Po dwóch latach Orlęta Łuków wracają do ekstraklasy męskich klubowych polskich ciężarów
Po wygranej nad AKS Myślibórz Orlęta Łuków awansowały do ekstraklasy. Drużyna prowadzona przez Roberta Dołęgę w wielkim stylu wróciła do elity klubowych męskich ciężarów w Polsce. Łukowianie byli gospodarzem finałowej rozgrywki. Nie było na nich mocnych w fazie grupowej i jako zespół z największą ilością punktów mogli podjąć się organizacji wielkiego finału I ligi.
Za przeciwników mieli AKS Myślibórz oraz Śląsk Wrocław. Ostatnia z drużyn zrezygnowała jednak z walki o awans i nie przyjechała do Łukowa.
Od tego sezonu rozgrywki wśród mężczyzn prowadzone są w nowym systemie, wzorowanym na lidze niemieckiej. Orlęta startujące w grupie C I ligi okazały się niepokonane w pierwszej fazie. Również w finale zdeklasowały zespół z Myśliborza.
Łukowianie uzbierali łącznie 1773,5 pkt, przeciwnicy zaledwie 1368,9. Najlepiej punktującym w drużynie gospodarzy był sam trener Robert Dołęga. Najstarszy z braci Dołęgów, były reprezentant Polski, osiągnął w dwuboju 340 kg, co przełożyło się na 366,2 pkt w klasyfikacji Sinclair’a. Drugi był Łukasz Ławecki – 290 kg w dwuboju i 365,2 pkt
Z kolei w zespole AKS najlepszy rezultat uzyskał Szymon Rotnicki, który uzbierał 369,7 pkt. W rwaniu uporał się z ciężarem 115 kg, w podrzucie – 140 kg.
ŁKS Orlęta Łuków – AKS Myślibórz 1773,5:1368,9
Punktujący w drużynie Orląt: Robert Dołęga – 366,2 pkt, Łukasz Ławecki – 365,2, Jarosław Daniluk – 361,5, Marcin Izdebski – 343,8, Łukasz Boncik – 336,8 i Patryk Czerwonogrodzki – 331,1.
Organizatorem zawodów były Orlęta Łuków i Klub Olimpijczyka Ziemi Łukowskiej. Patronat nad tą imprezą objęli Burmistrz Łukowa Dariusz Szustek, Starosta Łukowski Janusz Kozioł i Prezes Agencji Modernizacji Rolnictwa Pan Leszek Świętochowski.
– Cele jakie założyliśmy przed sezonem udało nam się osiągnąć. W planach były cztery medale w rywalizacji indywidualnej oraz awans do ekstraklasy. Dziękuję zawodnikom za ciężką pracę na treningach i walkę na zawodach. Bardzo się cieszymy, że awansowaliśmy do elity, czyli ośmiu najlepszych drużyn w Polsce. Chcę wyróżnić cały zespół. Dziękuję także wszystkim darczyńcom, sponsorom i osobom, które mają swój udział w tym sukcesie. W szczególności jestem wdzięczny prezesowi Agencji Modernizacji Rolnictwa Leszkowi Świętochowskiemu, za wsparcie i udział w zawodach oraz dopingowanie zawodników – mówi trener Orląt Robert Dołęga.
Złoto zostało w Opolu
Mistrzem Polski, podobnie jak przed rokiem, zostali zawodnicy Budowlanych Opole. Bartłomiej Bonk, Arkadiusz Michalski, Daniel Dołęga i spółka okazali się lepsi w finałowej rozgrywce ekstraklasy od zawodników Tarpana Mrocza, w składzie których byli m.in. bracia Adrian i Tomasz Zielińscy, Arsen Kasabijew. Brązowy medal wywalczyła Mazovia Ciechanów.
Mistrzowie wygrali stosunkiem punktów 2097,1 do 2087,3. Najlepszy indywidualny wynik według klasyfikacji Sinclair’a uzyskał w finale Tomasz Zieliński – 435,4 pkt – 387 kg w dwuboju (172 kg w rwaniu + 215 kg w podrzucie).