powiecie bialskim, włodawskim, Parczewskim i hrubieszowskim.

Co uprawiają?

Większość rolników uprawia różnego rodzaju zboża. Głównie pszenicę i jęczmień. Stanowią one blisko 80 proc. powierzchni wszystkich zasiewów. Ważną rolę w rolnictwie Lubelszczyzny odgrywają również uprawy sadownicze. W 2010 roku zajmowały one ponad 70 tys. ha. Daje nam to drugą pozycję w kraju, tuż po Mazowszu. Uprawy sadownicze w naszym regionie stanowią blisko 20 proc. krajowego areału. W sadownictwo zainwestowało już blisko 70 tys. właścicieli gospodarstw. Liczba ta ciągle rośnie. W 2002 roku owocami zajmowało się niewiele ponad 60 tys. rolników.

W naszym regionie uprawy sadownicze dominują w powiatach opolskim i kraśnickim. W tych dwóch rejonach mamy w sumie ponad 27 tys. hektarów sadów. Co się tam uprawia?

Przede wszystkim jabłonie. W całym województwie, tego rodzaju upraw jest blisko 20 tys. ha i liczba ta rośnie od 2002 roku. Pod względem powierzchni sadów jesteśmy na drugiej pozycji w Polsce. Nasz region wyprzedza jedynie Mazowsze.

W Lubelskiem uprawia się również sporo malin – ponad 18 tys. ha. Tutaj nasz region jest krajowym liderem. Blisko 70 proc. malin uprawianych w kraju rośnie właśnie w Lubelskiem. W porównaniu do 2002 roku powierzchnia tych upraw wzrosła 2,5-krotnie.

Trzecie miejsce w lubelskich gospodarstwach owocowych zajmują porzeczki. To w sumie blisko 14 tys. ha upraw, co stanowi blisko 40 proc. krajowego areału. W tej kategorii również nastąpił wzrost, ale tylko o niecałe 20 proc. ( w porównaniu do roku 2002). Warto zaznaczyć, że lubelscy plantatorzy porzeczki koncentrują się na jej czarnej odmianie. Pod względem powierzchni takich upraw są na pierwszym miejscu w Polsce.

Czym i z czym w pole?

Ze spisu wynika, że rolnicy w regionie mają ponad 170 tys. ciągników. Liczba gospodarstw, w których znajdziemy te maszyny przekracza 130 tys. Oczywiście im większe gospodarstwo, tym więcej ciągników. Większość z nich to stosunkowo niewielkie maszyny o mocy od 20 do 54 KM. Te największe o mocy ponad 136 KM stanowią tylko 1 proc. całego parku maszynowego. Spis rolny pokazał również, jak wygląda zużycie nawozów w naszym regionie. Średnia to 108 kg na ha. Nawozy mineralne stosowane są największym stopniu w powiatach hrubieszowskim, lubelskim i świdnickim.

Na przeciwnym biegunie znalazły się gospodarstwa z rejonu Białej Podlaskiej, Włodawy, Radzynia i Lubartowa. Tam właśnie stosuje się najmniej nawozów mineralnych.

Spośród gospodarstw, które aktywnie zajmują się rolnictwem, blisko 70 proc. stosowało różnego rodzaju środki ochrony roślin. Dominują substancje chwastobójcze. Używa się ich w ponad 90 proc. gospodarstw. Na kolejnych miejscach znalazły się środki owadobójcze i grzybobójcze.

Z czego żyją?

Nie wszyscy właściciele gospodarstw utrzymują się z rolnictwa. Spis pokazał, że tego rodzaju działalność jest głównym źródłem utrzymania tylko dla 28 proc. rodzin. Drugie tyle utrzymuje się z pracy na etacie. Budżet co piątego gospodarstwa opiera się na emeryturach lub rentach. Według GUS, liczba mieszkańców regionu pracujących w rolnictwie to blisko 570 tys. tys. ludzi. Niemal wszyscy robią to we własnych gospodarstwach. Pod tym względem dominują powiaty biłgorajski, zamojski i lubelski. Praca w gospodarstwie zajmuje zwykle niewiele czasu. Dla większości rolników to mniej więcej jedna czwarta etatu. Tylko ok. 17 proc. pracujących w tym sektorze robi to "na pełny etat”.

Wśród użytkowników gospodarstw dominują osoby w średnim wieku. Od 45 do 54 lat. Stanowią oni ponad 20 proc. pracujących w tym sektorze. Co ciekawe, w gospodarstwach o powierzchni ponad 50 ha, pracujący członkowie rodziny to niecały jeden procent zatrudnionych. Co ciekawe, większość kierujących gospodarstwami nie ma żadnego wykształcenia rolniczego. Ukończeniem stosownych kursów może się pochwalić jedynie 22 proc. rolników. Tylko 2 proc. gospodarzy ma dyplom wyższej uczelni o profilu rolniczym.

Zmiany w rolnictwie, w latach 2002 – 2010

Wzrost:
• powierzchni sadów o 54 proc.
• krzewów owocowych o 82 proc.
• liczby gospodarstw sadowniczych o 12,8 proc.
• liczby ciągników o 11 proc.

Pozostałe informacje

Weekend z Modelkami
foto
galeria

Weekend z Modelkami

W ubiegły weekend w lubelskim klubie Helium wystąpił girlsband - Modelki, który tworzą: Aga, Zuza i Ula. Wylansowały takie hity jak: ”On Me”, ”Modelki”, ”Chyba że z Tobą”. Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu
Zdjęcia
galeria

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu

XVIII Festyn Sławin na sportowo - olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu odbył się w sobotę w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie. Było gwarno i radośnie.

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie będzie współpracowała z Uniwersytetem w Daugavpils, jednym z najważniejszych ośrodków akademickich na Łotwie.

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz
galeria

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz

Tylko 10 biegów, ale pewna wygrana Orlen Oil Motoru nad ZOOleszcz GKM Grudziądz. Piątkowy mecz przerwały intensywne opady deszczu. Jak spotkanie rozegrane w nieco szybszym niż zwykle tempie podsumowali jego bohaterowie?

Iga Świątek po raz czwarty wygrała turniej French Open

Godzinka gry wystarczyła, Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa po raz czwarty

Nie było niespodzianki w finałowym meczu wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Iga Świątek, jak w większości poprzednich spotkań nie dała szans rywalce. W sobotę rozbiła Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym
Zdjęcia
galeria

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym

Eko Piknik już po raz czwarty zagościł na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim. Uczestnicy najpierw wspólnie posprzątali okolicę, a następnie brali udział w grach, zabawach i pokazach.

Lewart Lubartów w sobotę zapewnił sobie awans do III ligi

Lewart Lubartów wraca do III ligi!

Lewart nie zmarnował szansy. W sobotę drużyna Grzegorza Białka pokonała Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie awans do III ligi. Ostatni raz na tym poziomie zespół z Lubartowa występował w sezonie 2020/2021.

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Sprzed siedziby starostwa powiatowego w Puławach na 35-km rowerową wycieczkę w niedzielę wyruszą setki miłośników dwóch kółek. W programie ognisko, grill i losowanie upominików. Cel - zalew za Matygami i rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Start o godzinie 9.

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Szykuje nam się sobotnia noc z kosmicznym atrakcjami nad Polską. Dziś na niebie zobaczymy kolejny kosmiczny pociąg, wystrzelony przez amerykańskiego miliardera!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

Politechnika Lubelska to jedyna uczelnia z Lubelskiego, która znalazła się w najnowszym rankingu QS World University Rankings 2025, jednym z czterech najważniejszych globalnych rankingów uczelnianych. W tegorocznym zestawieniu PL uplasowała się w grupie 1201-1400 najlepszych uczelni na świecie. W skali kraju zajęła 20. miejsce.

Okolice Kraśnika to kilometry atrakcyjnych i nieodkrytych szlaków rowerowych
Dużo zdjęć
galeria

Szykują raj dla cyklistów. Już dziś odkryj rowerem Kraśnik i okolice

Już niebawem Kraśnik może być mekka dla rowerzystów. A to za sprawą projektu „Rowerowe Roztocze”, który ma zrealizować Roztoczański Związek Powiatowo-Gminny. Nowe drogi pieszo-rowerowe mają połączyć Kraśnik ze Zwierzyńcem, sercem Roztocza.

Pokrzywdzona nigdy wcześniej nie wykonywała tego typu transakcji.

Chciała zainwestować w kryptowaluty – padła ofiarą "mężczyzny z zasadami"

Najpierw ją zauroczył, a później wykorzystał niewiedzę. W ten sposób kobieta straciła 430 tys. zł.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium