We wtorek ruszył Powszechny Spis Rolny. Dotyczy ok. 1,5 miliona gospodarstw rolnych w Polsce, w województwie lubelskim – ok. 186 tysiąca. Spis jest obligatoryjny, zaś rolnicy mają kilka możliwości, aby z tego obowiązku się wywiązać. Jedną z form jest samospis, który rolnik może zrobić za pośrednictwem internetu.
– Formularz spisowy jest podzielony na 11 działów. Jednak należy podkreślić, że nie wszystkie pytania, czy nawet całe działy będą dotyczyć konkretnego gospodarstwa rolnego – uprzedza Elżbieta Łoś z Urzędu Statystycznego w Lublinie. – Pytania dotyczą użytkowania gruntów, powierzchni zasiewów, zwierząt gospodarskich, nawożenia, ochrony roślin, budynków gospodarskich, ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych, działalności gospodarczej, struktury dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego – nie będziemy pytali o wielkość dochodów tylko o strukturę, aktywności ekonomicznej oraz chowu i hodowli ryb.
Ruszył już też samospis internetowy, za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która jest dostępna od 1 września na stronie https://spisrolny.gov.pl/. Jeśli rolnik nie ma w domu dostępu do sieci internetowej, może skorzystać „w swoim gminnym biurze spisowym z bezpłatnego dostępu do pomieszczeń wyposażonych w sprzęt komputerowy”.
Użytkownik gospodarstwa rolnego może spisać się też telefonicznie – dzwoniąc pod numer 22 279 99 99. „Po połączeniu wybieramy „1” – zostaniesz skierowany na infolinię spisową. Następnie wybierz opcję „Spisz się przez telefon”, połączysz się z naszym rachmistrzem – to doskonale przygotowana osoba do przeprowadzenia spisu przez telefon” – instruuje urząd statystyczny i informuje, że koszt połączenia jest zgodny z cennikiem operatora.
Jeśli rolnik będzie potrzebować pomocy, nie skorzysta z wcześniejszych możliwości i nie spisze się samodzielnie, to skontaktuje się z nim jeden z rachmistrzów spisowych (w Lubelskiem ma być w sumie 685 rachmistrzów terenowych). Osoby uprawnione do przeprowadzenia wywiadu będą od 16 września dzwonić do rolników, aby przeprowadzić spis w formie wywiadu telefonicznego. W razie potrzeby spotkają się też z użytkownikiem gospodarstwa od 1 października, aby przeprowadzić spisu w wywiadzie bezpośrednim w miejscu dogodnym dla rolnika.
– Dane zbierane w spisie są bezpieczne. Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej – zaznacza Elżbieta Łoś. – Przed przystąpieniem do pracy są pouczani o istocie tajemnicy statystycznej i sankcjach za jej niedotrzymanie.
Rolnicy podlegający spisowi zobowiązani są natomiast „do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi”.
Powszechny Spis Rolny
Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej m.in. rozporządzenie Parlamentu Europejskiego. W państwach członkowskich ONZ pełne badanie realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. Poprzedni spis odbył się w Polsce w 2010 r. i był pierwszym od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Formę i tryb przeprowadzenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego powszechnego spisu rolnego reguluje Ustawa o spisie rolnym. Dane zebrane podczas spisu posłużą m.in. do m. in. do opracowania programów rozwojowych polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich i dostarczają szczegółowych informacji o sytuacji społecznej, demograficznej i ekonomicznej rolników jak też o prowadzonej przez te osoby produkcji rolnej.