Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Reprezentacja

12 czerwca 2017 r.
15:06

Nowa jakość w kadrze. Tak mocni nie byliśmy od lat

(fot. Press Focus/x-news)

Reprezentacja Polski po trzech bramkach Roberta Lewandowskiego pokonała 3:1 Rumunię i już we wrześniu może świętować awans na mistrzostwa świata.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sobotni mecz pokazał, że w polskiej piłce idzie nowa jakość. Nie chodzi nawet o to, że wygraliśmy już po raz piąty w eliminacjach i jesteśmy na najlepszej drodze do awansu na mistrzostwa świata, bo takie passy już na początku XXI wieku, za sprawą reprezentacji Jerzego Engela i Pawła Janasa, przeżywaliśmy.

Nie chodzi też o to, że jesteśmy w czołowej dziesiątce rankingu FIFA, a za chwilę – jeżeli korzystnie ułożą się dla nas wyniki innych meczów – możemy być nawet na piątym miejscu. Najważniejszy jest styl, w jakim wygrywamy kolejne spotkanie i tempo, w jakim rozwija się nasza reprezentacja.

Dominacja totalna

Gdy w październiku 2014 roku pierwszy raz w historii ogrywaliśmy Niemców, cieszyli się z wielkiego sukcesu, ale nie mieliśmy też wątpliwości, że to nasi zachodni sąsiedzi dominowali w tym spotkaniu.

Awans do ćwierćfinału mistrzostw Europy i porażka po rzutach karnych z Portugalią, która wywalczyła tytuł, pokazał, że zrobiliśmy kolejny krok do przodu. Na Euro graliśmy dojrzale, byliśmy zdyscyplinowani i mogliśmy pochwalić się żelazną defensywą, dzięki czemu osiągnęliśmy sukces. W naszej grze brakowało jednak polotu i pewności siebie, jaką oglądamy obecnie.

Jesienne zwycięstwo 3:0 w Bukareszcie i sobotni triumf 3:1 na Stadionie Narodowym pokazały, że obecnie reprezentacje Polski i Rumunii (również była uczestnikiem Euro 2016) dzieli różnica kilku klas. W tych spotkaniach oglądaliśmy najlepszy zespół Biało-Czerwonych od lat. Polacy zupełnie zdominowali przeciwników. Świetnie czuli się z piłką przy nodze, spokojnie prowadzili atak pozycyjny, potrafili podkręcić tempo, błysnąć fantazją. Poza końcówką, gdy mając już niemal pewne zwycięstwo, nieco spuścili z tonu, niemal nie mieli chwil słabości.

Odwaga popłaca

Bijąc brawo piłkarzom, nie możemy zapomnieć o selekcjonerze, który tę reprezentację stworzył. Nawałka na początku eliminacji zaryzykował i mocno postawił na młodych – Karola Linettiego i Piotra Zielińskiego, którzy we Francji byli jedynie statystami. Opłaciło się, bo ci młodzi środkowi pomocnicy wnieśli do naszego zespołu nową jakość.

W sobotni wieczór błysnął szczególnie Zieliński, który miał udział przy wszystkich trzech bramkach. Zaliczył dwie bezpośrednie asysty, a przy pierwszym golu znakomicie wyprowadził na pozycję Łukasza Piszczka, który dośrodkował do faulowanego Roberta Lewandowskiego. Nic dziwnego, że po meczu zarówno selekcjoner, jak i kapitan nie szczędzili mu pochwał.

Dziesiątka ze snów

– Piotrek ma fantastyczne możliwości, o czym wiedzieliśmy od dawna. Bardzo liczyliśmy na tego zawodnika i czekaliśmy na eksplozję jego talentu. Teraz to widzimy, myślę, że będzie prezentował klasę światową. Już teraz jest to piłkarz dużego formatu, który potrafi grać na pozycji nr 10 i na pozycji nr 8. Myślę, że cały czas będzie się rozwijał – stwierdził Nawałka.

– On czuje grę, widać, że wie co i gdzie chce grać. Próbuję cały czas zachować motywację i koncentrację na najwyższym poziomie. Świetnie mi się z nim współpracuje – dodał Lewandowski, który kompletując hat-tricka wyprzedził Grzegorza Lato na liście najskuteczniejszych zawodników w historii reprezentacji Polski. Obecnie zajmuje na niej drugie miejsce, a do prowadzącego w tej klasyfikacji Włodzimierza Lubańskiego traci już tylko dwa trafienia.

Kapitan wśród legend

– Naprawdę? Nie wiedziałem. Bardzo się z tego cieszę. Jeszcze bardziej cieszę się jednak ze zwycięstwa i z tego, że wykonaliśmy kolejny krok w kierunku awansu na mistrzostwa świata. Im szybciej załatwimy awans, tym lepiej. Teraz ważne są mecze z Danią i Kazachstanem – stwierdził snajper Bayernu Monachium.

Awans o krok

Jeżeli Biało-Czerwoni wygrają oba te spotkania, już we wrześniu, prawdopodobnie jako pierwsza drużyna z Europy, zapewnią sobie awans na mistrzostwa świata. Teoretycznie mogą zagwarantować sobie bilety do Rosji już po meczu w Kopenhadze, ale stanie się tak tylko, jeżeli Czarnogóra przegra w Astanie.

Na cztery kolejki przed końcem eliminacji wyprzedzamy najgroźniejszych rywali już o sześć punktów. Rumunia, która po losowaniu uważana była za naszego głównego rywala, traci już dziesięć „oczek”.Tylko prawdziwy kataklizm mógłby pozbawiać nas awansu.

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!