Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

23 czerwca 2021 r.
18:12

Lubelskie uczelnie lecą w dół. UMCS zaskoczony wynikami rankingu

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej spadł z 34. na 43. miejsce
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej spadł z 34. na 43. miejsce (fot. Maciej Kaczanowski)

Uniwersytet Medyczny pozostaje najwyżej sklasyfikowaną uczelnią z Lublina w najnowszym Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy 2021”. Wyraźne spadki zanotowały Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytet Przyrodniczy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zestawienie po raz 22. przygotowało Wydawnictwo Edukacyjne Perspektywy. W czołówce uczelni akademickich nie doszło do zmian. Liderem pozostaje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie przed Uniwersytetem Warszawskim i Politechniką Warszawską. Do roszady doszło tuż za podium. Na czwarte miejsce awansował Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który przegonił krakowską Akademię Górniczo-Hutniczą.

Z lubelskich uczelni najwyżej – na 21. miejscu – sklasyfikowany został Uniwersytet Medyczny, który w porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia zanotował spadek o sześć pozycji. – Podchodzimy ze spokojem do wszelkiego rodzaju rankingów. One rządzą się swoimi prawami. Ale chcemy wyciągnąć z tego konkretne wnioski – komentuje prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego. I podkreśla, że jego uczelnia została oceniona wysoko pod względem warunków studiowania czy umiędzynarodowienia. – Są natomiast obszary, nad którymi musimy popracować. To na przykład organizacja efektywności naukowej, czy współpraca z otoczeniem gospodarczym, żebyśmy mieli więcej możliwości wdrażania naszych wynalazków i patentów – dodaje rektor.

Do trzeciej dziesiątki wskoczyła Politechnika Lubelska, awansując z 31. na 27. miejsce. Uczelnia okazała się bezkonkurencyjna w kategorii patenty i prawa ochronne. – Zajęliśmy też drugie miejsce pod względem innowacyjności, ustępując nieznacznie Zachodniopomorskiemu Uniwersytetowi Technologicznemu w Szczecinie i zyskując ogromną przewagę nad Politechniką Łódzką – zauważa prof. Wojciech Franus, prorektor ds. nauki. I dodaje: – Awans o cztery miejsca to sporo. To efekt dostrzeżenia m.in. naszej aktywności patentowej, ale też pozyskiwania środków zewnętrznych na badania i prestiżowych publikacji naszych pracowników.

Na 43. pozycji ex aequo uplasowały się Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Dla pierwszej z tych uczelni oznacza to awans o dwa „oczka”. UMCS z kolei spadł z 34. miejsca, osiągając najgorszy wynik w zestawieniu od lat. W największym lubelskim uniwersytecie przyjęto to z zaskoczeniem.

– Ostatnimi czasy systematycznie odnotowujemy wzrost pozycji naszej uczelni i kadry naukowej w światowych, znaczących zestawieniach takich jak: The Center for World University Rankings, Lista TOP 2% zawierająca nazwiska najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie czy prestiżowy ranking Clarivate Analytics 2020 ukazujący najczęściej cytowanych naukowców świata wg bazy Web of Science – wylicza Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS. – Dane zawarte w rankingu „Perspektyw” przyjmujemy więc z dystansem, tym bardziej, że niektóre wskaźniki rankingowe nie są dla nas do końca jasne i klarowne. Należy również pamiętać, że ze względu na charakter naszej uczelni, pewnych strat w punktach rankingowych, w stosunku np. do uczelni technicznych, nie jesteśmy w stanie nadrobić.

Znaczny spadek zanotował także Uniwersytet Przyrodniczy, który zajmuje miejsce w szóstej dziesiątce.

Powody do zadowolenia mają za to w Białej Podlaskiej. Tamtejsza Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II okazała się najlepsza wśród publicznych uczelni zawodowych. Przed rokiem zajęła trzecie miejsce. Na szóstej pozycji została sklasyfikowana Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, która awansowała o 11 lokat.

W czołówce zestawienia uczelni niepublicznych nie ma szkół z naszego regionu. 33 miejsce zajmuje Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie (spadek o siedem pozycji). 37. lokatę utrzymała Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. W. Pola.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium