Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

23 czerwca 2021 r.
18:12

Lubelskie uczelnie lecą w dół. UMCS zaskoczony wynikami rankingu

0 4 A A
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej spadł z 34. na 43. miejsce
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej spadł z 34. na 43. miejsce (fot. Maciej Kaczanowski)

Uniwersytet Medyczny pozostaje najwyżej sklasyfikowaną uczelnią z Lublina w najnowszym Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy 2021”. Wyraźne spadki zanotowały Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytet Przyrodniczy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zestawienie po raz 22. przygotowało Wydawnictwo Edukacyjne Perspektywy. W czołówce uczelni akademickich nie doszło do zmian. Liderem pozostaje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie przed Uniwersytetem Warszawskim i Politechniką Warszawską. Do roszady doszło tuż za podium. Na czwarte miejsce awansował Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który przegonił krakowską Akademię Górniczo-Hutniczą.

Z lubelskich uczelni najwyżej – na 21. miejscu – sklasyfikowany został Uniwersytet Medyczny, który w porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia zanotował spadek o sześć pozycji. – Podchodzimy ze spokojem do wszelkiego rodzaju rankingów. One rządzą się swoimi prawami. Ale chcemy wyciągnąć z tego konkretne wnioski – komentuje prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego. I podkreśla, że jego uczelnia została oceniona wysoko pod względem warunków studiowania czy umiędzynarodowienia. – Są natomiast obszary, nad którymi musimy popracować. To na przykład organizacja efektywności naukowej, czy współpraca z otoczeniem gospodarczym, żebyśmy mieli więcej możliwości wdrażania naszych wynalazków i patentów – dodaje rektor.

Do trzeciej dziesiątki wskoczyła Politechnika Lubelska, awansując z 31. na 27. miejsce. Uczelnia okazała się bezkonkurencyjna w kategorii patenty i prawa ochronne. – Zajęliśmy też drugie miejsce pod względem innowacyjności, ustępując nieznacznie Zachodniopomorskiemu Uniwersytetowi Technologicznemu w Szczecinie i zyskując ogromną przewagę nad Politechniką Łódzką – zauważa prof. Wojciech Franus, prorektor ds. nauki. I dodaje: – Awans o cztery miejsca to sporo. To efekt dostrzeżenia m.in. naszej aktywności patentowej, ale też pozyskiwania środków zewnętrznych na badania i prestiżowych publikacji naszych pracowników.

Na 43. pozycji ex aequo uplasowały się Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Dla pierwszej z tych uczelni oznacza to awans o dwa „oczka”. UMCS z kolei spadł z 34. miejsca, osiągając najgorszy wynik w zestawieniu od lat. W największym lubelskim uniwersytecie przyjęto to z zaskoczeniem.

– Ostatnimi czasy systematycznie odnotowujemy wzrost pozycji naszej uczelni i kadry naukowej w światowych, znaczących zestawieniach takich jak: The Center for World University Rankings, Lista TOP 2% zawierająca nazwiska najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie czy prestiżowy ranking Clarivate Analytics 2020 ukazujący najczęściej cytowanych naukowców świata wg bazy Web of Science – wylicza Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS. – Dane zawarte w rankingu „Perspektyw” przyjmujemy więc z dystansem, tym bardziej, że niektóre wskaźniki rankingowe nie są dla nas do końca jasne i klarowne. Należy również pamiętać, że ze względu na charakter naszej uczelni, pewnych strat w punktach rankingowych, w stosunku np. do uczelni technicznych, nie jesteśmy w stanie nadrobić.

Znaczny spadek zanotował także Uniwersytet Przyrodniczy, który zajmuje miejsce w szóstej dziesiątce.

Powody do zadowolenia mają za to w Białej Podlaskiej. Tamtejsza Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II okazała się najlepsza wśród publicznych uczelni zawodowych. Przed rokiem zajęła trzecie miejsce. Na szóstej pozycji została sklasyfikowana Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, która awansowała o 11 lokat.

W czołówce zestawienia uczelni niepublicznych nie ma szkół z naszego regionu. 33 miejsce zajmuje Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie (spadek o siedem pozycji). 37. lokatę utrzymała Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. W. Pola.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium