"Twoje miejsce na ziemi tłumaczy zaliczona matura na pięć” – śpiewał kiedyś zespół
Lady Pank. Dla tegorocznych maturzystów do realizacji zadania zaliczenia matury
na pięć lub inną ocenę, pozostało już tylko 100 dni. To idealny moment, żeby zacząć przygotowania.
Nie warto zarywać nocy na naukę – wysypianie się wskazało jako jeden z najbardziej skutecznych sposobów przygotowania do egzaminów dojrzałości 28 % maturzystów. Mężczyźni szczególnie cenią też naukę w ciszy, natomiast kobiety – korzystanie z notatek (po 28 % odpowiedzi).
Zrób dziś, co masz zrobić jutro
Uleganie pokusom odkładania nauki "na później” nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. W konsekwencji pojawia się niepotrzebny stres, którego opanowywanie zostało uznane za ważną umiejętność przez ponad 20 % badanych.
Oto kilka praktycznych rad dla maturzystów
– Można też podzielić cały materiał według klucza, dla przykładu: na początku granice czasowe, potem światopoglądy epok i pojęcia: z renesansu – humanizm, reformacja; z baroku – kontrreformacja, monumentalizm, metafizyka.
•Jak powtarzać treść lektur?
– Jeśli brakuje czasu na czytanie wybranych pozycji w całości, najlepiej wybierać określone, ważne fragmenty. Tutaj można zastosować zbiory zadań, w których znajdują się części lektury dobrane do tematu oraz model odpowiedzi.
•Można skorzystać z filmów, jakie oferuje Internet. – W serwisie www.videonauka.pl maturzyści mogą obejrzeć filmy nagrywane przez nauczycieli, które omawiają dokładnie wszystkie zagadnienia maturalne, nie tylko z języka polskiego, ale także innych przedmiotów. Strona zawiera 1000 filmów, każdy o długości od 4 do 12 minut.
– Nakręciliśmy 120 godzin czystej wiedzy, przekazywanej bez zbędnych przerw czy pobieżnego traktowania zagadnień – mówi Jakub Kucharski, współtwórca projektu.
Wiele osób uzupełnia wiedzę, korzystając z tzw. bryków. Przyznaje się do tego prawie 10 % maturzystów. Niezwykle istotne jest to, żeby wybierać pozycje dobre, sprawdzone i polecone przez nauczyciela.
Warto pomyśleć o powtarzaniu struktury motywicznej. Do motywów, toposów, wątków w utworach i epokach najlepiej wracać przekrojowo, z odniesieniem do przykładów oraz wybranych życiorysów. Przykład tematu związanego z życiorysem: Mickiewicz – wybrane postaci kobiece w życiu i utworach charakterystycznych dla danego etapu twórczości poety.
A co z czerwoną bielizną?
• Podczas studniówki dziewczęta powinny mieć na udzie czerwoną podwiązkę,
panowie natomiast od studniówki nie powinni obcinać włosów (czyżby wraz z włosami miała znikać cała wiedza?).
• Znanym i poważnie traktowanym przesądem jest konieczność założenia w dzień egzaminu czerwonej bielizny, która gwarantuje zdanie matury – 70 % badanych zna ten przesąd, a 23 % uznaje go za w ogóle najpoważniej traktowany przez maturzystów.
• Nie należy dziękować, kiedy ktoś życzy "powodzenia” – tę zasadę zna 80 % uczniów.
• Kopniak na szczęście – chociaż to przesąd znany przez 80 % badanych, to jedynie 18 % z nich uważa, że maturzyści stosują się do niego.
• Wielu w dzień matury na szczęście zabierze na egzamin misia, a na noc przed snem włoży książkę pod poduszkę.
• No i co ważne – maturę napiszą pożyczonym długopisem.