Uniwersytet Medyczny pozostaje najwyżej sklasyfikowaną uczelnią z Lublina w najnowszym Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy 2021”. Wyraźne spadki zanotowały Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytet Przyrodniczy.
Zestawienie po raz 22. przygotowało Wydawnictwo Edukacyjne Perspektywy. W czołówce uczelni akademickich nie doszło do zmian. Liderem pozostaje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie przed Uniwersytetem Warszawskim i Politechniką Warszawską. Do roszady doszło tuż za podium. Na czwarte miejsce awansował Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który przegonił krakowską Akademię Górniczo-Hutniczą.
Z lubelskich uczelni najwyżej – na 21. miejscu – sklasyfikowany został Uniwersytet Medyczny, który w porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia zanotował spadek o sześć pozycji. – Podchodzimy ze spokojem do wszelkiego rodzaju rankingów. One rządzą się swoimi prawami. Ale chcemy wyciągnąć z tego konkretne wnioski – komentuje prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego. I podkreśla, że jego uczelnia została oceniona wysoko pod względem warunków studiowania czy umiędzynarodowienia. – Są natomiast obszary, nad którymi musimy popracować. To na przykład organizacja efektywności naukowej, czy współpraca z otoczeniem gospodarczym, żebyśmy mieli więcej możliwości wdrażania naszych wynalazków i patentów – dodaje rektor.
Do trzeciej dziesiątki wskoczyła Politechnika Lubelska, awansując z 31. na 27. miejsce. Uczelnia okazała się bezkonkurencyjna w kategorii patenty i prawa ochronne. – Zajęliśmy też drugie miejsce pod względem innowacyjności, ustępując nieznacznie Zachodniopomorskiemu Uniwersytetowi Technologicznemu w Szczecinie i zyskując ogromną przewagę nad Politechniką Łódzką – zauważa prof. Wojciech Franus, prorektor ds. nauki. I dodaje: – Awans o cztery miejsca to sporo. To efekt dostrzeżenia m.in. naszej aktywności patentowej, ale też pozyskiwania środków zewnętrznych na badania i prestiżowych publikacji naszych pracowników.
Na 43. pozycji ex aequo uplasowały się Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Dla pierwszej z tych uczelni oznacza to awans o dwa „oczka”. UMCS z kolei spadł z 34. miejsca, osiągając najgorszy wynik w zestawieniu od lat. W największym lubelskim uniwersytecie przyjęto to z zaskoczeniem.
– Ostatnimi czasy systematycznie odnotowujemy wzrost pozycji naszej uczelni i kadry naukowej w światowych, znaczących zestawieniach takich jak: The Center for World University Rankings, Lista TOP 2% zawierająca nazwiska najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie czy prestiżowy ranking Clarivate Analytics 2020 ukazujący najczęściej cytowanych naukowców świata wg bazy Web of Science – wylicza Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS. – Dane zawarte w rankingu „Perspektyw” przyjmujemy więc z dystansem, tym bardziej, że niektóre wskaźniki rankingowe nie są dla nas do końca jasne i klarowne. Należy również pamiętać, że ze względu na charakter naszej uczelni, pewnych strat w punktach rankingowych, w stosunku np. do uczelni technicznych, nie jesteśmy w stanie nadrobić.
Znaczny spadek zanotował także Uniwersytet Przyrodniczy, który zajmuje miejsce w szóstej dziesiątce.
Powody do zadowolenia mają za to w Białej Podlaskiej. Tamtejsza Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II okazała się najlepsza wśród publicznych uczelni zawodowych. Przed rokiem zajęła trzecie miejsce. Na szóstej pozycji została sklasyfikowana Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, która awansowała o 11 lokat.
W czołówce zestawienia uczelni niepublicznych nie ma szkół z naszego regionu. 33 miejsce zajmuje Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie (spadek o siedem pozycji). 37. lokatę utrzymała Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. W. Pola.