Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 kwietnia 2020 r.
17:40

Lubelska kultura w czasie epidemii. Spektakle online i plany na przyszłość

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A
Cudowna lampa Aladyna
Cudowna lampa Aladyna (fot. Przemysław Bator)

Z powodu epidemii koronawirusa instytucje kulturalne w całej Polsce zamknięte są do odwołania. To trudna sytuacja także dla lubelskich teatrów, które z dnia na dzień musiały zatrzymać prace nad projektami. Mimo to nie rezygnują z kontaktu z widzami, odkrywając nowe sposoby docierania do odbiorców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Centrum Kultury w Lublinie od stycznia realizowało projekt Karnawał Teatralny, w ramach którego planowano pokazać dziesiątki spektakli, w tym 9 premier. Jedna z nich - „Mały las, krótki sen” Pawła Passiniego - miała się odbyć 14 marca, ale kilka dni wcześniej instytucję zamknięto.

Przerwane projekty, przesunięte premiery

– Karnawał Teatralny cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, frekwencja dopisywała na każdym spektaklu. Na pewno będziemy chcieli wrócić z tymi premierami, ale trudno powiedzieć, czy uda się jeszcze w tym roku – opowiada zastępca dyrektora Centrum Kultury ds. Artystycznych, Rafał Koziński. Z powodu nowych obostrzeń nie uda się obecnie wprowadzić w życie także pomysłu na teatr internetowy neTTheatre ze studiem w CK i transmisją w sieci.

Premierę nowego spektaklu przekłada również Teatr im. Juliusza Osterwy. Na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy zobaczymy „Nad Niemnem” Jędrzeja Piaskowskiego z udziałem kilkunastu aktorów.

– Czas pandemii jest trudny dla wielu branż, między innymi dla teatrów. Niełatwo będzie wrócić po długiej przerwie do pracy nad spektaklem, ale nie załamujemy się i działamy w internecie – przekonuje Dorota Ignatjew, dyrektor Teatru Osterwy.

Teatr Andersena przenosi planowaną na 19 kwietnia premierę spektaklu „Pippi Långstrump”. Nowy termin to 30 maja, ale w zależności od sytuacji, instytucja może przełożyć premierę na wrzesień.

– Repertuarowa i edukacyjna działalność Teatru jest w zawieszeniu do odwołania, bo nie wiemy, jaka będzie sytuacja. Pracujemy zdalnie, kontaktujemy się mailowo i telefonicznie oraz przez komunikatory – mówi Agata Will, specjalista ds. promocji i pozyskiwania widzów Teatru Andersena.

Lampa Aladyna w sieci

Mimo zamknięcia lubelskie teatry nie rezygnują ze swoich działań i starają się zachować kontakt z odbiorcami. Obecnie działalność instytucji przenosi się do sieci.

Teatr Andersena uruchomił projekt Teatroteka. W każdy weekend publikuje w internecie jeden ze swoich spektakli. Przedstawienia dostępne są od piątku do niedzieli na kanale facebookowym instytucji. W ten weekend będzie można obejrzeć „Pasterkę i Kominiarczyka” w reżyserii Daniela Arbaczewskiego. W kwietniu planowane są także emisje „Cudownej lampy Aladyna” Ilony Zgiet i „Królowej śniegu” Katarzyny Aleksander-Kmieć.

– W ramach Teatroteki zapraszamy również na „Domowe czytanie Andersena”. Są to nagrania wideo lub audio przygotowane przez naszych aktorów w ich domach. Każdy z nich wybiera swoją ulubioną baśń Andersena i nagrywa jej własną interpretację. Nagrania publikujemy w poniedziałki i środy – dodaje Agata Will.

W internecie znajdziemy ponadto galerie fotografii najważniejszych wydarzeń związanych z Teatrem Andersena w ubiegłym roku. W planach jest też rozwinięcie działalności edukacyjnej poświęconej m.in. historii teatru.

Swoje spektakle w internecie publikuje także Teatr Osterwy. 1 kwietnia do sieci trafiło przedstawienie „Diabeł i tabliczka czekolady” Jakuba Kowalskiego. W środę, 8 kwietnia, o godzinie 12 zaprezentowane zostanie wideo ze spektaklem „Książę i Żebrak” Pawła Aignera na podstawie prozy Marka Twaina.

Znak Jonasza (fot. Maciej Rukasz)

Zobacz się w teatrze

– Chcielibyśmy raz w tygodniu prezentować spektakl online. Obecnie zbieramy zgody między innymi od twórców i organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Ciągle pracujemy nad udostępnianiem naszych zbiorów – wylicza Dorota Ignatjew.

Wszystko to w ramach akcji „Nie wychodź z domu, zobacz się w teatrze!” realizowanej od 25 marca. Na stronie internetowej Teatru Osterwy oraz Facebooku i Instagramie znajdziemy m.in. fragmenty ulubionych utworów poetyckich i prozatorskich w wykonaniu aktorów Teatru oraz cykl „Anegdoty na czas zarazy” Anny Nowak. Wszyscy zainteresowani mogą także wziąć udział w konkursie na stworzenie z domowych przedmiotów „scenografii” do wybranego spektaklu instytucji.

Centrum Kultury w marcu na swoim Facebooku zaprezentowało trzy spektakle, które zobaczyło ok. 1400 widzów. - „Braci Karamazow” Teatru Provisorium w trakcie emisji obejrzało ponad 400 osób. To więcej, niż zmieści się na sali - przekonuje Rafał Koziński. Warto zaglądać na kanały społecznościowe CK, bo przed nami kolejne emisje.

NuciMisie w Domu

Na Facebooku CK znajdziemy także mnóstwo innych treści, choćby Klub Dyskusyjny Benshi online czy świetnie przyjęte codzienne lekcje „NuciMisie w Domu” Pracowni Sztuczka.

Teatr Muzyczny udostępnił na swoim Facebooku przedstawienie „Bajkolandia”. To barwne widowisko dla najmłodszych cieszy się na kanale instytucji bardzo dużą popularnością. A przed nami kolejne emisje. Najbliższa w niedzielę, 5 kwietnia.

Archiwalne materiały można z kolei znaleźć na stronie facebookowej Teatru Starego. Instytucja udostępnia rejestracje wideo spotkań z cyklu „Bitwa o kulturę” i „Bitwa o literaturę”. W bazie rozmowa z noblistką, Olgą Tokarczuk.

Teatr ITP opublikował w sieci przedstawienie „Wesele Dawida”. Spektakl można znaleźć na stronie facebookowej Teatru. Wideo będzie dostępne do 8 kwietnia. Na kanale zespołu „Porozumienie” na YouTube można znaleźć przedstawienie „Prorock”.

Relacje filmowe z dotychczasowych wydarzeń kulturalnych, w tym również spektakli, publikuje na swojej stronie internetowej Dom Kultury LSM. Znajdziemy tam m.in. spektakl Teresy Filarskiej „Młynarski/Kabaret” czy „Między kobietami” w języku portugalskim z polskimi napisami.

Lubelski teatr dostępny jest także na VOD Telewizji Polskiej. W bazie spektakli znajdują się m.in. rejestracje wyreżyserowanych przez Artura Tyszkiewicza „Mistrza i Małgorzaty” z Teatru Osterwy oraz monodramu „Jednocześnie” w wykonaniu Przemysława Stippy z Centrum Spotkania Kultur.

Co dalej?

W tej chwili trudno ocenić, jak długo instytucje kulturalne pozostaną zamknięte i jakie właściwie będą konsekwencje koronawirusa dla kultury. Na pewno wpływ epidemii będzie olbrzymi. Rafał Koziński zastanawia się, czy w obliczu takiego kryzysu widzowie w ogóle będą chcieli wracać do teatru. W tej chwili szansą na podtrzymanie tego zainteresowania jest działalność internetowa instytucji.

– Cieszę się, że mamy rejestracje wideo swoich spektakli, bo w obecnej sytuacji umożliwiają nam zachowanie ciągłości w kontakcie z widzami. Liczby dotyczące oglądalności naszych produkcji na Facebooku pokazują, że to zainteresowanie jest bardzo duże – przekonuje Maciej Rukasz z Centrum Kultury w Lublinie.

– Ludzie uwierzyli, że można spektakle oglądać w internecie. W ten sposób może zrodzić się zupełnie nowe zjawisko, a w rezultacie mogą pojawić się także nowi widzowie – dodaje Rafał Koziński.

Platforma na przyszłość

Teatr Andersena pracuje obecnie nad stworzeniem internetowej platformy umożliwiającej dostęp zarówno do spektakli, jak i działań edukacyjnych. Taka platforma funkcjonowałaby nawet kiedy Teatr wróci do normalnego trybu pracy.

– Wydaje mi się, że aktywność cyfrowa instytucji zostanie na dłużej i będzie się rozwijać – twierdzi Agata Will. – Takie działania mają duży potencjał, ponieważ powiększają zasięg: działalność lubelskiej placówki mogą odkrywać widzowie na całym świecie, a ponadto pozwalają także na dostęp do dóbr kultury osobom, które w normalnych okolicznościach nie mogłyby z nich skorzystać, np. osobom niepełnosprawnym.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium