Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studniówki

29 stycznia 2010 r.
18:41
Edytuj ten wpis

Matura, czyli jak wykorzystać 100 dni i kiedy założyć czerwone figi

0 0 A A

"Twoje miejsce na ziemi tłumaczy zaliczona matura na pięć” – śpiewał kiedyś zespół
Lady Pank. Dla tegorocznych maturzystów do realizacji zadania zaliczenia matury
na pięć lub inną ocenę, pozostało już tylko 100 dni. To idealny moment, żeby zacząć przygotowania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W internetowym sondażu, przeprowadzonym przez GG Network, poproszono maturzystów o wskazanie trzech najlepszych sposobów przygotowania do matury. Najbardziej popularne i skuteczne według uczniów jest rozwiązywanie testów (50,2 % głosów), wielokrotne powtarzanie materiału (38,7 %) oraz systematyczna nauka (37,5 %).

Nie warto zarywać nocy na naukę – wysypianie się wskazało jako jeden z najbardziej skutecznych sposobów przygotowania do egzaminów dojrzałości 28 % maturzystów. Mężczyźni szczególnie cenią też naukę w ciszy, natomiast kobiety – korzystanie z notatek (po 28 % odpowiedzi).

Zrób dziś, co masz zrobić jutro

Uleganie pokusom odkładania nauki "na później” nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. W konsekwencji pojawia się niepotrzebny stres, którego opanowywanie zostało uznane za ważną umiejętność przez ponad 20 % badanych.

Oto kilka praktycznych rad dla maturzystów

•Jak powtarzać epoki? – Można chronologicznie – epoka po epoce, jedną tygodniowo – radzi Anna Kondracka-Zielińska, nauczycielka języka polskiego ze Szczecina.

– Można też podzielić cały materiał według klucza, dla przykładu: na początku granice czasowe, potem światopoglądy epok i pojęcia: z renesansu – humanizm, reformacja; z baroku – kontrreformacja, monumentalizm, metafizyka.

•Jak powtarzać treść lektur?

– Jeśli brakuje czasu na czytanie wybranych pozycji w całości, najlepiej wybierać określone, ważne fragmenty. Tutaj można zastosować zbiory zadań, w których znajdują się części lektury dobrane do tematu oraz model odpowiedzi.

•Można skorzystać z filmów, jakie oferuje Internet. – W serwisie www.videonauka.pl maturzyści mogą obejrzeć filmy nagrywane przez nauczycieli, które omawiają dokładnie wszystkie zagadnienia maturalne, nie tylko z języka polskiego, ale także innych przedmiotów. Strona zawiera 1000 filmów, każdy o długości od 4 do 12 minut.

– Nakręciliśmy 120 godzin czystej wiedzy, przekazywanej bez zbędnych przerw czy pobieżnego traktowania zagadnień – mówi Jakub Kucharski, współtwórca projektu.
Wiele osób uzupełnia wiedzę, korzystając z tzw. bryków. Przyznaje się do tego prawie 10 % maturzystów. Niezwykle istotne jest to, żeby wybierać pozycje dobre, sprawdzone i polecone przez nauczyciela.

Warto pomyśleć o powtarzaniu struktury motywicznej. Do motywów, toposów, wątków w utworach i epokach najlepiej wracać przekrojowo, z odniesieniem do przykładów oraz wybranych życiorysów. Przykład tematu związanego z życiorysem: Mickiewicz – wybrane postaci kobiece w życiu i utworach charakterystycznych dla danego etapu twórczości poety.

A co z czerwoną bielizną?

Nauka to jedno, ale z tym ważnym dniem wiążą się także różne przekonania. Maturzyści odpowiedzieli w ankiecie na pytanie o ich podejście do przesądów związanych z maturą.

• Podczas studniówki dziewczęta powinny mieć na udzie czerwoną podwiązkę,
panowie natomiast od studniówki nie powinni obcinać włosów (czyżby wraz z włosami miała znikać cała wiedza?).

• Znanym i poważnie traktowanym przesądem jest konieczność założenia w dzień egzaminu czerwonej bielizny, która gwarantuje zdanie matury – 70 % badanych zna ten przesąd, a 23 % uznaje go za w ogóle najpoważniej traktowany przez maturzystów.

• Nie należy dziękować, kiedy ktoś życzy "powodzenia” – tę zasadę zna 80 % uczniów.

• Kopniak na szczęście – chociaż to przesąd znany przez 80 % badanych, to jedynie 18 % z nich uważa, że maturzyści stosują się do niego.

• Wielu w dzień matury na szczęście zabierze na egzamin misia, a na noc przed snem włoży książkę pod poduszkę.

• No i co ważne – maturę napiszą pożyczonym długopisem.

Pozostałe informacje

Mieszkanie „pod klucz”. Ile to kosztuje?

Mieszkanie „pod klucz”. Ile to kosztuje?

Rosnące koszty życia oraz cen materiałów budowlanych zmuszają firmy wykończeniowo-remontowe do podniesienia cen usług. Ile obecnie kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin chcą się szybko podnieść po porażce w Częstochowie

Bogdanka LUK Lublin kontra PSG Stal Nysa. Kibice liczą na rehabilitację

Po porażce w Częstochowie Bogdanka LUK Lublin spróbuje rozpocząć nową serię zwycięstw przed własną publicznością. W sobotę drużyna Massimo Bottiego zmierzy się w hali Globus z PSG Stal Nysa (godz. 17.30).

Wieczór z muzyką Led Zeppelin
koncert
17 listopada 2024, 19:00

Wieczór z muzyką Led Zeppelin

W niedzielę (17 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt przywołany zostanie duch Led Zeppelin, a to za sprawą zespołu Zeppelinians, który wykona takie klasyki jak: „Stairway to Heaven”, „Whole Lotta Love” czy „Kashmir”.

Edukacja zawodowa i rola cechu
Dzień Wschodzi
film

Edukacja zawodowa i rola cechu

W kolejnym odcinku Dzień Wschodzi rozmawiamy z Podstarszym Cechu Metalowego w Lublinie Sławomirem Kulą o ginących zawodach. Zapytaliśmy jakie są różnice w kształceniu zawodowym, a normalnym oraz co daje nauka w cechu.

Rywalizacja pomiędzy obiema ekipami była już w niedzielę bardzo zacięta

MKS FunFloor w niedzielę zagra rewanż z Super Amara Bera Bera o awans do fazy grupowej Ligi Europejskiej

W niedzielę MKS FunFloor rozegra decydujący mecz o awans do fazy grupowej. Po pierwszym spotkaniu rozegranym w hali Globus lubelski klub ma cztery bramki zapasu.

O godz. 10 saperzy podejmą niewybuch przy ul. Walecznych w Lublinie
Lublin, aktualizacja
galeria

O godz. 10 saperzy podejmą niewybuch przy ul. Walecznych w Lublinie

Grupa saperów przygotowuje się do podjęcia niewybuchu znalezionego przy ulicy Walecznych w Lublinie. Niebezpieczny przedmiot ma 150 centymetrów długości. Prawdopodobnie jest to rosyjska rakieta katiusza, która zostanie po przewiezieniu zdetonowana na poligon w Łukowie.

Jarmark Świąteczny przed Bożym Narodzeniem to w Zamościu tradycja z 10-letnią historią
14 grudnia 2024, 10:00

Coraz bliżej święta. I bożonarodzeniowy jarmark

To będzie jubileuszowy, już 10. Jarmark Świąteczny w Zamościu. Odbędzie się niedługo przed Bożym narodzeniem, ale już można się zgłaszać do udziału.

Recital Zbigniewa Zamachowskiego - nie tylko o miłości
recital
20 listopada 2024, 19:00

Recital Zbigniewa Zamachowskiego - nie tylko o miłości

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza na muzyczny wieczór z jednym z najwybitniejszych polskich aktorów – Zbigniewem Zamachowskim, który wystąpi 20 listopada (środa) w ramach cyklu "Dźwiękospełnia Osterwy".

Kacper Urbański zapowiada, że wraz z kolegami powalczy w Porto o zwycięstwo

Liga Narodów. Dziś mecz Portugalia - Polska. Gdzie oglądać? Transmisja w TV, stream online

W piątkowy wieczór reprezentacja Polski rozegra przedostatni mecz w ramach fazy grupowej obecnej edycji Ligi Narodów. Targani problemami kadrowymi i bez Roberta Lewandowskiego Biało-Czerwoni zagrają na wyjeździe z Portugalią. Początek meczu w Porto zaplanowano na godzinę 20.45

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High
koncert
21 listopada 2024, 19:00

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High

Już 21 listopada (czwartek) w lubelskim Domu Kultury LSM odbędzie się koncert lubelskiego zespołu zespołu Swoo High, promujący najnowszy singiel i EP-kę.

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Zgłoszenie o kradzieży auta otrzymali ryccy policjanci. Jak się okazało, do żadnego przestępstwa nie doszło

"Czerwona kalina" to ukraińska pieśń patriotyczna z 1911 roku, którą za hymn uznał Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych. Z kolei według zamojskich Wołyniaków to utwór wykorzystywany również przez banderowców, co przywołuje nie najlepsze skojarzenia historyczne po polskiej stronie

Fala hejtu na puławską szkołę za "Czerwoną Kalinę"

Nagranie grupy dzieci śpiewających ukraińską pieśń "Czerwona kalina" podczas akademii z okazji 11 listopada w puławskiej podstawówce wywołało falę hejtu. Słowna agresja była tak duża, że nauczyciele zaczęli obawiać się o bezpieczeństwo uczniów. Filmik już usunięto, a komentarze na szkolnym profilu zablokowano. O pomoc poproszono policję.

Anna Nehrebecka weźmie udział w spotkaniu zaplanowanym na środę, 27 listopada
27 listopada 2024, 18:30

Anna Nehrebecka i Tomasz Włosok w Zamościu. Będą gośćmi Alchemii Kina

Z udziałem aktorów Anny Nehrebeckiej i Tomasza Włosoka oraz krytyka Łukasza Maciejewskiego odbędzie się tegoroczna, 12. edycja Alchemii Kina. Na ten filmowy przegląd, promujący polskie produkcje zaprasza Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

Ulica 1 Maja (na zdj.) wraz z al. Lipową i ul. Bochotnica do niedawna tworzyły kilkukilometrowy fragment drogi wojewódzkiej nr 830. Po zmianach cały ten odcinek trafił w ręce miasta Nałęczów
galeria

Kaskadowa degradacja dróg w centrum Nałęczowa

Otwarcie obwodnicy Nałęczowa doprowadziło do szybkiej, kaskadowej degradacji blisko czterokilometrowego fragmentu byłej drogi wojewódzkiej nr 830. Ulice w centrum uzdrowiska najpierw trafiły w ręce powiatu puławskiego, a następnie zostały podarowane gminie

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemu bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium