Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 kwietnia 2023 r.
6:44

Schrony w Lublinie. Sprawdzamy, co pokazuje aplikacja Straży Pożarnej

Autor: Zdjęcie autora sko
(fot. Archiwum)

Straż Pożarna policzyła schrony i inne miejsca, w których można się ukryć w razie zagrożenia. Jak sytuacja wygląda w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To było ogromne wyzwanie dla Państwowej Straży Pożarnej. Blisko 13 tys. strażaków brało udział w inwentaryzacji. Zadanie trwało 85 dni, to ponad 171 tys. godzin roboczych – wyliczał na konferencji prasowej Komendant Główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak i właśnie wtedy ogłaszał powstanie interaktywnej mapy schronów.

Znajduje się ona pod adresem schrony.straz.gov.pl.

Generał stał obok wiceszefa MSWiA, Macieja Wąsika i wyliczali, że w samych tylko schronach może się ukryć ponad 300 tys. osób. Dodatkowo jest blisko 9 tys. miejsc ukrycia i 224 tys. miejsc doraźnego schronienia.

>>Lubelskie. Gdzie się schować w razie ataku. Sprawdzamy, czy miasta mają schrony i ukrycia<<

Bartkowiak dodał, że to miejsca schronienia dla ponad 47 milionów osób a dodajmy, że zgodnie z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 Polaków jest nieco ponad 38 mln.

Liczenie piwnic

Wielka kontrola miejsc, w których można się schować w razie jakiegoś niebezpieczeństwa zaczęła się latem 2022 roku. Po ataku Rosji na Ukrainie zaczęły rodzić się pytania o to ile mamy w Polsce schronów i w jakim są stanie. Szybko okazało się, że sytuacja jest dramatyczna. Przez lata takie budowle były zaniedbywane. Pomieszczenia w podziemiach bloków, w których kiedyś planowano, że schowają się tam ludzie, zostały zamienione na składziki rupieci. Kiedy generał  Bartkowiak został wywołany do odpowiedzi podczas posiedzenia komisji sejmowej przyznał otwarcie, że mamy tylko 62 tysiące miejsc, które można nazwać schronem i realnie mogą pomieścić 1,3 mln ludzi, czyli 3,5 proc. populacji.

>>Trwa inwentaryzacja schronów i bunkrów w Polsce. Jak wyglądają ich wnętrza?<<

Dlatego właśnie strażacy chodzili po piwnicach czy garażach podziemnych, żeby ustalić, gdzie mają się w razie zagrożenia schować ludzie i w jakim stanie są te obiekty.

Mapa pokaże miejsce

Internetowa wyszukiwarka jest prosta w obsłudze, ale pracuje dosyć ciężko. Niekiedy trzeba odczekać długie minuty, żeby wskazała miejsca do ukrycia. Problemy są także gdy użytkownik wskaże konkretne miejsce, bo wówczas znów trzeba czekać aby w panelu bocznym ukazały się informacje dotyczące konkretnego miejsca.

>>Wielka kontrola. Strażacy sprawdzą schrony i piwnice<<

A te na mapie są podzielone na trzy kategorie.

Schrony – budowle ochronne o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób.

Miejsca doraźnego schronienia  - pełnią rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak wichury, orkany, trąby powietrzne, a także odrywającymi się elementami konstrukcji obiektów budowlanych i połamanymi drzewami.

Ukrycia - budowle ochronne niehermetyczne, wyposażone w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń.

Schrony w Lublinie

Jak, według strażackiej mapy, sytuacja wygląda w Lublinie. Nie daje ona pełnego obrazu, bo wskazuje obiekty w konkretnej odległości od podanego adresu. Ale na tej podstawie wiadomo, że w centrum miasta, w odległości 2 km, znajduje się ponad 1 tysiąc różnej klasy obiektów.

Co do samych schronów to jest ich niewiele. System pokazuje np. obiekt pod gmachem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Spokojnej. Jest tam miejsce dla 156 osób.

>>Straż pożarna sprawdza miejsca ukrycia ludności. Polecenie z MSWiA<<

Kolejny schron znajduje się przy ul. Langiewicza 3 (366 miejsc). Następna lokalizacja także znajduje się w tej okolicy i jest tam miejsca dla 53 osób.

Znacznie więcej jest miejsc doraźnego schronienia i ukryć. Ich pojemność jest różna, bo od kilkudziesięciu osób do 200 czy 300.

Postanowiliśmy sprawdzić kilka lokalizacji MDS w centrum Lublina. – Nie przypominam sobie, żeby ktoś nas sprawdzał pod tym względem – mówi sprzedawczyni w butiku, ale sklep jest w tym miejscu od niedawna. Tymczasem mapa pokazuje, że w tej kamienicy ma być miejsce doraźnego schronienia. – Może gdzieś na podwórku coś takiego się znajduje – dodaje.

Więcej może być wiadomo w salonie optycznym, który w tej kamienicy jest od lat, ale tam słyszmy: - Być może gdzieś tu jest takie miejsce, ale się nie orientuję.

Kilka kamienic dalej jedna z mieszkanek: – Są tu piwnice i chyba była jakaś kontrola straży. Nie wiem, czy udałoby się tu komuś schować, bo od dawna tam nie byłam nie wiem nawet w jakim to wszystko jest stanie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty