Okulistyka lubelska pozyskała ok. 32 mln zł na remont dawnego pałacu Chrzanowskich przy ul. Chmielnej i stworzenie Europejskiego Centrum Innowacyjnych Terapii Schorzeń Plamki. Miesięcznie po remoncie na Chmielnej 1 będzie operowanych ponad 1000 pacjentów, zarówno dorosłych, jak dzieci i młodzieży
Remont tzw. starego budynku okulistyki przy ul. Chmielnej był planowany od dłuższego czasu. Uniwersytet Medyczny w Lublinie sfinalizował już wszelkie formalności z Zakonem Sług Jezusa, który jest właścicielem dawnego pałacu; i rusza z remontem.
- Dotacja z Ministerstwa Zdrowia w wysokości ok. 32 mln zł pozwoli nam na remont generalny wnętrz pałacu, od piwnic aż po dach, ze szczególnym uwzględnieniem bloku operacyjnego, sal operacyjnych, przychodni – mówi prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Cyfryzacji i Promocji Uniwersytetu Medycznego, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej Katedry Okulistyki, który otrzymał pełnomocnictwa od rektora prof. dr hab. n. med. Wojciecha Załuska, rektora UML oraz dr Beaty Gawelskiej, dyrektora SPSK1, do sprawowania bezpośredniego nadzoru nad wdrożeniem projektu, czyli nad remontem i uruchomieniem wspomnianego centrum.
– Powstanie centrum jednodniowych procedur okulistycznych, zarówno diagnostycznych, jak i terapeutycznych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób plamki czyli iniekcje doszklistkowe, chirurgia siatkówki (witrektomie) i cała gama najnowszych procedur diagnostycznych, terapeutycznych, również z szeroko pojętą chirurgią wewnątrzgałkową, mam tu na myśli chirurgię zaćm, to wszystko pozwoli na istotne zwiększenie dostępności tych procedur dla naszych pacjentów. Oceniam, że dzięki dotacji ministerialnej wydolność ośrodka zwiększy się o około 40 proc. czyli miesięcznie będziemy wykonywać grubo ponad tysiąc zabiegów operacyjnych – dodaje.
Lubelska okulistyka jest ośrodkiem o najwyższej referencyjności, gdzie wykonywane są najtrudniejsze zabiegi. Dzięki utworzeniu nowego centrum znacznie rozszerzy się możliwość ponadregionalnego leczenia urazów narządów wzroku , które dotykają i plamki, i siatkówki oraz wymagają bardzo specjalistycznych procedur diagnostycznych oraz operacyjnych.
– My, działając w bliskości z kliniką dziecięcą, a jako jedyni w regionie mamy klinikę dziecięcą, rozszerzamy również bardzo istotnie ofertę dla małych pacjentów, dla dzieci i młodzieży. W tych grupach wiekowych pacjenci przyjeżdżają z takimi chorobami rzadkimi, które zaczynają się w dzieciństwie i młodości a dotyczą plamki i siatkówki – dodaje prof. Robert Rejdak.
Okulistyka lubelska jest częścią Europejskiej Sieci Ośrodków Referencyjnych dla chorób rzadkich (ERN-EYE). - Na czas remontu chirurdzy - okuliści wyrazili gotowość pracy na dwie zmiany, również w trybie popołudniowym. Wspierają te wszystkie prace przygotowawcze pan profesor Jerzy Mackiewicz i pan prof. Tomasz Żarnowski z zespołami. Uspokajamy, że jakichś opóźnień dużych dla pacjentów nie będzie – zapewnia prof. Rejdak. – Jesteśmy wdzięczni Ministerstwu Zdrowia za pozyskane środki – dodaje.