Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 kwietnia 2023 r.
6:44

Schrony w Lublinie. Sprawdzamy, co pokazuje aplikacja Straży Pożarnej

Autor: Zdjęcie autora sko
0 A A
(fot. Archiwum)

Straż Pożarna policzyła schrony i inne miejsca, w których można się ukryć w razie zagrożenia. Jak sytuacja wygląda w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To było ogromne wyzwanie dla Państwowej Straży Pożarnej. Blisko 13 tys. strażaków brało udział w inwentaryzacji. Zadanie trwało 85 dni, to ponad 171 tys. godzin roboczych – wyliczał na konferencji prasowej Komendant Główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak i właśnie wtedy ogłaszał powstanie interaktywnej mapy schronów.

Znajduje się ona pod adresem schrony.straz.gov.pl.

Generał stał obok wiceszefa MSWiA, Macieja Wąsika i wyliczali, że w samych tylko schronach może się ukryć ponad 300 tys. osób. Dodatkowo jest blisko 9 tys. miejsc ukrycia i 224 tys. miejsc doraźnego schronienia.

>>Lubelskie. Gdzie się schować w razie ataku. Sprawdzamy, czy miasta mają schrony i ukrycia<<

Bartkowiak dodał, że to miejsca schronienia dla ponad 47 milionów osób a dodajmy, że zgodnie z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 Polaków jest nieco ponad 38 mln.

Liczenie piwnic

Wielka kontrola miejsc, w których można się schować w razie jakiegoś niebezpieczeństwa zaczęła się latem 2022 roku. Po ataku Rosji na Ukrainie zaczęły rodzić się pytania o to ile mamy w Polsce schronów i w jakim są stanie. Szybko okazało się, że sytuacja jest dramatyczna. Przez lata takie budowle były zaniedbywane. Pomieszczenia w podziemiach bloków, w których kiedyś planowano, że schowają się tam ludzie, zostały zamienione na składziki rupieci. Kiedy generał  Bartkowiak został wywołany do odpowiedzi podczas posiedzenia komisji sejmowej przyznał otwarcie, że mamy tylko 62 tysiące miejsc, które można nazwać schronem i realnie mogą pomieścić 1,3 mln ludzi, czyli 3,5 proc. populacji.

>>Trwa inwentaryzacja schronów i bunkrów w Polsce. Jak wyglądają ich wnętrza?<<

Dlatego właśnie strażacy chodzili po piwnicach czy garażach podziemnych, żeby ustalić, gdzie mają się w razie zagrożenia schować ludzie i w jakim stanie są te obiekty.

Mapa pokaże miejsce

Internetowa wyszukiwarka jest prosta w obsłudze, ale pracuje dosyć ciężko. Niekiedy trzeba odczekać długie minuty, żeby wskazała miejsca do ukrycia. Problemy są także gdy użytkownik wskaże konkretne miejsce, bo wówczas znów trzeba czekać aby w panelu bocznym ukazały się informacje dotyczące konkretnego miejsca.

>>Wielka kontrola. Strażacy sprawdzą schrony i piwnice<<

A te na mapie są podzielone na trzy kategorie.

Schrony – budowle ochronne o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób.

Miejsca doraźnego schronienia  - pełnią rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak wichury, orkany, trąby powietrzne, a także odrywającymi się elementami konstrukcji obiektów budowlanych i połamanymi drzewami.

Ukrycia - budowle ochronne niehermetyczne, wyposażone w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń.

Schrony w Lublinie

Jak, według strażackiej mapy, sytuacja wygląda w Lublinie. Nie daje ona pełnego obrazu, bo wskazuje obiekty w konkretnej odległości od podanego adresu. Ale na tej podstawie wiadomo, że w centrum miasta, w odległości 2 km, znajduje się ponad 1 tysiąc różnej klasy obiektów.

Co do samych schronów to jest ich niewiele. System pokazuje np. obiekt pod gmachem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Spokojnej. Jest tam miejsce dla 156 osób.

>>Straż pożarna sprawdza miejsca ukrycia ludności. Polecenie z MSWiA<<

Kolejny schron znajduje się przy ul. Langiewicza 3 (366 miejsc). Następna lokalizacja także znajduje się w tej okolicy i jest tam miejsca dla 53 osób.

Znacznie więcej jest miejsc doraźnego schronienia i ukryć. Ich pojemność jest różna, bo od kilkudziesięciu osób do 200 czy 300.

Postanowiliśmy sprawdzić kilka lokalizacji MDS w centrum Lublina. – Nie przypominam sobie, żeby ktoś nas sprawdzał pod tym względem – mówi sprzedawczyni w butiku, ale sklep jest w tym miejscu od niedawna. Tymczasem mapa pokazuje, że w tej kamienicy ma być miejsce doraźnego schronienia. – Może gdzieś na podwórku coś takiego się znajduje – dodaje.

Więcej może być wiadomo w salonie optycznym, który w tej kamienicy jest od lat, ale tam słyszmy: - Być może gdzieś tu jest takie miejsce, ale się nie orientuję.

Kilka kamienic dalej jedna z mieszkanek: – Są tu piwnice i chyba była jakaś kontrola straży. Nie wiem, czy udałoby się tu komuś schować, bo od dawna tam nie byłam nie wiem nawet w jakim to wszystko jest stanie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ogród  Saski pełen śmieci. "Wygląda jak stałe punkty picia alkoholu"

Ogród Saski pełen śmieci. "Wygląda jak stałe punkty picia alkoholu"

W Ogrodzie Saskim widać zalegające śmieci. Problem zgłosił do naszej redakcji Czytelnik. Miasto reaguje.

Patryk Romanowski został wypożyczony z Motoru Lublin do Znicza Pruszków

Młody piłkarz Motoru Lublin będzie zbierał doświadczenie w Betclic I lidze

Patryk Romanowski z Motoru Lublin tymczasowo przenosi się do innego klubu. 20-latek rundę wiosenną sezonu 24/25 spędzi na wypożyczeniu w Zniczu Pruszków.

Nietypowa prośba Dudy do Tuska. Chodzi o ochronę Netanjahu

Nietypowa prośba Dudy do Tuska. Chodzi o ochronę Netanjahu

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do rządu o zapewnienie możliwości udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz premiera Izraela Benjamina Netanjahu, gdyby ten wyraził taką wolę.

Mimo poślizgu na starcie na przystanek przy hubie komunikacyjnym autobus dojechał na czas, odjechał z samym kierowcą

Linia B wozi za darmo. Pasażerów niewielu, a uwag sporo

Według oficjalnych danych kilkadziesiąt osób dziennie korzysta z uruchomionej 16 grudnia bezpłatnej linii zamojskiego MZK. Przejechaliśmy trasę z przystanku początkowego do tego, na którym autobus zawraca. Naliczyliśmy... pięcioro pasażerów.

Lk 68 Lublin-Stalowa Wola Rozwadów

Inwestycje kolejowe w Polsce Wschodniej: nowe perspektywy dla biznesu i mieszkańców

Inwestycje w kolej w Polsce Wschodniej to kolejny element modernizacji gospodarki makroregionu. Dają one realną i bardziej przyjazną środowisku alternatywę dla transportu drogowego. Podróżni – mieszkańcy i goście, docenią komfort i krótszy czas. Biznes zaś – bezpieczeństwo i niezawodność spedycji towarów koleją. A wszystko to dzięki 1,7 mld złotych ze środków unijnych zainwestowanych przez Program dla Polski Wschodniej 2014-2020.

20-latek wpadł do stromego wyrobiska. Cudem uszedł z życiem

20-latek wpadł do stromego wyrobiska. Cudem uszedł z życiem

20-latek wyszedł z psem na spacer. Do domu wrócił tylko pies. Młody mężczyzna z Rejowca Fabrycznego cudem uszedł z życiem. Policjanci wyciągnęli go ze stromego wyrobiska.

To muzeum odwiedziło 196 tys. osób. Najwięcej z Polski i Izraela

To muzeum odwiedziło 196 tys. osób. Najwięcej z Polski i Izraela

Więcej zagranicznych turystów z całego świata odwiedziło Muzeum na Majdanku w 2024 roku. Oprócz Polaków, najliczniej przyjeżdżają tu goście z Izraela.

Koncert w Archikatedrze Lubelskiej
18 stycznia 2025, 20:00

Koncert w Archikatedrze Lubelskiej

W 100. rocznicę urodzin Andrzeja Nikodemowicza odbędzie się wyjątkowy koncert. Wydarzenie połączone będzie z promocją płyty „Misterioso”.

Dieta w rehabilitacji – co jeść, aby wspierać procesy naprawcze organizmu?

Dieta w rehabilitacji – co jeść, aby wspierać procesy naprawcze organizmu?

Proces rehabilitacji to walka na wielu frontach. Twoje ciało regeneruje się, walczy z obciążeniami i adaptuje się do nowej rzeczywistości. Ale co, jeśli najważniejszym sprzymierzeńcem w tej walce jest to, co masz na talerzu? Odpowiednia dieta może przyspieszyć procesy naprawcze i poprawić ogólny stan zdrowia. W tym artykule zajmiemy się szczegółowym spojrzeniem na to, jak żywienie może stać się twoją tajną bronią w drodze do zdrowia.

Co to jest strawberry make-up i jak go zrobić?

Co to jest strawberry make-up i jak go zrobić?

Pośród mód lansowanych w internecie przez celebrytki i celebrytów szczególnie dużym powodzeniem cieszą się makijaże proponowane przez Hailey Bieber. Modelka, influencerka i żona piosenkarza Justina Biebera już nie jeden raz udowodniła, że zna się na rzeczy. Pokazywane przez nią na Instagramie i TikToku pomysły na make-up natychmiast stają się trendami i są odtwarzane przez setki tysięcy użytkowniczek (i użytkowników) na całym świecie. Przedstawiamy jedną z propozycji cieszących się niesłabnącą popularnością już od lata 2023 roku – strawberry make-up, czyli makijaż truskawkowy.

Trener Krzysztof Andrzejewski liczy na kolejny triumf swoich podopiecznych

Jadą do spadkowicza po kolejne zwycięstwo. ChKS Chełm kontra Czarni Radom

W meczu 18. kolejki ChKS Chełm zagra na wyjeździe z Czarnymi Radom. Spotkanie zostanie rozegrane już w czwartek, o godzinie 20.30 i obejrzymy je w Polsacie Sport 2.

Jak zapewnić budynkowi odpowiednią wentylację?

Jak zapewnić budynkowi odpowiednią wentylację?

Każdy budynek potrzebuje wentylacji, by móc dobrze funkcjonować. Wyobraź sobie duszne wnętrze, wypełnione nieświeżym powietrzem i wilgocią. To nie tylko niewygodne dla przebywających tam ludzi, ale także groźne dla samego budynku. Wentylacja to fundament – dzięki niej można cieszyć się czystym powietrzem.

Praca w Straży Granicznej. Dużo wolnych etatów i dobra pensja

Praca w Straży Granicznej. Dużo wolnych etatów i dobra pensja

Straż Graniczna nadal rekrutuje. W tym roku nadbużański oddział zamierza przyjąć 190 nowych funkcjonariuszy. Już na początek można zarobić nawet 5,5 tys. zł na rękę.

Mikulov – klimatyczne czeskie miasteczko, którego nie sposób zapomnieć

Mikulov – klimatyczne czeskie miasteczko, którego nie sposób zapomnieć

Są takie miejsca, które raz odwiedzone, na długo zapadają w pamięć. Bez wątpienia zaliczyć do nich można Mikulov – niewielką miejscowość w Czechach, położoną na malowniczych Morawach Południowych. To małe, ale bardzo urocze miasteczko, do którego wielu turystów trafia przypadkiem – przez miasteczko prowadzi bowiem często uczęszczana przez Polaków droga w kierunku Wiednia. Mikulov można jednak także potraktować jako cel sam w sobie i spędzić na jego terenie kilka dni – zdecydowanie warto!

Mieszkanie w Lublinie — wady i zalety życia w bloku!

Mieszkanie w Lublinie — wady i zalety życia w bloku!

Własne M w bloku to dla niektórych wystarczająca przestrzeń do życia, jednak spore grono osób ma duży dylemat, czy wybrać takie mieszkanie, czy może zdecydować się na zakup lokalu w kamienicy, szeregowcu lub zająć budową domu. Oczywiście każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Przyjrzyjmy się bliżej mieszkaniom w bloku w Lublinie, by wypunktować wszystkie „za” i „przeciw”, które pomogą podjąć decyzję w sprawie wyboru idealnego miejsca do życia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kurek

ZAMOŚĆ

35,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

145,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Komunikaty