Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

27 lutego 2021 r.
14:43

Rolnicy cieszą się z pogody. Będą większe plony?

10 1 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Śnieżna zima cieszy rolników. Według Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, utrzymująca się pokrywa śnieżna skutecznie chroni glebę przed wysuszeniem. Właściciele plantacji są dobrej myśli i liczą na wysokie, udane plony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Większość z nas utrzymujących się mrozów i śniegu pewnie ma już dość, ale dla rolników pokrywająca pola pokrywa śnieżna to dobra wiadomość. Dzięki niej tegoroczne plony prawdopodobnie będą znacznie wyższe, niż przed rokiem. Pozytywne prognozy potwierdzają specjaliści z państwowego Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

– Sytuacja faktycznie jest o wiele lepsza, niż w latach poprzednich. Przede wszystkim dzięki opadom, których przed rokiem w styczniu i lutym nie było. Pokrywa śnieżna, której warstwa w naszym województwie wynosi obecnie średnio od 15 do 20 cm, a na wschodnich krańcach nawet więcej, jest najlepszą izolacją dla gleby oraz ochroną roślin – tłumaczy prof. Andrzej Doroszewski z zakładu agrometeorologii Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Śnieg uwolnił wodę

Według naukowców, nawet jeśli wkrótce dojdzie do zapowiadanego ocieplenia, rolnicy nie powinni się przesadnie martwić.

– Topniejący śnieg uwolni przechowywaną wodę, która poprawi wilgotność gleby. Najważniejsze, żeby ten proces przebiegał jak najwolniej – zaznacza prof. Doroszewski.

Chodzi o to, że w trakcie gwałtownej odwilży gleba nie jest w stanie zaabsorbować całej uwalnianej wody, przez co znaczna jej część spływa do rowów i rzek. Taki scenariusz niestety jest realny.

Dla naszego województwa w przyszłym tygodniu prognozy zapowiadają nawet do 10-12 stopni Celsjusza. Ale nawet jeśli do tego dojdzie, zdaniem puławskich naukowców, suszy rolniczej (na Lubelszczyźnie) w stopniu porównywalnym do tej z lat ubiegłych, nie będzie. Tym bardziej, jeśli wiosną suma opadów deszczu nie będzie odbiegać od normy.

Więcej powodów do zmartwień mogą mieć rolnicy z zachodniej części kraju, gdzie opady śniegu były znacznie niższe, a wzrost temperatury gwałtowniejszy. Tam, wystąpienie suszy rolniczej w tym roku jest znacznie bardziej prawdopodobne. Nasi są dobrej myśli.

Ziemia nie jest zmarznięta

– Na pewno tej wilgoci w ziemi w tym roku będzie zdecydowanie więcej, niż w zeszłym. Szczególnie ważne jest to, jak będzie wyglądać wiosna. Ja liczę na to, że dzięki tym opadom śniegu, ziemia będzie lepiej nawodniona i tej wiosennej suszy w tym roku nie będzie. To ważne dla rozwoju roślin takich, jak ozdobne krzewy, które uprawiamy – mówi Andrzej Karczewski, właściciel gospodarstwa szkółkarsko-sadowniczego w Kurowie. – Jesteśmy przygotowani na każde warunki, mamy deszczownice i w przypadku niedoboru wody, będziemy podlewać uprawy, ale jeśli pogoda dopisze, nie będziemy musieli robić tego tak często, a to są oszczędności – dodaje nasz rozmówca.

Podobnego zdania jest Leszek Adamczyk, właściciel 40-hektarowego gospodarstwa sadowniczo-szkółkarskiego w Nowym Pożogu w gminie Końskowola.

– Po raz pierwszy od wielu lat mieliśmy naprawdę śnieżną zimę, a jeśli dodamy do tego deszczową jesień, to pod względem wilgotności ten sezon rozpoczyna się naprawdę dobrze. Ziemia nie jest zamarznięta, ładnie wchłania wodę z topniejącego śniegu. Sytuacja jest znacznie lepsza, niż w zeszłym roku, więc plony powinny być wyższe.

Nadmiar słońca lepszy od nadmiaru wody

Tymczasem hodowcy truskawek na pogodę patrzą bardziej sceptycznie.

– Susza jest zła, ale nadmiar wody jest jeszcze gorszy. Teraz ta woda u nas stoi, śniegu było bardzo dużo i ona nie może wsiąknąć. Mam nadzieję, że do wiosny wszystko się wyklaruje i będzie można wjechać na pole – tłumaczy Anna Bachanek, właścicielka 6-hektarowej plantacji truskawek z Polesia w gminie Puławy, na granicy Lubelskiego i Mazowieckiego. – Najgorzej było w tamtym roku. Ten ostatni sezon wszystkim dał nam popalić. Wiosną było sucho, a latem ulewy takie, że owoce gniły na grządkach. Oby w tym roku było lepiej.

Podobnie do spraw klimatycznych podchodzą winiarze.

– Dla winogron ważniejsza od ilości wody, jest ilość słońca. To rośliny, które są dość odporne na suszę, więc o to jestem spokojny. Gorzej byłoby, gdyby ten rok obfitował w zbyt wysoką ilość opadów. Nadmierna wilgoć sprzyja pojawianiu się chorób grzybowych, a co to oznacza konieczność stosowania oprysków. Zbyt częste opryski odbijają się na jakości owoców – wylicza Jerzy Zdrzałka, właściciel winnicy „Widok” w Wojszynie nad Wisłą w Janowcu. – Dlatego – z mojego punktu widzenia – optymalny byłby umiarkowany pogodowo rok, z rozłożonymi w czasie opadami oraz dużą ilością słońca.

Choć rośliny różnią się pod względem zapotrzebowania na wodę i słońce, jedno jest pewne: śnieżna i mroźna zima im nie szkodzi. Teraz najważniejsze, by ilość upadów w ciągu całego roku była umiarkowana i rozłożona w czasie, bez ulew niebezpiecznych zwłaszcza dla zbiorów truskawek.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lublin z nadzieją i wielkim entuzjazmem czekał na tę wizytę. Profesorowie KUL wspominają pielgrzymkę Jana Pawła II
Zdjęcia
galeria

Lublin z nadzieją i wielkim entuzjazmem czekał na tę wizytę. Profesorowie KUL wspominają pielgrzymkę Jana Pawła II

Dziś przypada 37. rocznica trzeciej pielgrzymki papieża-Polaka Jana Pawła II do Ojczyzny. 9 czerwca 1987 roku Karol Wojtyła odwiedził Lublin i Katolicki Uniwersytet Lubelski. Spotkał się z pracownikami uczelni, a na Czubach celebrował Mszę Św., podczas której święcenia kapłańskie przyjął między innymi ks. prof. Mirosław Kalinowski, obecny rektor KUL.

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Aktorka zasłynęła z roli Halinki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich”. Zmarła w wieku 58 lat

Gdzie na Lubelszczyźnie frekwencja jest największa, a w której gminie najmniejsza?
WYBORY 2024
galeria

Gdzie na Lubelszczyźnie frekwencja jest największa, a w której gminie najmniejsza?

Dzisiaj odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja na Lubelszczyźnie należy do jednych z najniższych w kraju. Do południa głos oddało zaledwie 10,62 proc. uprawnionych. Mniej do urn poszło jedynie w Wielkopolsce (10,57 proc.). Głosowanie potrwa do 21:00.

Więcej połączeń POLREGIO na wakacje

Więcej połączeń POLREGIO na wakacje

Od dziś (9 czerwca) obowiązują zmiany w rozkładzie jazdy pociągów POLREGIO. Lider na rynku regionalnych przewozów pasażerskich zapewnia nowe sezonowe połączenia oraz więcej pociągów na wybranych trasach. Jakie zmiany kolejowa spółka zaplanowała w naszym regionie?

Mieli "Chęć na pięć!"  Najszybsi Łukasiewicz i Lotek
Zdjęcia
galeria

Mieli "Chęć na pięć!" Najszybsi Łukasiewicz i Lotek

Deszcz nie pokrzyżował planów uczestnikom niedzielnego biegu „Chęć na pięć” w Lublinie. Do mety dotarło 589 zawodników i zawodniczek. Najszybszy był Krzysztof Lotek, który 5-kilometrową trasę pokonał w 15 minut i 58 sekund. Wśród kobiet zwyciężyła Dominika Łukasiewicz - 17:29.

Veljko Nikitović oficjalnie pożegnał się z Górnikiem Łęczna

Veljko Nikitović oficjalnie pożegnał się z Górnikiem Łęczna

30 maja po przegranym meczu barażowym z Motorem Lublin dyrektor sportowy Górnika Łęczna Veljko Nikitović w bardzo emocjonalnym wpisie na facebooku poinformował o tym, że po 20-latach żegna się z zielono-czarnymi. W niedzielę klub z Łęcznej wydał oficjalny komunikat potwierdzający pożegnanie z Serbem

Ludzie z żelaza opanowali Okuninkę. Wojciech Kopyciński z rekordem trasy
Zdjęcia

Ludzie z żelaza opanowali Okuninkę. Wojciech Kopyciński z rekordem trasy

Wojciech Kopyciński z Grębocina i Agnieszka Kropiewnicka z Warszawy wygrali dziewiąty Żelazny Triathlon, rozgrywany w Okunince nad Jeziorem Białym. Morderczą trasę: 750 m w wodzie, 20 km na rowerze i 5 km biegiem ukończyło ponad 120 zawodników i zawodniczek.

Polski Cukier Start Lublin czeka spora przebudowa. Jednak w drużynie na pewno pozostanie Jakub Karolak

Polski Cukier Start Lublin czeka przebudowa przed kolejnym sezonem

Tyler Persons znalazł się na celowniku Polskiego Cukru Start Lublin. Taką informację podał branżowy portalu super-basket.pl. Amerykański rozgrywający z Orlen Basket Ligą jest związany od kilku lat

- Mam nadzieję, że znajdą się rozwiązania, które są dla nas korzystne – mówi Wojciech Grudziński.
AKTUALIZACJA

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe? Miasto zmienia decyzję

Na nowych planach mogą stracić działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Początkowo Ratusz problemu nie widział, teraz jednak chce wycofać się ze swoich założeń.

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Lubelszczyzny. Prognozowane są burze, silne opady deszczu i grad, co z kolei może podnieść poziom wody rzek.

Umowy z przedstawicielami gmin i PGW Wody Polskie z ramienia Zarządu Województwa Lubelskiego parafował wicemarszałek Marek Wojciechowski.
Zdjęcia
galeria

Te inwestycje mają ochronić przed powodzią i suszą. W jakich gminach powstaną zbiorniki retencyjne?

9 gmin z regionu wybuduje lub przebuduje szesnaście zbiorników retencyjnych służących do gromadzenia wód opadowych i roztopowych. Pieniądze na ten cel otrzymały z samorządu województwa lubelskiego.

Kacper Łukasiak po spędzonym sezonie 23/24 wraca do Pogoni Szczecin

Pomocnik wraca z Górnika Łęczna do swojego macierzystego klubu

Piłkarze Górnika Łęczna po wymagającym sezonie przebywają na urlopach. Wiadomo już, że przynajmniej jeden z nich nie zagra w przyszłym sezonie w koszulce Górnika, a przyszłość kilku innych nadal nie jest w pełni przesądzona

Justyna Adamczuk (z piłką) ma w nadchodzącym sezonie odgrywać w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin bardziej istotną rolę

Justyna Adamczuk przedłużyła umowę z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin

20-letnia centerka była jednym z największych objawień poprzedniego sezonu

W hicie 29. kolejki Grom Różaniec zremisował u siebie z Hetmanem Zamość

Grom Różaniec podzielił się punktami z Hetmanem Zamość w meczu pełnym emocji

W hicie 29. kolejki Grom Różaniec zremisował na swoim boisku z pewnym awansu Hetmanem Zamość

Ekomobilizacja. Zbierają śmieci, pomogą niepełnosprawnym

Ekomobilizacja. Zbierają śmieci, pomogą niepełnosprawnym

Czy to będzie 100 zł czy 10 tysięcy, nie zmarnuje się ani grosz – mówi Dorota Mazur, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wolicy Brzozowej w gm. Komarów-Osada. Placówka ma szanse na zastrzyk gotówki dzięki akcji zorganizowanej przez Zakład Karny w Zamościu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium