Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

16 lutego 2020 r.
12:41

Lubelskie uczelnie zimą także zapraszają na studia. Kierunki i terminy dni otwartych

W ofercie Uniwersytetu Przyrodniczego znajdują się takie kierunki jak hipologia i jeździectwo
W ofercie Uniwersytetu Przyrodniczego znajdują się takie kierunki jak hipologia i jeździectwo

Na lubelskich uczelniach dobiegają końca zimowe nabory. W ofercie są głównie studia drugiego stopnia dla osób, które posiadają już tytuł licencjata.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

UMCS

Jeśli chodzi o zimową rekrutację, największa lubelska uczelnia jest już dosłownie na finiszu. – Podczas zimowego naboru zapraszamy do aplikowania na trzy kierunki. Rejestracja w systemie IRK trwa do 14 lutego – przypomina Aneta Adamska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

45 miejsc na kandydatów czeka na studiach drugiego stopnia z gospodarki przestrzennej.

Po 15 indeksów przygotowano na fizyce technicznej oraz inżynierii nowoczesnych materiałów.

Niewiele czasu mają też osoby zainteresowane rozpoczęciem na UMCS studiów podyplomowych. Także dzisiaj mija termin składania dokumentów na kierunek programowanie i informatyka w szkole. 21 lutego zakończy się nabór na kierunku prawo dla tłumaczy przysięgłych i specjalistycznych.

– Kierunki studiów podyplomowych przygotowane zostały w oparciu o wymagania współczesnego rynku pracy oraz oczekiwania kandydatów, którym coraz częściej zależy na poszerzaniu swojej wiedzy, doskonaleniu umiejętności zawodowych, zyskaniu nowych kwalifikacji czy rozwijaniu własnych zainteresowań – podsumowuje Aneta Adamska.

Politechnika Lubelska

Na uczelni technicznej zimowy nabór miał potrwać do końca stycznia. Został jednak przedłużony do połowy lutego. Do wyboru wciąż jest 15 kierunków, między innymi architektura, budownictwo (także w systemie zaocznym), informatyka, inżynieria biomedyczna, mechanika i budowa maszyn czy zarządzanie i inżynieria produkcji.

– Wyniki zostaną ogłoszone 17 lutego. Semestr letni rozpocznie się 22 lutego – informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej.

Uniwersytet Przyrodniczy

Jeszcze ponad tydzień na podjęcie decyzji mają kandydaci na Uniwersytet Przyrodniczy. Uczelnia w swojej ofercie ma 29 kierunków studiów drugiego stopnia, na których przygotowała 750 miejsc.

Propozycje są skierowane głównie do absolwentów studiów pierwszego stopnia z tytułem inżyniera. Po raz pierwszy w zimowej rekrutacji prowadzony jest nabór na doradztwo ogrodnicze oraz mleczarstwo.

Ponadto w ofercie znajdują się takie kierunki jak bioinżynieria, hipologia i jeździectwo, inżynieria środowiska, hortitechniki precyzyjne czy zielarstwo i fitoprodukty. Jest też anglojęzyczny kierunek o nazwie Green Urban Planning, który jako jedyny z tej listy jest płatny. Semestr nauki kosztuje 2 tys. euro.

– Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego zainteresowania kandydatów naszym zimowym naborem. Większość z nich to nasi studenci, którzy ukończyli studia pierwszego stopnia. Cieszymy się, że chcą kontynuować naukę na naszej uczelni. Ale widoczny jest także trend związany z wyborem naszego uniwersytetu przez osoby, które uzyskały tytuł licencjata w innych szkołach wyższych i decydują się na naszą ofertę – mówi Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy UP.

KUL

Najstarsza lubelska uczelnia podczas zimowej rekrutacji skupiła się przede wszystkim na pielęgniarstwie, które było pierwszym kierunkiem z dziedziny nauk medycznych, jaki znalazł się w jej ofercie. Nabór dobiegł już końca. 

– Możemy mówić o dużym sukcesie, bo o jedno miejsce ubiegały się trzy osoby. Kandydaci przyjęci na studia rozpoczną naukę 24 lutego – informuje Lidia Jaskuła, rzeczniczka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Cały czas trwa natomiast zimowy nabór na trzy kierunki studiów drugiego stopnia. Chodzi o architekturę krajobrazu, gospodarkę przestrzenną oraz inżynierię środowiska na Wydziale Zamiejscowym w Stalowej Woli. Dokumenty można składać do 24 lutego.

Dni otwarte

Choć na uczelniach trwają jeszcze zimowe nabory, to zbliża się rekrutacja na rok akademicki 2020/2021. Szkoły wyższe z Lublina szykują tradycyjne dni otwarte, by zaprezentować swoją ofertę tegorocznym maturzystom. Jako pierwsze zaczną Uniwersytet Przyrodniczy i UMCS.

Drzwi u przyrodników otworzą się w czwartek 5 marca. W uczelnianym Centrum Kongresowym będzie można zapoznać się z ofertą poszczególnych wydziałów a także kół naukowych i organizacji studenckich. Na uczestników wydarzenia czekają m.in. pokazy chemiczne, florystyczne, dietetyczne oraz związane z behawiorystką zwierząt. W programie są także warsztaty z zakresu biologii, chemii, fizyki i przyrody. Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja miejsc. Szczegóły na stronie formularz.u.lublin.pl.

Dzień później, w piątek 6 marca swój dzień otwarty zorganizuje UMCS. Uczelnia, podobnie jak przed rokiem, zarosi maturzystów do Wydziału Ekonomicznego przy pl. Marii Skłodowskiej-Curie. Nie zabraknie stałego punktu programu, jakim od lat są spotkania z przedstawicielami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. W ich trakcie zaproszeni goście będą omawiać matury z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Obowiązują zapisy, a zgłoszenia indywidualne lub grupowe można przesyłać od adres beata.pawlak@umcs.pl. Dla kandydatów spoza Lublina organizatorzy przygotowali też m.in. wycieczki po uczelnianym kampusie. Grupy będą oprowadzane po polsku, ukraińsku i rosyjsku. Ponadto wykłady, warsztaty oraz pokazy będą odbywać się na wszystkich wydziałach oraz w jednostkach ogólnouczelnianych.

Trzy tygodnie później maturzystów zarosi do siebie Politechnika Lubelska. Tu Dzień Otwarty odbędzie się we Wschodnim Innowacyjnym Centrum Architektury. 16 kwietnia swoje drzwi otworzy natomiast Uniwersytet Medyczny. Tam tradycyjnie główna część wydarzenia odbędzie się w Collegium Maius przy ul. Jaczewskiego 4, ale kandydaci na studentów będą mogli także zobaczyć siedziby uczelnianych wydziałów i jednostek klinicznych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Na miejsce jadą saperzy

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Na miejsce jadą saperzy

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Urzędnicy czekają na przyjazd saperów.

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

Święto muzyki alternatywnej
przegląd
9 kwietnia 2025, 18:00

Święto muzyki alternatywnej

W najbliższy weekend po raz piętnasty odbędzie się SPAM, czyli Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Jest to wydarzenie stawiające na pasję, pomysłowość i oryginalność w muzyce. Będzie to znakomita okazja posłuchać – być może – przyszłych gwiazd.

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
tylko u nas
galeria

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont

Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

Star Trek: Nieznane nowe światy
film

Star Trek: Nieznane nowe światy: Zwiastun trzeciego sezonu już jest (wideo)

Tuż przed Dniem Pierwszego Kontaktu pojawił się zwiastun trzeciego sezonu serialu Star Trek: Nieznane nowe światy. Premiera jeszcze w tym roku.

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium