Województwo lubelskie ma otrzymać ponad 1,7 mld zł z funduszy unijnych. Jest też w gronie regionów, które mają zapewnione dodatkowe pieniądze.
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił, jak mają zostać podzielone środki, które Polska otrzyma 76 mld euro z polityki spójności i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To pieniądze do wykorzystania w latach 2021 – 2027.
Zanim jednak dojdzie do podziału, odbędą się konsultacje społeczne.
– Od 19 stycznia do 16 lutego w każdym województwie odbędą się spotkania konsultacyjne online. Zgłaszanie uwag możliwe będzie do 22 lutego – informuje Kancelaria Premiera.
60 proc. zostaje w Warszawie
Wiadomo już jednak, że tak jak w poprzedniej perspektywie unijnej i tym razem około 60 proc. funduszy z polityki spójności będzie wykorzystanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40 proc. zostanie przekazane na programy regionalne, którymi w każdym z województw dysponują marszałkowie.
– Programy krajowe będą tematycznie zbliżone do tych realizowanych obecnie. Oznacza to, że pieniądze z polityki spójności zainwestujemy między innymi w rozwój infrastruktury i ochronę środowiska, powiększanie kapitału ludzkiego, budowanie kompetencji cyfrowych czy wsparcie makroregionu Polski Wschodniej – dodaje KPRM.
Programy krajowe
- Infrastruktura i Środowisko – 25,1 mld euro (między innymi największe inwestycje infrastrukturalne, drogi, koleje, transport publiczny, ochrona środowiska)
- Inteligentny Rozwój – 8 mld euro (między innymi innowacje, współpraca nauki i biznesu)
- Wiedza, Edukacja, Rozwój – 4,3 mld euro (między innymi nauka, edukacja, żłobki, sprawy społeczne)
- Polska Cyfrowa – 2 mld euro (między innymi cyfryzacja, sieci szerokopasmowe)
- Polska Wschodnia – 2,5 mld euro (specjalna pula wsparcia dla województw Polski Wschodniej)
- Pomoc Techniczna – 0,5 mld euro (wsparcie dla instytucji wdrażających fundusze UE)
- Program dotyczący sprawiedliwej transformacji – 4,4 mld euro (pomoc w transfor-macji dla regionów górniczych: śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i lubelskiego)
- Program Pomoc Żywnościowa – 0,2 mld euro
- Program Ryby – 0,5 mld euro
- programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej – 0,56 mld euro.
Zaznaczmy, że nazwy programów krajowych nie są jeszcze ustalone.
Wiemy też, ile pieniędzy dostaną poszczególne regiony.
- dolnośląskie – 870 mln euro
- kujawsko-pomorskie – 1,475 mld euro
- lubelskie – 1,768 mld euro
- lubuskie – 736 mln euro
- łódzkie – 1,631 mld euro
- małopolskie – 1,541 mld euro
- mazowieckie – 1,67 mld euro
- opolskie – 763 mln euro
- podkarpackie – 1,661 mld euro
- podlaskie – 992 mln euro
- pomorskie – 1,129 mld euro
- śląskie – 2,365 mld euro
- świętokrzyskie – 1,106 mld euro
- warmińsko-mazurskie – 1,228 mld euro
- wielkopolskie – 1,070 mld euro
- zachodniopomorskie – 1,311 mln euro.
– Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75 proc. środków zostało już podzielonych, a 25 proc. przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego – informuje Kancelaria Premiera.
Bonusy
Dodajmy, że lubelskie jest też w gronie sześciu regionów, które otrzymają do podziału dodatkowo 4,4 mld euro. Oprócz nas są to województwa: śląskie, łódzkie, małopolskie, dolnośląskie i wielkopolskie.
Przypomnijmy, że w poprzednich perspektywach lubelskie korzystało też ze specjalnego programu dla województw wschodnich.
Dziś kancelaria premiera informuje, że Program dla Polski Wschodniej będzie obejmował sześć regionów – lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz (co jest nowością) mazowieckie, ale bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów.