Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

21 września 2022 r.
13:37

Rolnicze grupy do operacji specjalnych. Jak zarobić na soku z rokitnika

4 2 A A
Jolanta Mazurkiewicz, Aleksandra Mazurkiewicz i Ewa Boguta z grupy operacyjnej „Lokalnie Naturalnie”: – Razem jest nam łatwiej – przyznają
Jolanta Mazurkiewicz, Aleksandra Mazurkiewicz i Ewa Boguta z grupy operacyjnej „Lokalnie Naturalnie”: – Razem jest nam łatwiej – przyznają (fot. rs)

W puławskim technoparku we wtorek debatowano o rolniczych grupach operacyjnych. Lokalni producenci dzięki nim mogą wzajemnie polecać własne produkty, wspólnie pozyskiwać dotacje i tworzyć nowe marki. Rozwój takich grup wspiera Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na Lubelszczyźnie, podobnie jak w całym kraju, powstają tzw. grupy operacyjne, czyli niewielkie (jeszcze) rolnicze spółdzielnie producenckie. W ich skład najczęściej wchodzą rolnicy wytwarzający regionalne produkty wysokiej jakości, które można sprzedawać detalicznie, zarówno na kiermaszach, jak i przez internetowe sklepy.

– To jest świetna sprawa. Dla mnie najważniejsze jest to, że w grupie jeden drugiego wspiera. Połączyliśmy siły. Razem jeździmy na kiermasze, wspólnie zamawiamy słoiki, butelki, opakowania uzyskując dzięki temu o wiele niższe ceny – mówi Mariusz Pelc, jeden z założycieli „Doliny Natury” z powiatu kraśnickiego, która wytwarza dżemy, miody i soki owocowe.

Za wspomniane miody w grupie odpowiada Józef Ładosz: – Do utworzenia grupy zachęcił nas Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Dzięki jej powstaniu zwiększyliśmy naszą siłę marketingową i możemy sprzedawać nasze produkty pod wspólnym logo. Jest nasz czterech pszczelarzy i jeden przetwórca owoców. Dzięki temu mamy szerszy asortyment, możemy startować w przetargach np. na zestawy prezentowe, a nawet sprzedawać w hurcie. Po prostu razem możemy więcej – przekonuje nasz rozmówca.

Popularność zdrowej żywności rośnie. Na jej fali rosną małe dotychczas rolnicze manufaktury i gospodarstwa ekologiczne. Zamówienia np. na sok z rokitnika zebranego koło Szastarki spływają w całego kraju. Dodatkowo grupy pozyskują pieniądze i to nie małe.

– W naszym przypadku na każde gospodarstwo otrzymaliśmy ponad 60 tys. zł, co pozwoliło kupić nowy sprzęt, wyposażyć pracownie, czy zainwestować w środki transportu – wymienia Józef Ładosz.

Józef Ładosz i Mariusz Pelc z gminy Szastarka w powiecie kraśnickim. Rolnicy produkują miody i przetwory owocowe pod wspólną marką „Dolina Natury” (fot. rs)

Z uczestnictwa w innej grupie o nazwie „Lokalnie Naturalnie” zadowolona jest Ewa Boguta, współwłaścicielka wędrownej pasieki w okolicach Nałęczowa.

– Grupa zwiększyła nam sprzedaż miodu oraz rozpoznawalność. Mamy własną stronę. logo, wspólną bazę klientów. Razem jest nam łatwiej. Ważne są także dotacje, które można wykorzystać na zakup sprzętu, czy samochodów dostawczych – opowiada. Miody pod marką „LN” można znaleźć choćby w nałęczowskim Parku Zdrojowym, ale także zamówić przez internetową stronę pasieki.

W tej samej grupie działa także Aleksandra Mazurkiewicz z Końskowoli, która prowadzi lokalną, różaną manufakturę.

– Dzięki temu, że działamy razem, skracamy nasze łańcuchy dostaw. Korzystamy także na tym, że wzajemnie polecamy swoje produkty. Ich różnorodność sprawia, że u nas klient może zaopatrzyć się we wszystko: od różanych konfitur, przez miody różnego rodzaju, przetwory owocowe, po oleje tłoczone na zimno.

I możemy omijać pośredników, co przekłada się na zysk.

Grupy mogą korzystać także z doradztwa i zwrotu kosztów poniesionych na innowacje, czyli nowe rozwiązania rozwiązujące realne problemy.

– Jeśli rolnik taki problem zidentyfikuje, my szukamy partnerów, uczelni, instytutów naukowych i tworzymy konsorcja, by wspólnie znaleźć optymalne rozwiązanie. To jest symbioza, zacieśnianie współpracy pomiędzy rolnikami, nauką, przemysłem i doradztwem – mówi Marek Siuciak, broker innowacji w końskowolskim LODR.

Dotychczasowy rozwój rolniczych spółdzielni oceniany jest pozytywnie. Pieniędzy na ich wzmacnianie oraz tworzenie nowych nie zabranie także w kolejnych latach.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Firmy faktoringowe należące do PZF (Polskiego Związku Faktorów) sfinansowały ponad 21 mln faktur od stycznia do września 2024 roku, polepszając płynność finansową przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dlaczego małe i średnie firmy, szczególnie współpracujące z większymi kontrahentami, powinny korzystać z faktoringu?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

W sklepach pełno jest kolorowych zabawek, które kuszą swoim wyglądem i różnorodnością. Wybór odpowiedniego prezentu dla dziewczynki na święta może być jednak wyzwaniem, szczególnie jeśli zależy Ci na tym, aby prezent był atrakcyjny, trwały i posiadał walory edukacyjne.

5 powodów, dla których warto przejść na ekologiczne foliopaki do wysyłki

5 powodów, dla których warto przejść na ekologiczne foliopaki do wysyłki

Foliopak kurierski to bardzo popularne opakowanie wykorzystywane do przesyłek. Jednak zwykły model foliowy niekoniecznie jest przyjazny dla środowiska. Na szczęście nowoczesne technologie pozwalają na wyszukiwanie rozwiązań pozwalających lepiej zatroszczyć się o naszą planetę. Jednym z nich jest foliopak eko – oto powody, dla których warto na niego postawić!

Prywatne wizyty i konsultacje lekarskie. Praktyczny miniporadnik dla pacjentów

Prywatne wizyty i konsultacje lekarskie. Praktyczny miniporadnik dla pacjentów

Umawianie wizyt i konsultacje lekarskie online – niezbędnik pacjenta

Gdzie jest pani Krystyna? Pojechała czerwona damką i ślad po niej zaginał

Gdzie jest pani Krystyna? Pojechała czerwona damką i ślad po niej zaginał

Zaginęła pani Krystyna z gminy Lubartów. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach 65-latki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium