Z funkcji prorektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zrezygnował profesor Eugeniusz Grela. Rezygnacja związana jest z naszym niedawnym artykułem
Komunikat w tej sprawie przesłała dzisiaj Iwona Pachcińska, rzecznik uniwersytetu. Profesor rezygnację złożył na dzisiejszym posiedzeniu Kolegium Rektorsko-Dziekańskiego Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Prof. dr hab. Zygmunt Litwińczuk przyjął ją.
Jak czytamy w komunikacie, "profesor Eugeniusz Grela jako powód swojej rezygnacji z funkcji prorektora podał troskę o dobro Uniwersytetu w związku z kontrowersjami, jakie wywołało przedstawienie przez niego niestosownych treści podczas wykładu ze studentami. Zdarzenie to miało miejsce w ubiegłym tygodniu. Jest nam bardzo przykro, że studenci spotkali się z niewłaściwym zachowaniem prowadzącego zajęcia. Pragniemy podkreślić, że władze Uczelni stanowczo potępiają zachowania, które naruszają wzajemny szacunek i dobre obyczaje. Powinnością każdego członka naszej społeczności akademickiej powinna być troska o kulturę i szacunek w każdym miejscu. Myśląc o przyszłości, zwracamy się do wszystkich studentów naszego Uniwersytetu, aby w sytuacjach, które budzą ich wątpliwości lub są niejasne nie wahali się zgłaszać do Opiekuna Roku, Dziekana lub Prorektora ds. studenckich i dydaktyki."
Kontrowersyjny żart na wykładzie
Chodzi o seksistowski żart, który pojawił się w jednej z prezentacji na wykładzie profesora Greli. Pokazał on rysunek przedstawiający seks oralny, opatrzony komentarzem „Najwięcej witamin jest w skórce!”.
- To jest kwestia podejścia. Jeśli ktoś jest przewrażliwiony na jakimś punkcie, to odbierze to negatywnie, a mowa jest tylko o roli witamin, które są przecież w różnych częściach ciała – tłumaczył nam w środę prof. Grela. – Poza tym rysunek, który pokazałem w prezentacji, jest dostępny w internecie.
Później naukowiec dodał przeprosiny do swojego komentarza. – Nie widzę w tym nic niestosownego, ale studentów, którzy poczuli się urażeni żartem z mojej strony, przepraszam – zaznaczył.
Prof. Eugeniusz Grela jest wykładowcą z wydziału biologii, nauk o zwierzętach i biogospodarki, a jednocześnie pełnił w Uniwersytecie Przyrodniczym funkcję prorektora ds. organizacji i rozwoju.