Sześć tysięcy kroków dziennie pozwala zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie – przypomina lubelski Ratusz. I zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów na bezpłatne wycieczki z przewodnikiem po Lublinie. Ma być zdrowo, ale i ciekawie. Zapisy ruszają w poniedziałek.
– Trasa „Sześć tysięcy kroków po Lublinie” z cyklu Wycieczki Akademickie zapewni nie tylko sporą dawkę ruchu, ale również wiedzy o naszym mieście. Zapraszam więc młodzież do udziału w tym spacerze, spojrzenia na miasto z innej perspektywy, posłuchania opowieści przewodniczki i przejścia dystansu, który według specjalistów zapewnia dobre zdrowie i samopoczucie – zachęca Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina.
Uczestnicy wycieczki mają poznać historię i wydarzenia związanie z ciekawymi i nie do końca odkrytymi miejscami. Trasa rozpocznie się pod Bramą Krakowską. Następnym przystankiem będzie podwórko przy ul. Bramowej, na którym znajduje się Baszta Półokrągła i mural przedstawiający XVII-wieczną panoramę Lublina.
– Później przejdziemy w kierunku centrum. Pod Ratuszem opowiemy historię Jana Gilasa, który w 1939 roku w trakcie niemieckiego nalotu wyniósł z ratuszowego budynku niemiecką bombę i zmarł na zawał. Na pl. Litewskim zwrócimy uwagę na niezauważaną przez wiele osób stację meteorologiczną UMCS, co będzie punktem wyjścia do rozmowy o akademickości Lublina – mówi Magdalena Łuczyn, która poprowadzi Wycieczki Akademickie.
Spacerowicze nieco zboczą z kursu na ul. Żołnierzy Niepodległej (dawnej I Armii Wojska Polskiego). Tu zobaczą mozaikę zdobiącą elewację budynku, w którym mieści się siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej, a następnie działający w kolejnej bramie uliczny zdrój. Przy ul. Jasnej zatrzymają się przy dwóch tutejszych muralach i przejdą do Ogrodu Saskiego. Stąd uczestnicy dotrą pod Centrum Spotkania Kultur, gdzie usłyszą m.in. o zlokalizowanej na dachu budynku miejskiej pasiece.
– Tu trasa się zakończy, choć równie dobrze możemy stąd zacząć i przejść w kierunku Bramy Krakowskiej. Będzie to zależało od preferencji danej grupy – zaznacza przewodniczka. I dodaje: – Zamysł jest taki, żeby pokazać miejsca, które często bezrefleksyjnie mijamy i zwrócić uwagę na drobnostki i niuanse.
Bezpłatne spacery są adresowane do uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów z Polski i zagranicy. Wycieczki będą prowadzone w języku polskim lub angielskim. Zapisy ruszają w poniedziałek 22 maja. Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny na stronie student.lublin.eu. Poza wskazanymi tam datami, możliwe będzie umówienie się na zwiedzanie w czasie wskazanym przez grupę. W celu umówienia się na konkretny termin, należy pisać mailowo na adres barbara.kostecka@lublin.eu lub dzwonić pod numer 81 466 2515.