Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

3 września 2020 r.
18:12

Rozpoczął się Powszechny Spis Rolny 2020. Jakie pytania może usłyszeć rolnik?

Podczas spisu trzeba będzie podać informacje m.in. o areale gospodarstwa i rodzaju produkcji
Podczas spisu trzeba będzie podać informacje m.in. o areale gospodarstwa i rodzaju produkcji (fot. Archiwum)

Około 15-20 minut – tyle średnio zajmuje użytkownikowi niedużego gospodarstwa rolnego spisanie się za pośrednictwem internetu. Powszechny Spis Rolny rozpoczął się dwa dni temu. Jest obowiązkowy – przypominają statystycy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jeszcze się nie spisałem, ale zrobię to niebawem. Skorzystam z internetu – zapowiada pan Adam, rolnik z powiatu biłgorajskiego. – Moim zdaniem „samospis” internetowy to najlepszy sposób. Można wypełnić formularz w dowolnym momencie, usiąść przy kawie i na spokojnie odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Spis potrwa do końca listopada. Zbierane od rolników informacje dotyczą stanu na 1 czerwca tego roku. – Spis dotyczy 1,5 miliona gospodarstw rolnych na terenie całego kraju, w województwie lubelskim jest ich ok. 186 tysięcy – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Spisz się sam

Wszyscy użytkownicy gospodarstw rolnych podlegający obowiązkowi spisowemu muszą udzielić dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi albo w formie internetowej, albo telefonicznej lub bezpośrednio – poprzez kontakt z rachmistrzem.

Dyrektor lubelskiego Urzędu Statystycznego zachęca do skorzystania z formularza on-line. W przypadku niewielkiego gospodarstwa zajmuje to średnio 15-20 minut. To nie jedyne plusy skorzystania z interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie spisrolny.gov.pl.

– Na wypełnienie ankiety rolnik ma kilka dni, więc może logować się kilkukrotnie – mówi Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Rolnik przystępując do samospisu internetowego podaje numer gospodarstwa (znajduje się w treści listu od prezesa GUS, który otrzymali gospodarze), a także swój numer PESEL.

Użytkownicy gospodarstw mogą spisać się telefonicznie, dzwoniąc pod numer 22 279 99 99. – Rolnicy już z tej metody korzystają, podobnie jak samospisu internetowego – przyznaje dyrektor Markowski.

Z osobami, które nie będą spieszyć się z dopełnieniem obowiązku spisowego, skontaktują się pracownicy urzędu statystycznego lub rachmistrzowie, aby przeprowadzić wywiad telefonicznie lub osobiście.

Bez pytań o pieniądze

Formularz spisowy składa się z 11 działów. Nie wszystkie z nich będą dotyczyć każdego biorącego udział w spisie gospodarstwa. – Poza tym będą spisywane tylko te informacje, których nie mamy z innych źródeł administracyjnych – zaznacza dyr. Markowski.

Pytania dotyczą m.in. powierzchni poszczególnych rodzajów gruntów, nawożenia i ochrony roślin, budynków gospodarskich, maszyn i urządzeń rolniczych a także hodowanych zwierząt gospodarskich. – Nie zaliczamy do nich tych, które są utrzymywane w gospodarstwie w celach rekreacyjnych lub terapeutycznych – wyjaśnia dyrektor Markowski, który dodaje, że nikt z przeprowadzających ankietę uprawnionych osób nie zapyta o finanse. – Nie pytamy o majątek rolników, ani ich oszczędności. Interesuje nas liczba np. zwierząt, a nie ich wartość – zaznacza Krzysztof Markowski.

Środki ostrożności

Wszystkie dane osobowe i dane o gospodarstwie rolnym są prawnie chronione i są objęte tajemnicą statystyczną. Wszystkie osoby zaangażowane w PSR są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy spisowej. Za jej złamanie grozi wysoka kara.

– Nigdy nie mieliśmy takiej sytuacji aby doszło do złamania tej tajemnicy – przyznaje dyrektor Markowski.

Pracownicy urzędu statystycznego będą kontaktować się z użytkownikami gospodarstw rolnych począwszy od 16 września. – Od 1 października jeśli będzie taka konieczność ale też i możliwość to spisywać face to face będą rachmistrze – zapowiada Markowski, który od razu uczula rolników. – Jeśli ktokolwiek przed 1 października będzie odwiedzać gospodarstwo rolne to na pewno nie będzie to rachmistrz spisowy.

Także jeśli ktoś będzie próbować się skontaktować telefonicznie z rolnikiem przed 16 września także nie będzie mieć nic wspólnego z Powszechnym Spisem Rolnym. Nie będzie to na pewno pracownik urzędu statystycznego.

Tożsamość osób dzwoniących czy kontaktujących się z rolnikami bezpośrednio można zweryfikować korzystając z infolinii.

Się nie spisali

Podczas ostatniego powszechnego spisu rolnego sprzed 10 lat nie wszyscy rolnicy w naszym regionie ten obowiązek wypełnili. – Były takie przypadki, że niektóre gospodarstwa rolne nie zostały spisane – przyznaje Markowski. – Z tym że były to bardzo nieliczne przypadki.

W przypadku niedopełnienia obowiązku są przewidziane kary finansowe. – Natomiast cała statystyka publiczna bazuje na zaufaniu – podkreśla dyrektor US w Lublinie. – Zakładamy, że niemal w 100 procentach rolnicy się spiszą.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

11 maja Bolesław Chrobry przyjmie koronę w Lublinie, w Centrum Spotkania Kultur

11 maja Bolesław Chrobry przyjmie koronę w Lublinie, w Centrum Spotkania Kultur

Widowisko „Koronacja” poświęcone symbolice koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski pokazane zostanie w Lublinie podczas obchodów 1000. rocznicy tego wydarzenia, zaplanowanych na 11 maja. Spektakl sięga do historycznych tekstów źródłowych, ale też do motywów baśniowych i mitów. Na razie jest jeszcze sporo miejsc na widowisko, a bilet normalny kosztuje 50 złotych.

Akcja rozliczeń PIT 2024 – zostało tylko kilka dni. Praktyczny poradnik

Akcja rozliczeń PIT 2024 – zostało tylko kilka dni. Praktyczny poradnik

Do 30 kwietnia 2025 roku wszyscy mamy obowiązek złożyć zeznanie podatkowe PIT za rok 2024. Podpowiadamy, jak to zrobić wygodnie i przyjaźnie dla konta i szybko otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.

A ja palę faję…
Giełda Staroci w Lublinie
galeria

A ja palę faję…

…a konkretnie Popularne  i Giewonty, a nawet radzieckie papierosy Orbita. Tak, to nieprawdopodobne, ale na jednym ze stoisk sprzedawczyni oferowała stare polskie i radzieckie papierosy, w oryginalnych, zamkniętych opakowaniach.

Wielkie serce, puste konto

Wielkie serce, puste konto

66-latka z gminy Milanów straciła ponad 11 tys. złotych po tym, jak wypełniła formularz zgłoszeniowy dotyczący inwestycji finansowej, która miała pomóc ludziom potrzebującym. Kobieta dokonała wpłaty i oczekiwała na weryfikację.

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią

Czwarty raz z rzędu wszystkie bilety na domowy mecz Motoru zostały wyprzedane. Tym razem 14777 osób obejrzało spotkanie beniaminka z Lublina przeciwko Cracovii. Niestety, tym razem kibice opuszczali stadion rozczarowani, bo punkty pojechały do Krakowa. Sprawdźcie nasze fotki z meczu.

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Koniec zwycięskiej passy Górnika Łęczna. W niedzielę podopieczni trenera Pavola Stano nie zdołali strzelić gola Odrze Opole na jej terenie i wracają na Lubelszczyznę bogatsi o tylko jeden punkt

Pola zwyciężyła w międzynarodowym konkursie skierowanym dla dzieci z implantacją ślimakową

Pola z Lublina udoskonala implanty ślimakowe – i zdobywa świat

Dla 9-letniej Poli z Lublina implanty ślimakowe nie mają żadnych tajemnic. W ostatnim czasie dziewczynka wymyśliła jak je ulepszyć, przez co zdobyła uznanie w międzynarodowym konkursie.

ilustracyjne

Czeka nas kolejna noc przymrozków

W nocy z sobotę na niedzielę na termometrach można było zobaczyć temperatury na minusie. Niestety, dzisiaj może być podobnie.

zdjęcie ilustracyjne

Policjant po służbie zatrzymał złodzieja alkoholu. 33-latek zapłacił mandat

Nerwowe zachowanie 33-latka zwróciło uwagę policjanta z wydziału kryminalnego, który po służbie zauważył mężczyznę ukrywającego alkohol. Okazało się, że towar został skradziony ze sklepu. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

64-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj padł ofiarą brutalnego rozboju. Sprawcą okazał się jego 50-letni znajomy, który w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Mężczyzna został zatrzymany przez policję i tymczasowo aresztowany.

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium