Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

3 września 2019 r.
20:48

Skwer ma być "bardziej reprezentatywny". Czyli najpierw wycinka drzew, potem beton

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
161 36 A A
Z inwentaryzacji drzewostanu dołączonej do dokumentacji przetargowej wynika, że wycinka dotyczy też dużych drzew: jesionów (m.in. 190 cm, 196 cm, 201 cm, 211 cm, 233 cm, 224 cm obwodu pnia ), dębów (268 cm), lip (204 cm, 232 cm), klonów (190 cm, 194 cm, 204 cm, 211 cm) oraz kasztanowców (180 cm, 200 cm). Zniknie też „nieestetyczna” brzoza o obwodzie pnia 224 cm<br />
Z inwentaryzacji drzewostanu dołączonej do dokumentacji przetargowej wynika, że wycinka dotyczy też dużych drzew: jesionów (m.in. 190 cm, 196 cm, 201 cm, 211 cm, 233 cm, 224 cm obwodu pnia ), dębów (268 cm), lip (204 cm, 232 cm), klonów (190 cm, 194 cm, 204 cm, 211 cm) oraz kasztanowców (180 cm, 200 cm). Zniknie też „nieestetyczna” brzoza o obwodzie pnia 224 cm
(fot. Ewelina Burda)

Skwer na rynku w Janowie Podlaskim (powiat bialski) ma być „bardziej reprezentacyjny”. Wiąże się to z wycinką 94 drzew

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdyby wycinka nie była konieczna, to nikt by tego nie robił – zapewnia Leszek Chwedczuk, wójt Janowa Podlaskiego. W listopadzie wygrał wybory, startując z komitetu „Odnowa dla Janowa”. – Fachowcy dokonali wstępnej oceny dendrologicznej drzewostanu i na tej podstawie wiemy, że część drzew jest chora – tłumaczy.

Z 140 zostanie 46

Teraz na skwerze rośnie 140 drzew. Pod topór ma pójść 94.

– Większość to tzw. podrostki, drzewa o średnicy od 10 do 30 centymetrów, które rosną pod starymi drzewami, cienkie, samosiewy. Ale większość drzew i tak zostaje – przekonuje Jan Maraśkiewicz, konserwator zabytków z Białej Podlaskiej, który wydał zgodę na taką rewitalizację.

Tymczasem z inwentaryzacji drzewostanu dołączonej do dokumentacji przetargowej wynika, że wycinka dotyczy też sporej wielkości jesionów (najwięcej), dębów, lip, klonów oraz kasztanowców. W tym dziewięć drzew „ze względów kompozycyjnych”.

„Usunięcie planowanych drzew pozwoli na swobodny rozwój pozostałych drzew będących w najlepszej kondycji zdrowotnej” – argumentuje autorka inwentaryzacji architekt krajobrazu Jolanta Majchrowska. I do wycinki kwalifikuje dwie trzecie rosnących tu obecnie drzew.

Konie zamiast drzew

Na skwerze powstanie plac z fontanną w kształcie koni. – Spod ich kopyt będzie tryskała woda – precyzuje wójt.

W związku z tym, że pojawi się fontanna, 8 drzew musi zostać wyciętych tylko ze względów kompozycyjnych, bez względu na to, czy są chore, czy nie. – Stary budynek zburzymy i powstanie nowy o charakterze poczekalni na autobusy z funkcją toalet publicznych. Będą też alejki wyłożone kostką i nowe ławki – wymienia Chwedczuk.

Skwer znajduje się naprzeciwko Parafii Trójcy Świętej. Obok jest duży plac z kostki, który służy m.in. jako parking.

– Przywracamy wartości estetyczne tego placu, który kiedyś miał charakter reprezentacyjny. Wprowadzamy fontannę. Będą tu pomniki historyczne. To wszystko będzie uporządkowane na osi. Będzie to wartość dodana dla Janowa – uważa konserwator zabytków. I przypomina, że ta część janowskiego rynku była kiedyś placem przedkościelnym.

Butelki w dziupli już nie schowa

Co na to mieszkańcy. Większość osób, które zastajemy na skwerze to panowie popijający napoje z procentami. Ale nie wszyscy.

– O nich się mówi „stojany”, o tych bywalcach skweru – opowiada Mieczysław Klimkiewicz. – Chowają butelki w dziuplach drzew. To stare drzewa, ale betonu mamy już tu dosyć, a w taki upał strasznie grzeje w kostki.

– Co nam zostanie, jak tu wytną? Gdzie dzieci mają wyjść? – zastanawia się inny mężczyzna, którego spotykamy przed sklepem.
A co na to stali bywalcy ławki na skwerze? – Mamy księdza i wójta i oni nami rządzą. Będziemy drzewa trzymali? Przyjdzie piła i zetnie – odpowiada jeden ze starszych mężczyzn. 

Teraz na skwerze rośnie 140 drzew. Pod topór ma pójść 94

Wójt chce alejek

Wójt przekonuje, że miejsce trzeba uporządkować.

– Teraz tam nie ma alejek utwardzonych. Chcemy zrobić z tego miejsce o charakterze publicznym. Będzie można przyjść z rodziną i przy fontannie odpocząć – podkreśla i dodaje, że pojawią się nowe nasadzenia. – To na pewno nie będzie betonowy plac.
Projekt rewitalizacji został ogłoszony w 2017 roku. – Były konsultacje z mieszkańcami – zapewnia Chwedczuk.

Teren ma być monitorowany i oświetlony.

– Do nas żadne dokumenty nie wpłynęły – ucina krótko Paweł Duklewski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. – Jeżeli wyłoniony zostanie wykonawca, to on będzie musiał wystąpić o pozwolenia – zaznacza.

– Myślę, że tu rzezi drzew nie będzie – komentuje z kolei Andrzej Łazeba, kierownik Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” w Janowie Podlaskim. – Stan tego drzewostanu jest tragiczny, drzewa są chore i dziurawe – podkreśla Łazeba.

Gmina chce na to przeznaczyć ponad 3 mln zł. Jeden przetarg unieważniono z uwagi na zbyt wysokie ceny oferentów. Ogłoszono drugi, który czeka na rozstrzygnięcie.

Siekierezada

Projekt rewitalizacji zakładający wycinkę drzew miał też Parczew. Mimo protestów mieszkańców, 24 maja miejscowa firma Eres wycięła wszystkie 54 drzewa rosnące na placu Wolności. Zamiast trawy i alejek mają tu być płyty betonowe i kostka imitująca naturalny kamień. Ale fundacja EkoRozwoju wystąpiła do starosty parczewskiego o ukaranie miasta. Zdaniem wrocławskiej organizacji, drzewa z parczewskiego rynku zostały usunięte niezgodnie z prawem.

Podobny scenariusz miał się rozegrać na włodawskim Czworoboku, ale do akcji wkroczyli aktywiści z Inicjatywy LWL i urzędnicy zgodzili się na przeprojektowanie placu i uratowanie większości drzew.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pasjans klasyczny - co warto wiedzieć na temat tej gry?

Pasjans klasyczny - co warto wiedzieć na temat tej gry?

Pasjans klasyczny to gra karciana, która cieszy się niesłabnącą popularnością od dziesięcioleci. Pomimo dostępności smartfonów i nowoczesnych gier komputerowych, pasjans pozostaje jednym z ulubionych sposobów na relaks dla wielu osób. Często kojarzony jest z chwilą odpoczynku oraz sposobem na rozwijanie umiejętności koncentracji i strategii. Pasjans to idealne połączenie zabawy i wyzwania, które pozwala oderwać się od codziennych obowiązków. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat? O tym poniżej.

Nowoczesne obrazy – doskonała dekoracja do każdego wnętrza

Nowoczesne obrazy – doskonała dekoracja do każdego wnętrza

Nowoczesne wzornictwo to przede wszystkim prostota i czystość formy. Modne obrazy i grafiki doskonale wpisują się w ten styl, łącząc dynamikę z minimalizmem. Dzięki temu idealnie komponują się z wnętrzami w stylu skandynawskim, nowoczesnym czy loftowym, dodając im charakteru i energii. Co więcej, nowoczesne obrazy są w stanie ożywić klasyczne stylizacje, wnosząc do nich nutę współczesności i unikalnego klimatu.

Jak przechowywać bransoletki, żeby się nie plątały?

Jak przechowywać bransoletki, żeby się nie plątały?

Bransoletki to nie tylko piękne dodatki. Często są to również cenne pamiątki, które zasługują na odpowiednie przechowywanie. Chcesz uniknąć ich plątania? Mam dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów, które nie tylko ochronią Twoją biżuterię, ale także pozwolą ją ładnie wyeksponować.

Budżet Lublina 2025. Ile pieniędzy brakuje w kasie miasta?
film

Budżet Lublina 2025. Ile pieniędzy brakuje w kasie miasta?

Jak powstaje budżet miasta Lublin na 2025 rok? Na jakim etapie są prace? Czy grozi nam bankructwo oraz ile pieniędzy nam brakuje? Na te pytania w programie Dzień Wschodzi odpowiada radny Lublina i przewodniczący komisji ekonomiczno-budżetowej Bartosz Margul. Jak sam mówi, budżet jest mniej więcej w połowie tworzenia, więc sprawdźcie co już teraz wiemy.

Michał Król w sobotę strzelił swoje pierwsze gole na poziomie PKO BP Ekstraklasy

Szczęśliwa trzynastka, czyli Michał Król z pierwszymi golami dla Motoru w PKO BP Ekstraklasie

Michał Król w sobotę, przy okazji meczu z Pogonią Szczecin zaliczył debiutanckie trafienia na poziomie PKO BP Ekstraklasy.

Udział w koncercie patriotycznym w hip- hopowym stylu jest całkowicie darmowy.

Patriotyczne koncerty na chełmskiej scenie

Już w tym tygodniu Chełmski Dom Kultury rozpoczyna obchody Narodowego Święta Niepodległości występem TADKA, który zaprezentuje patriotyczne utwory w hip-hopowym stylu. Wkrótce potem także lokalni artyści, w tej samej formie, oddadzą hołd wolnej ojczyźnie.

Przemocowiec w rękach policji

Przemocowiec w rękach policji

Włodawscy policjanci podczas awantury domowej zatrzymali 42-letniego mężczyznę. Jak się okazało, to nie pierwsza awantura i nie pierwsze groźby w kierunku swojej partnerki.

Magdalena Balsam jest liderką MKS FunFloor Lubin

KPR Gminy Kobierzyce na drodze MKS FunFloor Lublin po siódme zwycięstwo z rzędu

MKS FunFloor Lublin dzisiaj o godz. 20.30 zagra hitowy mecz w Kobierzycach. Będzie to dla podopiecznych Edyty Majdzińskiej zakończenie ligowego maratonu

Nagrodzona praca Kornelii z PM nr 1
galeria

Ratusz na pocztówce, na znaczku ZOO. Poczta skorzysta z dziecięcych obrazków

Kornelia tak pięknie namalowała zamojski ratusz, że jej obrazek znajdzie się na pocztówkach. A zwierzaki z ogrodu zoologicznego z pracy Oliwii ozdobią pocztowe znaczki.

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium