Rywale są znani, terminarz także. Młodzieżowa reprezentacja Polski ma trzy miesiące, żeby przygotować się do Mistrzostw Świata do lat 20, które odbędą się również w Lublinie. Dla selekcjonera Jacka Magiery będzie to głównie okres nastawiony na obserwację i analizy.
Jednak tabelki i liczby sobie, a rzeczywistość sobie. Nawet taki zwolennik statystyk jak Adam Nawałka musiał w zeszłym roku przełknąć gorzką pigułkę na Mundialu w Rosji.
Teoria nie przeżyła w starciu z praktyką.
Opiekun kadry U-20 - Jacek Magiera - zdaje sobie sprawę z rosnącej presji, ale podobnie jak aktualny trener Lecha Poznań, zachowuje spokój. Rozliczać go z jego pracy będzie można dopiero po zakończeniu turnieju.
– Nie było możliwości, żebyśmy wylosowali zespół, którego byśmy nie chcieli, bo to jest piłka młodzieżowa, która rządzi się swoimi prawami. Przed nami, przed sztabem, jest teraz czas, żeby zdobyć jak najwięcej informacji o przeciwniku. Na pewno będą analizy i będziemy starali się naszych rywali rozebrać na czynniki pierwsze – ocenił losowanie grup w rozmowie z portalem Łączy Nas Piłka szkoleniowiec polskiej młodzieżówki.
Czas na selekcję
Trener musi podjąć wszystkie kluczowe decyzje do 13 maja. To właśnie wtedy poznamy ostateczną, 21-osobową kadrę (w tym trzech bramkarzy) na mistrzostwa.
Do tego czasu młodzi piłkarze mają czas na przekonanie do siebie selekcjonera. Dla niego niezwykle istotne będzie to - co zresztą podkreślał w wywiadach - czy jego podopieczni będą regularnie grać w swoich klubach.
W porównaniu do Nawałki Magiera ma twardszy orzech do zgryzienia, bo jego podopieczni nie musieli brać udziału w kwalifikacjach do turnieju. W drugiej połowie ubiegłego roku szkoleniowiec przetestował w sumie 32 piłkarzy. Najmocniejszym punktem tej drużyny będzie pozycja bramkarza; nawet pomimo nieobecności utalentowanego Kamila Grabary (20-latek gra już w kadrze U-21), wypożyczonego ostatnio z Liverpoolu do duńskiego Aarhus GF, między słupkami prawdopodobnie stanie Radosław Majecki z Legii Warszawa, który zaliczał już regularne występy w kadrze.
Jeszcze dwa zgrupowania, jeszcze dwa mecze
Bramki w meczach strzelało do tej pory sześciu graczy, z czego jeden (Artur Siemaszko z GKS Tychy) skończył już 22 lata. Najskuteczniejszym strzelcem jest Dominik Steczyk z niemieckiego 1.FC Nurnberg, który trafił do siatki dwukrotnie.
To on wydaje się być głównym kandydatem do miana pierwszego snajpera zespołu. Wysoko stoją również notowania pomocników Bartosza Slisza z Zagłębia Lubin i Jakuba Modera z Odry Opole (rozegrali odpowiednio pięć i sześć ostatnich spotkań) oraz obrońców Serafina Szota z Odry Opole i Tymoteusza Puchacza z GKS Katowice (obaj pojawiali się ostatnio na murawie sześciokrotnie).
Polscy młodzieżowcy mają przed sobą jeszcze dwa zgrupowania: w marcu oraz przed samym turniejem w maju. W najbliższych tygodniach Biało-Czerwoni rozegrają dwa mecze kontrolne z Japonią i z Niemcami.
Egzotyczni rywale...
Ubiegłoroczne seniorskie Mistrzostwa Świata w Rosji udowodniły, że Polacy nie radzą sobie zbyt dobrze w starciu z piłkarzami z innych kontynentów.
Podopieczni Adama Nawałki odebrali lekcje gry od Senegalu (1:2) i Kolumbii (0:3). Przed zupełną kompromitacją uchroniła ich jedynie wygrana 1:0 z Japonią, chociaż styl w jakim ją odnieśli pozostawiał wiele do życzenia.
Najbardziej wymagającym rywalem wydaje się być Senegal. „Lwy Terangi” w 2015 roku znalazły się tuż poza podium młodzieżowych Mistrzostw Świata U-20. Są też aktualnym wicemistrzem Afryki do lat 19. Najwyżej wyceniani zawodnicy (według branżowego portalu Transfermarkt) Souleymane Aw i Amadou Ndiaye grają odpowiednio w belgijskim KAS Eupen i francuskim FC Metz.
...których nie można lekceważyć
Na pewno nie można zlekceważyć reprezentacji Kolumbii. Młodzieżowy turniej z 2017 roku pokazał, że futbol z Ameryki Południowej bywa bardzo niewygodny dla pozostałych ekip. To właśnie wtedy Wenezuela zdobyła srebrny medal, a Urugwaj zajął czwarte miejsce, przegrywając w meczu o brąz dopiero po serii rzutów karnych.
Kolumbijscy młodzieżowcy zostali brązowymi medalistami czempionatu globu U-20 w 2003 roku. Marzy im się powtórzenie tego sukcesu, a skład mają całkiem ciekawy. Tamtejsi piłkarze reprezentują rodzime kluby, za wyjątkiem Ivana Angulo (brazylijskie SE Palmeiras) i Jaimego Alvarado (hiszpańskie Hercules CF).
Wicemistrz Oceanii
Najmniej znanym zespołem z całej stawki jest reprezentacja Tahiti. Wyspiarze dostali się na młodzieżowy Mundial jako wicemistrz Oceanii. W swoim składzie mają kilku zawodników, jak Terai Bremond, czy Samuel Liparo, którzy grają na co dzień we Francji.
Przypomnijmy, że awans do fazy pucharowej turnieju uzyskają po dwa czołowe zespoły z każdej z sześciu grup oraz cztery najlepsze drużyny z trzecich miejsc.
Mecze 1/8 finału rozpoczną się 2 czerwca. Triumfatora całej imprezy poznamy natomiast 15 czerwca w Łodzi.
Gratka dla kibiców
Warto podkreślić, że zmagania młodzieżowców są łakomym kąskiem dla kibiców piłki nożnej na całym świecie. W poprzednich edycjach tego turnieju brali udział między innymi Lionel Messi, czy Paul Pogba, którzy obecnie są uznawani za czołowych zawodników globu.
Przy okazji Mistrzostw Europy U-21, które dwa lata temu gościły w Polsce, sygnał nadawców telewizyjnych dotarł do 150 krajów. Wiadomo, że zainteresowanie Mistrzostwami Świata będzie równie duże albo nawet większe, bo chęć transmitowania meczów z tego turnieju wyraziło już ponad 100 państw. W Polsce wszystkie 52 spotkania pokaże Telewizja Polska.
Na trybunach, przynajmniej przy okazji starć z udziałem reprezentacji Polski, również nie powinno być wielu pustych krzesełek. Jak podaje portal Łączy Nas Piłka, w ciągu 24 godzin od uruchomienia internetowej przedsprzedaży zamówiono aż 53 734 bilety. Wszystkie miejsca będą zajęte podczas finału 15 czerwca w Łodzi oraz półfinału 11 czerwca w Lublinie.
===
Mecze grupowe w Lublinie
- 23 maja o godz. 18.00: Tahiti - Senegal (grupa A)
- 24 maja o godz. 18.00: Honduras - Nowa Zelandia (grupa C)
- 26 maja o godz. 18.00: Senegal - Kolumbia (grupa A)
- 27 maja o godz. 18.00: Honduras - Urugwaj (grupa C)
- 29 maja o godz. 20.30: Kolumbia - Tahiti (grupa A)
- 30 maja o godz. 18.00: Norwegia - Honduras (grupa C)
- 3 czerwca o godz. 17.30: mecz 1/8 finału
- 4 czerwca o godz. 17.30: mecz 1/8 finału
- 11 czerwca o godz. 20.30: mecz półfinałowy
---
Grupy Mistrzostw Świata U-20 w Polsce
- Grupa A: Polska, Kolumbia, Tahiti, Senegal
- Grupa B: Meksyk, Włochy, Japonia, Ekwador
- Grupa C: Honduras, Nowa Zelandia, Urugwaj, Norwegia
- Grupa D: Katar, Nigeria, Ukraina, USA
- Grupa E: Panama, Mali, Francja, Arabia Saudyjska
- Grupa F: Portugalia, Korea Południowa, Argentyna, RPA
---
Mecze reprezentacji Polski w grupie A
- 23 maja o godz. 20.30: Polska - Kolumbia (Łódź)
- 26 maja o godz. 20.30: Polska - Tahiti (Łódź)
- 29 maja o godz. 20.30: Senegal - Polska (Łódź)