Jeszcze w tym tygodniu ogłosi konkurs na świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu ryckiego – informuje Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ.
Do tego czasu pomoc w tym zakresie zapewnia pacjentom szpital w Puławach (ul. Partyzantów 17). Z kolei świadczenia w izbie przyjęć zabezpiecza szpital wojskowy w Dęblinie (ul. Szpitalna 2).
W ubiegłą środę firma AMG Centrum Medyczne, która prowadzi lecznicę w Rykach, poinformowała o zaprzestaniu działalności. Powodem są problemy finansowe. O sprawie pisaliśmy w poniedziałkowym wydaniu.
Rzeczniczka lubelskiego NFZ odniosła się też do zawiadomienia, jakie złożył do prokuratury dyrektor lubelskiego NFZ w związku z decyzją firmy AMG Centrum Medyczne.
– Zawiadomienie dotyczyło uzasadnionego podejrzenia przestępstwa polegającego na narażeniu przez spółkę swoich pacjentów co najmniej na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – mówi Bartoszek. I podkreśla, że działania podjęte przez firmę w związku z zaprzestaniem działalności leczniczej były nagłe i nieprzewidziane, co stwarzało realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów (spółka miała kontrakt z NFZ na leczenie szpitalne w zakresie: chorób wewnętrznych, izby przyjęć oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej).
– Oddział chorób wewnętrznych zajmuje się pacjentami, którzy mają różne współistniejące schorzenia m.in. układów krążenia, oddechowego, pokarmowego, moczowego, krwiotwórczego. Powinni być pod stałą opieką lekarza, a zostali jej pozbawieni z dnia na dzień – zaznacza Bartoszek. – Z kolei nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest szczególnie istotna poza godzinami pracy przychodni POZ w przypadku dzieci z wysoką gorączką, osób starszych oraz pozostałych pacjentów np. z pilną potrzebą wypisania recepty na insulinę lub leki na nadciśnienie.