Klubowe imprezy bez wychodzenia z domu, koncerty przez internet, wirtualne wystawy - w czasie epidemii koronawirusa zmienia się cały świat, a wraz z nim kultura i sztuka. Platforma VOD Arte zaprasza do odkrywania za darmo filmów dokumentalnych próbujących odpowiedzieć na pytanie, jak epidemia zmienia i zmieni w przyszłości świat sztuki
Platforma Arte to europejska telewizja kulturalna na życzenie. Na polskim rynku dostępna jest już od kilku lat pod adresem: arte.tv. Arte udostępnia za darmo filmy dokumentalne, reportaże, koncerty czy magazyny z różnych części świata, w tym także z Polski. Twórcy platformy zachęcają do odkrywania w tym czasie produkcji dokumentalnych omawiających zjawisko sztuki i kultury w dobie koronawirusa.
- W wielu krajach na całym świecie zostały zamknięte kina, teatry, opery, odwołano koncerty i imprezy w klubach. Artyści zostali bez pracy, a odbiorcy bez możliwości konsumowania sztuki na żywo. Od momentu wprowadzenia kwarantanny sztuka pokazywana online bije rekordy popularności, a wszyscy zadają sobie pytanie, w jakim zakresie koronawirus zmieni scenę kulturalną i kanały odbioru sztuki - twierdzą twórcy platformy.
W ramach cyklu "Sztuka w czasach zarazy" na platformie Arte można znaleźć następujące filmy:
- "United we stream (Clubbing bez wychodzenia z domu)”:
Celem inicjatywy „United We Stream” jest dostarczanie muzyki – w klubowej atmosferze - do mieszkań i domów oraz wspieranie berlińskich klubów i artystów. Codziennie od godz. 19:00 można oglądać transmisję na żywo z najlepszych berlińskich klubów: Watergate, Tresor, Kater Blau, Griessmuehle, Ipse, Sage Club, Salon zur Wilden Renate, Sisyphos, Anomaly, Zur Klappe i wielu innych.
Występy dostępne TUTAJ
- "Hope@Hope":
Uznany skrzypek Daniel Hope zaprasza artystów do swojego domu na kameralny, zaimprowizowany koncert. Idealne antidotum na czas kryzysu.
Koncerty dostępne TUTAJ
- "Millenial Whoop":
"Millenial whoop" to zjawisko muzyczne, które pojawiło się na początku XXI wieku. Na czym polega, czemu zawdzięcza sukces i co oznacza dla przyszłości muzyki?
Film dostępny TUTAJ
Na platformie dostępne są również takie produkcje, jak "Viral: Dzienniki z zarazy", "Epidemie: Niewidzialne zagrożenie", "WHO w szponach lobbystów" czy najnowszy niemiecki dokument "Zatrzymać Koronawirusa. Wyścig z czasem".